Pogoda na 7 listopada 2022. Kolejny front nad Polską. Silniejszy wiatr w części kraju

Weekend upłynął nam pod znakiem zmiennej aury. Sobota przyniosła front i opady deszczu. W niedzielę rozpogodziło się w większości regionów kraju. Nad Polską rozbudował się niewielki wyż, dlatego słońca było więcej. Jednak pogoda na 7 listopada przyniesie kolejny front atmosferyczny. W kraju znów pojawią się opady i nieco silniejszy wiatr. Spójrzmy na sytuację baryczną jak zarysowuje się dziś w Europie.

Pogoda na 7 listopada. Sytuacja baryczna
Pogoda na 7 listopada 2022. Sytuacja baryczna w Europie

Nad Europę Centralną sięga zatoka niżowa związana z niżem Martin. Ten przynosi załamanie pogody i wichurę na zachodzie kontynentu. Z zatoką niżową związany jest front, który właśnie dziś wpływał będzie na pogodę w naszym kraju. Płytki niż z południa kontynentu wypełnił się i nie przynosi już gwałtownej pogody w basenie Morza Śródziemnego. Wschód kontynentu to pogoda wyżowa i chłodna. Wróćmy do Polski. Poniżej sprawdzimy co przyniesie nam w kraju pogoda na 7 listopada.

Front nad Polską. Silniejszy wiatr. Opady tylko symboliczne

Nad krajem przemieszczał będzie się dziś niezbyt aktywny front atmosferyczny. Dlatego też do Polski dotrze strefa zachmurzenia przynosząc zdecydowanie więcej chmur niż w niedzielę. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów wg. modelu SWISS-HD (źródło: kachelmannwetter.com ).

Pogoda na 7 listopada. Prognoza zachmurzenia i opadów
Pogoda na 7 listopada. Prognoza zachmurzenia i opadów @ kachelmannwetter.com

Z powyższej grafiki można zauważyć, że chmur nad Polską będzie całkiem sporo. Pogoda na 7 listopada przyniesie całkowite zachmurzenie niemal w całym kraju. Rozpogodzenia mogą przydarzać się w drugiej części dnia na zachodzie kraju. Podczas gdy chmur nad Polską będzie w poniedziałek całkiem sporo, tak opady deszczu o ile wystąpią, to będą symboliczne. Słaby deszcz popadać może przede wszystkim na wschodzie i północy Polski. Jednak nie można wykluczyć słabych, przelotnych opadów również w centrum kraju. Wraz z przechodzeniem frontu nad krajem wzrośnie kontrast ciśnienia.

Silniejszy wiatr nad Polską 7 listopada
Silniejszy wiatr nad Polską w poniedziałek 7 listopada

Wiatr najmocniej wiał będzie na północy i zachodzie kraju. Lokalnie, w porywach siła wiatru sięgać może 70 km/h. Słabiej, lecz również odczuwalnie wiało będzie na wschodzie i południu Polski. Będzie to miało wpływ również na temperatury w kraju.

Pogoda na 7 listopada. Niezbyt ciepło w Polsce

Dziś nad Polską dość duża różnica temperatury. Podczas gdy na północy Polski będzie chłodno, w części południowej panowały będą wyższe temperatury powietrza. Poniżej mapa z prognozą temperatury na poniedziałek 7 listopada.

Temperatura na 7 listopada dla Polski
Temperatura na 7 listopada 2022

W części północnej kraju, termometry mogą nie wskazywać dziś nawet 10 stopni Celsjusza. W strefie największego zachmurzenia, na północnym wschodzie temperatury w poniedziałek to zaledwie 6-8 stopni Celsjusza. Nico cieplej, około 10-12 stopni w pasie centralnym kraju od Wielkopolski po lubelskie. Cieplej na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, do 14 stopni, jednak z wyłączeniem obszarów podgórskich. W górach zima, bardzo niskie temperatury powietrza i opady śniegu. Ciśnienie atmosferyczne delikatnie poszybuje w dół, jednak wciążjest na wysokim poziomie 1015 hPa.