Silne ocieplenie blisko Polski. Nawet 27°C i groźne burze w kraju. Przymrozki ustąpią, lecz upał nieprędko

Silne ocieplenie w prognozach dla Polski, lecz pierwszego upału w tym roku nie widać w perspektywie 7-10 dni dla kraju.

Duża zmiana pogody i ustąpienie nocnych i porannych przymrozków

Ubiegły tydzień charakteryzował się niskimi temperaturami i małą ilością opadów w kraju. Powszechnie nocami i w godzinach porannych występowały przymrozki przy gruncie i na wysokości 2 metrów. Wygląda na to, że druga część miesiąca okaże się znacznie cieplejsza, co wynikać ma z przebudowy pola ciśnienia nad Europą i przyległościami, doprowadzając do zmiany cyrkulacji atmosferycznej.

Tylko w pierwszej części nowego tygodnia występować mają na coraz mniejszym obszarze Polski nocne i poranne przymrozki. Szczególnie na południu, centrum i wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju. Na ogół mróz okaże się słabszy względem minionych nocy. W drugiej połowie tygodnia temperatury będą coraz wyższe i średnia dobowa temperatura powietrza zbliżać zacznie się do lata termicznego. Nocne i poranne przymrozki ustąpią. Coraz cieplej zacznie robić się począwszy od wtorku i środy, gdy to na zachodzie temperatura sięgnie nawet 23-24°C. W okolicach 15 maja 2024 r. nocne i poranne przymrozki ustąpią całkowicie z obszaru nizin i wyżyn w Polsce. Nowy tydzień przyniesie często wartości powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Najcieplejszymi regionami okażą się dzielnice zachodnie.

Prognozowana temperatura powietrza na 14 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Duża zmiana pogody, lecz bez szans na upał.

Silne ocieplenie ma postępować

Pierwsza połowa nowego tygodnia charakteryzować ma się ilością opadów poniżej normy wieloletniej w Polsce. Wpływ antycyklonu przyniesie wiele pogodnych dni, ale także sporą dobową amplitudę temperatury. Ryzyko opadów i burz wzrośnie w okolicach weekendu, gdy osłabnie antycyklon, umożliwiając zbliżenie się z systemem frontów atmosferycznych. Najwięcej popada na południu, częściowo i centrum. Natomiast wraz z początkiem 3 dekady maja 2024 r. burze i ulewne konwekcyjne opady deszczu mogą wystąpić na przeważającym obszarze naszego kraju.

Silne ocieplenie, a potem na koniec tygodnia opady i burze. Przymrozki jeszcze przez dwie noce w kraju

Prognozowana temperatura powietrza na 15 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie
istotna zmiana pogody na 15 maja 2024 r. i silne ocieplenie od zachodu i podział termiczny

Duże ocieplenie w kolejnych dniach jest przesądzone. Nareszcie ustąpią uporczywe i groźne dla zaawansowanej wegetacji roślin przygruntowe przymrozki oraz występujące na wysokości 2 metrów. W okolicach środy/czwartku w pasie dzielnic zachodnich zobaczymy nawet 24°C/26°C. Natomiast w przyszłym tygodniu jest szansa na nawet 26-27°C. Dalej jednak w perspektywie najbliższych 10 dni nie widać pierwszego w tym roku dnia upalnego w Polsce.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Duże zmiany w pogodzie. Czy pojawią się opady deszczu?

Wyliczana temperatura powietrza na 16 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duża zmiana pogody w kraju
Silne ocieplenie 16 maja 2024 r. na zachodzie, chłodniej w pasie wschodnim

Sporo zmian przed nami i więcej burz w trzeciej dekadzie maja

Reasumując, druga część maja przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie. Szczególnie w okolicach przełomu 2 i 3 dekady, gdy to pojawi się więcej opadów i burz. Dni gorące mogą nie być rzadkością, lecz na upał w perspektywie 7-10 dni w kraju się nie zanosi. Średnia dobowa temperatura powietrza szczególnie w drugiej części rozpoczynającego się tygodnia zacznie być charakterystyczna dla lata termicznego. Anomalia temperatury liczona do 21 maja 2024 r. wyniesie około 2°C względem lat 1991-2020 r. dla Polski.

Silne ocieplenie na początku 3 dekady maja. Wstępna prognoza temperatury powietrza na 20 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie w prognozach dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com