Upał 30-31 stopni na południu. Wiosna wdziera się do Europy. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Powoli się doczekałem. To znaczy jeszcze nie, ale już powoli prawie tak 😉 Od miesięcy czekam na słowo upał. Nie tylko by użyć go na portalu, lecz również by w końcu poczuć ciepło. By w końcu naładować akumulatory słońcem. Co prawda z tym ładowaniem akumulatorów to jeszcze chwilkę za wcześnie, jednak widać światełko w tunelu. Wiosna coraz śmielej rozpycha się łokciami. Sprawdźmy najnowsze prognozy temperatury dla Europy i Polski.

Upał pojawi się na południu. Gorąco w Hiszpanii

Nie dam głowy, czy to pierwsze mapy dla Europy w tym roku, na których widać tak wysokie temperatury. W ostatnich dniach prognozę pogody dla Europy śledziłem bardziej pod kątem silnego wiatru i cyrkulacji strefowej. Przypomnijmy zatem. Upał z definicji występuje wtedy, gdy temperatura danego dnia przekroczy 30 stopni Celsjusza. Już ostatniej doby w Hiszpanii było naprawdę blisko. Poniżej 10 najcieplejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę.

Prawie upał ostatniej doby w Hiszpanii
Już prawie upał ostatniej doby w Hiszpanii

Jak widać, wszystkie dziesięć pomiarów zanotowano w Hiszpanii. I to właśnie południe Półwyspu Iberyjskiego wyrasta obecnie na „bramę” dla tak bardzo wytęsknionej już (przynajmniej przeze mnie) wiosny. Najwyższe temperatury panują na południowym wschodzie Hiszpanii. Ostatniej doby w Murcii zanotowano ponad 28 stopni. Niewiele mniej termometry pokazały w miejscowościach Cieza i Xativa położonej w tym samym regionie. Poniżej prognoza temperatury na sobotę. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy (zanotowany przeze mnie) upał pojawi się w opisywanym regionie.

Pierwszy upał w sezonie?
Pierwszy upał w sezonie?

Wiele wskazuje na to, że upał pojawi się na południowym Hiszpanii. Oczywiście mogłem wrzucić tu mapę z prognozą temperatury wyłącznie dla Półwyspu Iberyjskiego i wszystko byłoby bardziej czytelne. Jednak chciałem pokazać Wam mapę temperatury dla całej Europy. Widać tu, że z tą wiosną na większym obszarze kontynentu to wcale tak różowo jeszcze nie jest.

Upał jeszcze tylko bardzo lokalny, chłód w znacznej części Europy

Dość ciekawie wygląda mapa temperatur w Europie na piątek 10 marca. Kontynent podzielony został na dwie, prawie równoleżnikowo „przecięte” części.

Upał tylko lokalnie. Wiosna walczy zima w Europie
Upał tylko lokalnie, Europa podzielona na wiosenną i zimową

Pięknie widać tu walkę wiosny z zimą nad naszym kontynencie. Europa podzielona zostaje na ciepłą, wiosenną już część południową i wciąż chłodną, zimową północ. Podczas gdy w dziesięć najcieplejszych miejscach w Europie termometry ostatniej doby wskazywały 28 stopni, a za moment pojawi się tam upał, tak na północy Skandynawii mróz wciąż nocami sięga -30 stopni Celsjusza. Spójrzmy teraz w kierunku Polski. To między innymi nad naszym krajem w najbliższym czasie przebiega granica pomiędzy wiosną, a zimą. Różnica temperatury w Polsce sięgać może nawet 20 stopni Celsjusza na obszarze kraju.

Wysokie temperatury na południu Polski

Zacznę może od animacji prognoz temperatury na dłuższy okres dla Polski. Sprawdzimy, czy ciepło dotrze do nas na dłużej, a w dalszej części wpisu wrócę jeszcze do ciekawej sytuacji pogodowej jaka nad Polską przed nami.

Upał na południu Europy. Jakie temperatury w Polsce?

Do analizy tego co wydarzy się w pogodzie w piątek jeszcze wrócę. Teraz spójrzmy na dalszą część powyższej animacji. Niestety w weekend pogoda popsuje się. Do Polski powróci nocny mróz. Ciepłe masy powietrza wypchnięte zostaną na wschód. Jednak sympatycy ciepła i wiosny nie powinni załamywać rąk. W prognozach widać jest wysokie temperatury. Na zachodzie kraju oraz u naszych zachodnich sąsiadów pokazują się w kolejnych dniach marca wartości temperatury sięgające nawet 18-20 stopni. Tak widzi to choćby model ECMWF na poniedziałek 13 marca, kiedy to na zachodzie Polski powyżej 15 będzie z całą pewnością. Jeszcze wyższe temperatury widać w okolicach połowy miesiąca. W tym okresie modele widzą silny napływ ciepłych mas powietrza już do całego kraju. To właśnie w tym okresie możliwe jest nadejście wiosny na stałe. Jednak wróćmy do piątku 10 marca. Poniżej prognoza temperatury na ten dzień.

Duży kontrast termiczny nad Polską
Duży kontrast termiczny nad Polską

Czeka nas bardzo ciekawa sytuacja pogodowa w kraju. Podczas gdy na południu termometry pokazywać mogą w piątek 18 stopni Celsjusza, na północnym wschodzie kraju panować może lekki mróz. Piszę o tym, ponieważ naprawdę nieczęsto zdarza się, by na odcinku 500-600 kilometrów różnica temperatury była aż tak duża. Wspominałem, że to właśnie nad Polską w piątek przebiegała będzie granica pomiędzy wiosną, a zimą. Powyższa mapa temperatury pokazuje to idealnie. Aktualną temperaturę sprawdzać możecie w naszej zakładce.