Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura powyżej 110 km/h, ulewy, burze i nawałnice. Cyklon Martin uderzy dziś z zachodu

Martin uderzył w Europę. Wichura, burze i ulewy na zachodzie

Już dziś z zachodu w Europę uderzy silna wichura. Ex huragan Martin dotrze w niedzielę do Europy w postaci cyklonu. Jednak nadal niż tej jest bardzo głęboki i niesie groźną, niebezpieczną pogodę. Sprawdźmy jaki przebieg będzie miało uderzenie cyklonu w nasz kontynent. We wpisie zajrzymy również na południe kontynentu, gdzie pogoda także była ostatniej doby dość groźna. Na koniec wpisu, tradycyjnie o pogodzie w naszym kraju. Zapraszam do lektury.

Wichura nadal jest silna. Niż Martin uderza w Europę

Jeszcze przed weekendem pisałem dla Was o bardzo głębokim niżu, który znajdował się na południe od Grenlandii. Pod koniec ubiegłego tygodnia ciśnienie w centrum niżu sięgało 935 hPa. To bardzo niska wartość jak na ten rejon Atlantyku. Wtedy już pisałem, że warto mieć ten ośrodek baryczny na uwadze. Dziś wichura ta uderzy w Europę Zachodnią.

Martin uderza w Europę. Silna wichura
Niż Martin uderza w Europę. Silna wichura

Powyżej sytuacja baryczna na niedzielny poranek dla naszego kontynentu. Z zachodu do Europy zbliża się wciąż dość głęboki niż. To właśnie wspomniany cyklon Martin, o którym pisałem już w ubiegłym tygodniu. Warto zwrócić uwagę na bardzo gęsto rozłożone izobary po południowej stronie niżu. Tak gęsto ułożone linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu zawsze znaczą jedno. Silny wiatr. Nadejściu cyklonu w region Europy towarzyszy silna wichura. Nie jest to już wiatr tak potężny jak jeszcze kilkadziesiąt godzin temu na Atlantyku (wiało do 170 km/h). Jednak siła wiatru, która obecnie towarzyszy ośrodkowi barycznemu również jest duża.

Silna wichura na zachodzie
Silna wichura na zachodzie

Widzimy, że zbliżając się do Wysp Brytyjskich niżowi towarzyszy silna wichura. Wyżej wspominałem, że izobary bardzo gęsto ułożone są na południe od centrum niżu. I to właśnie w tym rejonie porywy wiatru są najsilniejsze. Obecnie prędkość wiatru sięga tam 115 km/h. Mam dla Was jeszcze jedną grafikę, która doskonale obrazuje obecną sytuację na zachodzie Europy.

Wichura na zachodzie Europy
Wichura na zachodzie Europy

Powyżej zrzut ekranu z aplikacji Windy.com. Widać tu, że silna wichura rozpościera się od Wysp Brytyjskich po Grenlandię. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach zła pogoda dotrze nie tylko nad Wyspy Brytyjskie, lecz również Półwysep Iberyjski, czy Francję. Martin niesie nie tylko silny wiatr, ale również silne ulewy i burze. Zobacz: Mróz w Polsce w prognozach

Odcięty niż na południu. Burze i nawałnice

Na zachód Europy dotrze dziś wichura związana z niżem Martin. Równie ciekawa i dynamiczna pogoda panuje od kilkudziesięciu godzin na południu Europy. Poniżej zrzut ekranu z aplikacji sat24.com

Niż odcięty na południu Europy
Wichura na zachodzie. Burze na południu

Na grafice zaznaczyłem wirujące wokół centrum niżu Martin chmury (na zachód od Wysp Brytyjskich). Na południu kontynentu zaznaczyłem kolejny niż. Tym razem jest to płytki niż odcięty. Ciśnienie w jego centrum wynosi w okolicach 1000 hPa. Nie jest to więc niż tak głęboki jak Martin. W związku z z tym nie towarzyszy mu wichura tak silna jak na zachodzie kontynentu. Niż z południa kontynentu przemieszcza się jednak w warunkach doskonałych do formowania się chmur burzowych. Wciąż bardzo ciepłe wody Morza Śródziemnego dostarczają „energii” do formowania się groźnych burz. Nawałnice niosą w regionie opady gradu, silne porywy wiatru a także nawalne opady deszczu i mnóstwo wyładowań.

Burze i nawałnice na południu Europy
Burze i nawałnice na południu Europy

Powyżej zbiór wyładowań atmosferycznych za dwie ostatnie doby. Na południu Europy padło ponad 70 tysięcy wyładowań typu doziemnego. To naprawdę bardzo duża aktywność burzowa jak na listopad.

Czy wichura grozi nam w Polsce?

Na koniec wpisu sprawdźmy co w pogodzie czeka nas w naszym kraju. Wyżej w tym wpisie pokazywałem obraz satelitarny, na którym zaznaczyłem dwa ośrodki niżowe. Na tamtej grafice doskonale widać jeszcze jedną rzecz. Pięknie zaznacza się na niej front atmosferyczny, który rozciąga się od Skandynawii po południe Europy. Część tego frontu przebiega obecnie nad wschodnią Polską. Piszę o tym nie bez powodu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na pogodę dziś w kraju. Na krańcach wschodnich obecnie słabo pada deszcz. Opady te w kolejnych godzinach opuszczą nasz kraj. Nad południowym wschodem kraju rozbuduje się ośrodek wyżowy przynosząc nam więcej słońca. Temperatury nie będą już może rozpieszczać, jednak w regionie pojawi się więcej słońca. W tym wpisie więcej o pogodzie w Polsce pisać chyba nie ma potrzeby. Zachęcam do śledzenia strony głównej portalu. Tam dziś między innymi pogoda długoterminowa na 16 dni.