Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Cyklon szaleje na zachodzie. Pogoda w Polsce zmieni się na długi weekend

Pogoda na 5 dni. Zmiana pogody na długi weekend

Na zachód Europy w weekend dotarł cyklon Martin przynosząc silne załamanie pogody. W pasie od Portugalii, przez Hiszpanię, północ Francji i Wyspy Brytyjskie szaleją silne wichury i ulewy. Występują również burze. Z każdą godziną niż ten coraz bardziej wpływał będzie również na pogodę w naszej części kontynentu. We wpisie sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Warto zapoznać się z wpisem do końca, gdyż pogoda pod koniec tygodnia mocno nas zaskoczy.

Pogoda na 5 dni. Dostajemy się pod wpływ niżowej aury

Jeszcze w niedzielę nad Polską rozbudował się wyż. Jednak z początkiem nowego tygodnia wyż został wypchnięty na wschód. Na pogodę w naszym regionie coraz bardziej wpływał będzie głęboki niż Martin z zachodniej części kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Niżowa pogoda na początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Niżowa pogoda na początek tygodnia

Powyżej, sytuacja baryczna na poniedziałkowy wieczór. Widać, że po wyżu nad Polską nie ma już śladu. Linie łączące punkty o tym samym ciśnieniu układają się coraz gęściej nad Europą Centralną. Oznacza to wzrost kontrastu ciśnienia, a co za tym idzie wzrost dynamiki w atmosferze. W regionie Szkocji obserwujemy centrum niżu Martin. Nad południową Norwegią również przemieszcza się ośrodek niskiego ciśnienia. To wszystko wpływać będzie na pogodę w Polsce w pierwszej części nowego tygodnia. Już w środę nad kraj wkroczy kolejny front atmosferyczny. Będzie to front o charakterze chłodnym.

Pogoda na 5 dni. Front nad Polską w środku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Front and Polską w środku tygodnia

Będzie to front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przyniesie on nie tylko opady deszczu i duże zachmurzenie. Do Polski spływać będzie chłodne powietrze z północy kontynentu. Zobacz również: Silna wichura na zachodzie Europy

Temperatury w Polsce w nadchodzącym tygodniu

Temperatury powietrza w nadchodzącym tygodniu nie będą nas rozpieszczać. Podczas gdy jeszcze kilka dni temu termometry w kraju wskazywały nawet 20 stopni Celsjusza, w tym tygodniu w wielu regionach Polski będzie to zaledwie około 10 stopni. Jeszcze wtorek i środa będą w miarę ciepłe na zachodzie i południu kraju.

Umiarkowane temperatury w pierwszej połowie tygodnia
Umiarkowane temperatury w pierwszej połowie tygodnia

Wtorek i środa przyniosą więcej ciepła na południu i zachodzie. W pierwszej części tygodnia w tych regionach Polski termometry w dzień wskażą do 15 stopni Celsjusza. Zaledwie 10-12 stopni na wschodzie i północy kraju. W środę do kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny. Przyniesie on ochłodzenie w całej Polsce. Temperatury ledwo przekraczały będą 10 stopni Celsjusza. Pamiętać należy o zimnych nocach.

Pogoda na 5 dni. Chłodne noce przed nami
Pogoda na 5 dni. Chłodne noce przed nami

Podczas gdy za dnia termometry wskazywały będą dwucyfrowe temperatury, nocami możliwe są przymrozki. W górach temperatura nocami spadać może nawet do -4 stopni Celsjusza. W drugiej części tygodnia od zachodu kraju pojawią się rozpogodzenia. Pogoda na długi weekend zacznie się zmieniać.

Pogoda na 5 dni. Zmiany w pogodzie na długi weekend

Nie piszę tu o zmianach bardzo mocnych. Temperatury w kraju w weekend będą nadal co najwyżej umiarkowane. Zmianom ulegnie rozkład ośrodków barycznych w regionie. Dostaniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia.

Wyż pojawi się nad Polską na koniec tygodnia
Wyż nad Polską w drugiej części tygodnia

Ponieważ nad Polską znajdzie się centrum niżu, spodziewamy się więcej chwil ze słońcem pod koniec tygodnia i w weekend. Nie oznacza to jednak braku opadów w kraju. W skutek dużego gradientu temperatury w pionie, dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych. Pogoda zacznie przypominać wczesną wiosnę, ponieważ chwile ze słońcem przeplatały będą się przechodzeniem chmur konwekcyjnych, które przynosiły będą przelotne, lecz intensywne opady. Niestety wciąż spływało będzie do nas chłodne, chwiejne powietrze z północy Europy. Wysokich temperatur na termometrach w Polsce niestety chyba już nie uświadczymy. Zachęcamy codziennie odwiedzać nasz portal. W tym tygodniu przygotujemy dla Was kilkanaście wpisów odnośnie zarówno prognozy pogody dla Polski, jak i ciekawych wiadomości ze Świata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk