Mróz i przymrozki w prognozach dla naszego kraju. To może być nagły atak chłodu. Wiemy, kiedy może to się stać.
Mróz całodobowy w górach i przymrozki na nizinach w prognozach dla Polski
Od pewnego czasu wiodące modele numeryczne sygnalizują, że w okolicach połowy listopada może wystąpić wyraźna adwekcja chłodu. Nie zmienia to faktu, że pierwsza połowa mijającego miesiąca zapisze się jako ciepła. Wyraźnie chłodniej może być w drugiej połowie listopada, ale trwałej zimy z tego nie będzie. W skali miesięcznej temperatura na obszarze całej Polski powinna być powyżej normy wieloletniej.
Co jakiś czas poszczególne prognozy operacyjne sygnalizują nam prawdopodobieństwo dużego, ale nietrwałego ochłodzenia w wielu regionach naszego kraju. Wpis ten z uwagi na odległy termin, traktujmy jako ciekawostkę, bo do połowy listopada wyliczenia wiodących modeli mogą ulec zmianie.
Do połowy bieżącego miesiąca ilość dni z przymrozkami będzie niewielka i mają mieć ograniczony zasięg. Nie przewiduje się również do tego czasu opadów śniegu na nizinach. Inaczej sytuacja wyglądać ma w polskich górach, gdzie pojawić mogą się większe opady śniegu, o których pisaliśmy więcej we wczorajszym wpisie o załamaniu pogody spowodowanym wkroczeniem pofalowanego frontu atmosferycznego. Przymrozki do tego czasu na nizinach będą nieliczne i jedynie wystąpią w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń.
Według najnowszej prognozy ECMWF w okresie od 7.11.2022 do 13.11.2022 dominować ma duże dodatnie odchylenie temperatury, co sugeruje nam zaleganie przeważnie cieplejszych niż zwykle mas powietrza.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 7.11.2022 do 13.11.2022 według modelu ECMWF
Chłodniejsza może być druga połowa listopada. Wówczas wzrośnie ryzyko opadów śniegu na nizinach, częstsze będą przymrozki, a w górach także okresy z całodobowym mrozem
Trend zacznie zmieniać się w okolicach połowy miesiąca. Wówczas to chwile przed 15 dniem miesiąca, bądź po tej dacie zaczną docierać do nas okresami chłodniejsze masy powietrza. Na poniższej mapie widzimy podział na cieplejszą północ i chłodniejsze południe. Z uwagi jednak na odległy termin i dynamiczną sytuacje pogodową, wyliczenia modeli numerycznych mogą ulec wyraźnej korekcie. Nie wygląda jednak z obecnych prognoz, aby trwała zima zapanowała po 15 listopada 2022. Jednak z prognoz różnych wiodących modeli wynika, że po połowie miesiąca wzrośnie ryzyko epizodów zimowych w Polsce, gdy obniży się wyraźnie izoterma zero. Mogą występować częstsze przymrozki, okresami nawet całodobowy mróz. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej może wzrosnąć ryzyko wichur nad Europą, być może jedna z silniejszych wichur sięgnie nasz kraj. Są to jednak mocno orientacyjne prognozy, które mogą ulec zmianie i dlatego podamy więcej informacji w kolejnych dniach w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.
Przymrozki i mróz częstsze w okolicach połowy miesiąca. Orientacyjna prognoza anomalii temperatury na okres od 14.11.2022 do 20.11.2022 według modelu ECMWF
Trzecia dekada listopada może być zauważalnie chłodniejsza, ale trwałej zimy nie będzie
Widzimy, że zauważalnie chłodniejszy jest ECMWF na okres 3 dekady listopada dla Polski. Musimy jednak pamiętać, że są to wyliczenia wstępne i w kolejnych odsłonach tego modelu mogą ulec zmianie. Jednak ryzyko akcentów zimowych wtedy ma być wyraźnie podwyższone. Wyraźna adwekcja chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych może nastąpić zwłaszcza w tylnych częściach cyklonów atlantyckich we współpracy z układami wyżowymi.
Mróz i przymrozki w trzeciej dekadzie listopada powinny być częstsze. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 21.11.2022 do 27.11.2022 według europejskiego modelu ECMWF
Warto również sprawdzić orientacyjne prognozy na przełom listopada i grudnia, choć należy podkreślić, że jest to wstępna odsłona ECMWF. W tym czasie europejski model daje sygnał, który wskazuje na temperaturę w normie klimatologicznej.
Przymrozki i mróz staną się częstsze. Prognoza anomalii temperatury na okres od 28.11.2022 do 4.12.2022 według ECMWF
Przymrozki na nizinach są możliwe zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. W górach możliwy mróz przez całą dobę
Widzimy, że na przykład model GEM prognozuje nocami przymrozki w okolicach połowy miesiąca nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Jest to jednak prognoza wstępna i niewykluczone, że skala adwekcji zimnych mas powietrza okaże się większa, niż widzą to obecnie modele.
Mróz w prognozach. Wstępna prognoza temperatury na 15 listopada 2022, 00 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Z prognoz wynika, że również po 15 listopada 2022 powinno wzrosnąć prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce. Najczęściej śnieg okresami w chłodniejszych masach z północy padać ma w górach i na obszarach podgórskich, ale przy mocnym obniżeniu się izotermy zero i nałożeniu się stref wilgoci, akcenty zimowe w drugiej połowie miesiąca są prawdopodobne także na nizinach. Trwała zima to jednak nie będzie, ale okresowy mróz, a częściej przymrozki są spodziewane.
Mróz i śnieg w prognozach. Orientacyjna prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu na 17 listopada 2022 według modelu GEFS
Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.
Fanipogdy.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Mróz i przymrozki w prognozach dla Polski. Nagły atak chłodu, mróz do -6°C. Znamy daty”
Możliwość komentowania została wyłączona.