Pogoda na 5 dni dla Polski. Duże zmiany w pogodzie. Czy pojawią się opady deszczu?

Zimni Ogrodnicy nadeszli w tym roku nieco wcześniej. Za nami chłodny weekend. Choć było słonecznie, to chłodne masy powietrza skutecznie powodowały, że temperatury w wielu regionach kraju wcale nie były komfortowe jak na połowę maja. Pogoda na 5 dni przyniesie nam zmiany. Nie tylko w kontekście temperatur powietrza. Zapraszam na prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Tydzień rozpoczniemy od wyżowej, spokojnej i bardzo pogodnej aury. Polska znajdzie się pod wpływem obszaru wysokiego ciśnienia z centrum nad Bałtykiem. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na poniedziałek 13 maja.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacjja synoptyczna na początek tygodnia

Do zachodnich krańców Europy w poniedziałek wkroczy aktywny niż baryczny. Przyniesie on silne załamanie pogody z mocnym wiatrem i mnóstwem deszczu. Na zachodzie Europy pojawią się również burze. Jednak nas, w Polsce zupełnie to nie dotyczy. Niż zachodu wpłynie na pogodę w naszym kraju wyłącznie za sprawą sprowadzania nam coraz cieplejszych mas powietrza z południowego zachodu. Z każdym kolejnym dniem niż będzie zbliżał się w nasz region. W połowie tygodnia zacznie oddziaływać na pogodę już blisko Polski.

Pogoda na 5 dni. Niż blisko Polski na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Niż blisko Polski na koniec tygodnia

Na koniec tygodnia i w weekend niż wraz z frontem atmosferycznym będą już blisko kraju. W regionie pojawią się burze. O tym za chwilę.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga ocieplenie

Powyżej wspominałem, że weekend był chłodny. Zimni Ogrodnicy w tym roku nadeszli do nas wcześniej. Po chłodnym weekendzie nowy tydzień przyniesie nam ocieplenie. Najnowsze prognozy pogody mówią, że będzie ocieplenie całkiem silne. Poniżej animacja prognoz temperatury dla kraju. Animację wykonałem na podstawie wyliczeń modelu ECMWF.

Pogoda na 5 dni. Prognozy temperatury

W pierwszej części tygodnia temperatury będą dość odmienne dla wschodu i zachodu Polski. Podczas gdy na zachód dotrze już ciepłe powietrze z południowego zachodu, nad Polską Wschodnia zalegać będą chłodne masy z północy. Podczas gdy na wschodzie za dnia w poniedziałek i wtorek maksymalnie do 17-18 stopni, na zachodzie kraju termometry pokazywać będą nawet 23-25 stopni Celsjusza. W połowie tygodnia ciepłe masy powietrza, a wraz z nimi wyższe temperatury dotrą również na wschód. Prognozy temperatury są nadal dość niestabilne, jeśli chodzi o koniec tygodnia. Jednak najnowsze wyliczenia modeli pokazują, że przyszły weekend ma być naprawdę ciepły.

Wysokie temperatury nad Polską w przyszły weekend
Wysokie temperatury w przyszły weekend nad Polską

Na tę chwilę trzymajmy się tego scenariusza z bardzo ciepłym przyszłym weekendem w Polsce. Mi to jak najbardziej na rękę, ponieważ mój młody idzie do Pierwszej Komunii Świętej. Widać jednak, że przed nami ocieplenie. To jest już pewne. I dobrze, ponieważ przymrozki nocami i temperatury poniżej 15 stopni w dzień nie przystoją na tydzień w okolicach połowy maja. Przeczytaj również: Upał na południu w przyszłym tygodniu. Nawet 32-33 stopnie Celsjusza

Niedosyt opadów, ale pojawią się burze

Pierwsza część nowego tygodnia upłynie nam pod znakiem silnego wyżu, który wzmocni się w regionie. Oznacza to mnóstwo bezchmurnego nieba, ale i brak opadów.

Pogoda na 5 dni. Dużo bezchmurnego nieba w pierwszej polowie tygodnia
Dużo bezchmurnego nieba i brak opadów w Polsce w pierwszej części tygodnia

Pierwsze chmury pojawią się nad Polską dopiero w okolicach czwartku. Opady tego dnia prawdopodobnie jeszcze nie wystąpią, jednak burze zaczną pojawiać się coraz bliżej kraju. Z zachodu do Polski zbliżał będzie się niż wraz z frontem atmosferycznym. W piątek i w weekend burze możliwe będą już także w naszym kraju. Za wcześnie prognozować gdzie dokładnie grzmiało na koniec rozpoczynającego się tygodnia. Jednak widać, że pogoda na 5 dni przyniesie zmiany, przede wszystkim w sytuacji synoptycznej. Praktycznie przez cały tydzień będzie dokuczał nam wiatr.

Wiatr w Polsce w tym tygodniu
Wiatr będzie obecny w tym tygodniu w Polsce

Mocno wiało będzie już od wtorku, w weekend nad Polską prawie wichura, ponieważ siła wiatru przekraczać może 90 km/h. Będą to przede wszystkim opady związane z burzami. Będą więc mocno lokalne. Weekend przyniesie nam więcej dynamiki w pogodzie, jednak wcześniej, zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia czeka nas spokojna, nawet nudna aura.