Atak zimy na południu. Sprawdź, gdzie leży 20 cm śniegu i jak duży jest mróz

Atak zimy w polskich górach. Są miejsca, gdzie utworzyła się 20 centymetrowa pokrywa śnieżna. Sprawdzimy również, gdzie panuje mróz.

Atak zimy nastąpił w szczytowych partiach Tatr. Zwłaszcza powyżej 1500 metrów nad poziomem morza

Wczoraj znajdowaliśmy się w obszarze obniżonego ciśnienia. Od Pomorza po Małopolskę przebiegała strefa pofalowanego frontu, przemieszczająca się powoli na wschód. Nad zachodnią połowę kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, przed frontem utrzymało się cieplejsza masa powietrza. Ciśnienie zaczęło rosnąć z uwagi na rozbudowę klina wyżu znad Niemiec.

Dziś nasz kraj jest w zasięgu rozległego obszaru lekko podwyższonego ciśnienia, z centrum nad środkową Polską. Natomiast na wschodzie zaznacza się jeszcze wpływ odsuwającego się w głąb Ukrainy pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływać będzie dziś w dalszym chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie ma stopniowo spadać.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, wykonane przez satelitę geostacjonarnego o godzinie 14:55 czasu lokalnego w niedzielę

pogodna aura w Polsce, 6 listopada 2022
Wypogodziło się na przeważającym obszarze Polski

Przymrozki w wielu regionach naszego kraju

Ubiegła noc przyniosła przymrozki szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju. Dziś warunki pogodowe są bardziej stabilne niż wczoraj, gdyż znajdujemy się pod wpływem wędrownego wyżu z centrum nad środkową Polską. Miejscami na wschodzie, południowym wschodzie obserwujemy jeszcze słabe opady deszczu związane z frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym, który znajduje się nad Ukrainą. W godzinach porannych występowały lokalne mgły, miejscami podnoszące się do chmur stratus. U schyłku dnia w wielu regionach jest pogodnie z uwagi na napływ suchej masy polarnej. Najwięcej chmur zalega jeszcze na wschodzie, południowym wschodzie i miejscami na południu.

Atak zimy w szczytowych partiach gór. Temperatura minimalna minionej nocy na stacjach pomiarowych IMGW w Polsce

atak zimy w Polsce
Atak zimy na południu, ale przymrozki wystąpiły w Polsce

Atak zimy w górach, przymrozki ubiegłej nocy w pasie środkowo-zachodniej Polski

Widzimy na poniższej mapie minimalną temperaturę odnotowaną przy gruncie. Najniższa temperatura została odnotowana na stacji w Toruniu, gdzie temperatura na wysokości pomiarowej 5 cm spadła aż do -4°C. Lokalne przymrozki zaznaczyły się na obszarze województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz opolskiego i śląskiego. Ujemna temperatura została także odnotowana miejscami na Pomorzu i Warmii i Mazurach.

Atak zimy w Tatrach, przymrozki na nizinach. Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z soboty na niedzielę na obszarze Polski

niska temperatura w Polsce
Ujemna temperatura w Polsce

Śnieg spadł powyżej 1,5 km n p.m w Polsce

Miesiąc temu wystąpiły ostatnie większe opady śniegu w polskich górach. Śnieg zaczął padać na południu Polski w sobotę. Szczególnie powyżej 1500 metrów nad poziomem morza, gdzie występowała całodobowo ujemna temperatura i sprzyjała utrzymywaniu się białego puchu.

Temperatura minimalna na wybranych stacjach IMGW, wysokość 2 m n.p.g w klatkach meteorologicznych w ciągu minionych 24 godzin

atak zimy w górach
Najchłodniej na stacji, na Śnieżce i Kasprowym Wierchu w ciągu minionych 24 h. Atak zimy w górach

Opady śniegu w Karpatach i Sudetach. Wysoko w Tatrach wystąpił silny, lecz krótki powiew zimy

Podczas ubiegłej doby opady śniegu obserwowano w Karpatach i Sudetach. Miejscami natężenie było umiarkowane, okresowo silne. Izoterma zero stopni obniżyła się na tyle, że opady mieszane przeszły w śnieg. Opady mieszane, a następnie stałe były połączone z silnym wiatrem, który w porywach potrafił sięgać 70-90 km/h. Występowały zamiecie śnieżne, a niska podstawa chmur ograniczała widzialność. Pojawiły się także miejscami mgły. Szczególnie w Karkonoszach, ale także miejscami w Tatrach.

Atak zimy. Dolina Pięciu Stawów, obraz o poranku w niedzielę z kamery TOPR

śnieg w Polsce
Atak zimy w Polsce

Atak zimy w Tatrach. Trudne warunki do turystyki w górach. Słaba widzialność, ślisko na szlakach, o wypadek nie trudno w takich warunkach

W ciągu jednej godziny obserwowano miejscami w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 2 cm przy ujemnej temperaturze i silnym wietrze. Warunki na szlakach górskich były i są trudne. Bez raków czy czekanów nie warto wybierać się w wyższe partie gór.

Widok z Morskiego Oka na Tatry po godzinie 14:00 w niedzielę. Źródło obrazu: TOPR

Tatry i śnieg w listopadzie 2022
Atak zimy w szczytowych partiach Tatr

O poranku na stacji wysokogórskiej IMGW, ulokowanej na Kasprowym Wierchu, obserwator meteorologicznej raportował pokrywę śnieżną o wysokości 13 cm. Natomiast po słowackiej stronie Tatr, czyli w Łomnicy odnotowała słowacka służba meteorologiczna 19 cm.

Widok z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Źródło: TOPR IMGW-PIB

atak zimy na południu
Zima w Tatrach

Mniej śniegu zalega w niższych partiach gór

Na mniejszej wysokości, czyli na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów odnotowano dużo niższą pokrywę śnieżną, bo do zaledwie 8-9 cm, ale z biegiem godzin ubywa dziś śniegu wyraźnie w niższych partiach gór, gdyż temperatura jest powyżej zera.

Atak zimy na południu. Pokrywa śnieżna na stacji w Dolinie Pięciu Stawów, w niedzielę po godzinie 14:00 czasu lokalnego. Źródło: kamera TOPR

Dolina Pięciu Stawów i śnieg
Dolina Pięciu Stawów

W kolejnych dniach na tym obszarze zacznie postępować coraz wyraźniej odwilż. Już teraz w ciągu dnia na Kasprowym Wierchu temperatura jest nieznacznie powyżej zera. Jednak po ostatnich opadach śniegu wiele szlaków jest ośnieżonych i oblodzonych. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są trudne.

Atak zimy w Tatrach. Dolina Pięciu Stawów Polskich po godzinie 14:00 w niedzielę. Źródło obrazu: TOPR

śnieg w Polsce
Śnieg w Polsce

Warto również podkreślić, że niewielka pokrywa śnieżna utworzyła się w Beskidach, lecz na ogół nie przekracza 5 cm. Krajobrazy zabieliły się także w Sudetach, ale tutaj śniegu jest mniej niż w Tatrach oraz Beskidach i wysokość zimowej pokrywy nie jest większa niż 2 cm. Prognozy wskazują, że już od wtorku czeka nas kilkudniowe większe ocieplenie, co spowoduje ubytek pokrywy śnieżnej również na wyżej położonych szczytach górskich. Z prognoz wynika, że kolejne opady śniegu w Tatrach wystąpią już w piątek, 11 listopada 2022, lecz prawdopodobnie będzie to tylko krótki epizod z opadami śniegu na tym obszarze. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na 16 dni.

Fanipogody.pl