Mróz i przymrozki nie odpuszczają w Polsce. Temperatura spadnie do -4°C. Znów możliwe szkody w kraju

Mróz w kraju i przymrozki. Wiemy, kiedy wyraźne ocieplenie w kraju.

Zmiana w pogodzie w kraju w kolejnych dniach

Koniec długiego weekendu majowego przyniósł początek chłodnego okresu synoptycznego i częste nocne i poranne przymrozki. Zdarzały się one szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Majowe przymrozki nie są niczym nadzwyczajnym w naszych szerokościach geograficznych i zdarzają się przeważnie co roku o tej porze. Prognozy wskazują, że najbliższej nocy temperatura przy gruncie może spaść w okolice -4°C/-1°C. Będą one jednak mniej powszechnym zjawiskiem niż to miało miejsce w czasie minionych nocy. Prawdopodobnie przed nami jeszcze dwie noce z ujemną temperaturą przy gruncie i miejscami na 2 metrach.

Prognozowana temperatura przy gruncie 14 maja 2024 nad ranem w Polsce

mróz w Polsce
Mróz w Polsce

Apogeum chłodu obserwowaliśmy głównie na przełomie 1 i 2 dekady maja oraz w miniony weekend. Najzimniejszymi regionami okazały się dzielnice północne, wschodnie i centralne. Miejscami ujemna temperatura zdarzyła się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, a więc także w klatkach meteorologicznych. Ponownie rolnicy, sadownicy i ogrodnicy mieli dużo pracy, aby uchronić swoje plantacje owoców i warzyw przed przemarznięciem. Minionej nocy najzimniej ze stacji synoptycznych przy gruncie było w Jeleniej Górze. Natomiast ze stacji położonych w mrozowiskach szczególnie zimno było w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, gdzie temperatura w klatce meteorologicznej spadła do -6.5°C, natomiast przy gruncie w okolice -8.4°C.

Prognozowana temperatura przy gruncie na 14 maja 2024 na obszarze Polski

mróz w kraju
Mróz na obszarze Polski – 14 maja 2024 r.

Spory mróz w Polsce w czasie minionych nocy

Co ciekawe są takie miejsca nawet na obszarze nizin i wyżyn, gdzie w czasie nocy radiacyjnych jest wyjątkowo zimno. To nasz poranny odczyt z termometru rezystancyjnego przy gruncie na obszarze Parku Naturalistycznego w Lublinie. Dostrzegamy, że temperatura na wysokości 5 cm spadła tam poniżej -8°C. Dla porównania w wielu regionach miasta temperatura była na plusie, natomiast na stacji w Radawcu k. Lublina. odnotowano około -2°C. Tak niskie temperatury na tym obszarze wynikają z lokalnych uwarunkowań terenowych, dużej ilości roślinności oraz braku w pobliżu budynków, które zakłóciłyby proces radiacji. Sam fakt, że pomiar został również wykonany w obniżeniu terenu powoduje, że w czasie takich nocy z silną radiacją będzie chłodniej niż na 2 metrach oraz okolicznych wyżej położonych terenach.

przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce są silne. Nawet -8 stopni w dolinie

Przymrozki i częsty mróz w Polsce

W drugiej połowie maja przewidujemy ustąpienia przymrozków, co wynikać ma z przebudowy pola ciśnienia nad Europą. Do środy możemy spodziewać się jeszcze nocnych i porannych przymrozków. Zmniejszać ma się jednak z każdym dniem obszar nocnych przymrozków. Już w nocy z 13/14 maja 2024 r. przymrozki prognozowane są m.in na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski i Podkarpacia, ale również w woj. łódzkim i miejscami na Kujawach.

Prognozowana temperatura przy gruncie na 15 maja 2024 r. w Polsce

mróz z Polski
Mróz będzie wycofywał się z Polski

Ujemna anomalia wycofa się z kraju

Tak jak w czasie minionych nocy i poranków największych spadków temperatury spodziewamy się w lokalnych zastoiskach chłodu, gdzie w czasie nocy radiacyjnych bez wiatru występują dogodne warunki do silnej radiacji ciepła z gruntu. W nocy z wtorku na środę przymrozki ograniczą się głównie do południowych krańców Podkarpacia i Małopolski. Jednak w nocy z 15/16 maja 2024 r. zdarzą się również na Podlasiu, woj. lubelskim, południu Małopolski, szczególnie w rejonach podgórskich.

Przymrozki i mróz oraz ujemna anomalia temperatury.

Prognozowana temperatura przy gruncie na 16 maja 2024 r. w godzinach porannych według SWISS-MRF dla Polski

Niskie temperatury i powszechne przymrozki, które występują w tym sezonie wiosennym wyrządzają poważne szkody w sadach, polach i ogrodach, co z pewnością przełoży się ceny żywności w kolejnych miesiącach w Polsce. Ostatnie tygodnie przynoszą dodatkowo wyraźny deficyt opadów, co przekładał się nie tylko na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach, ale także rozwijającą się suszę, co wynika z intensywnego parowania. Pojawiają się na danych pomiarowych, gdzie już zaznaczają się wyraźne deficyty opadów. Częściej zacznie padać w okolicach przełomu 2 i 3 dekady maja, wówczas prognozowane są też gwałtowne burze.

Zobacz też: Silne ocieplenie blisko Polski. Nawet 27°C i groźne burze w kraju. Przymrozki ustąpią, lecz upał nieprędko

Prognozowana anomalia temperatury na 14 maja 2024, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

przymrozki w kraju
Przymrozki z Polski wycofają się.

Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, tropicaltidbits.com