Mróz poniżej -15°C w Polsce już w nocy z 27/28 lutego 2023 r. Najchłodniej będzie na szczytach Tatr. Pogoda negatywnie zaskoczy na przełomie meteorologicznej zimy i wiosny, która rozpocznie się już 1 marca 2023 r. Kalendarzowa nadejdzie trzy tygodnie później.
Mróz w Polsce, napływa chłodna masa powietrza z dalekiej północy
W poniedziałek aura w Polsce jest kształtowana przez silny wyż z centrum w rejonie Szkocji, w którym ciśnienie wzrosło już do prawie 1040 hPa. Klin tego antycyklonu sięga naszego kraju. Taka konfiguracja pola barycznego – czyli ulokowanie wyżu na zachodzie i niżu na wschodzie. Prowadzi do adwekcji zimnej masy powietrza z północy Europy. Napływa chłodne przetransformowane powietrze arktycznego o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci, które przynosi zarówno małe, jak i duże zachmurzenie chmurami podinwersyjnymi.
Trajektoria wsteczna mas powietrza, 27.02.2023, 18 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa i 850 hPa oraz 700 hPa

Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z poniedziałku na wtorek Polska ma znajdować się pod wpływem układów wyżowych, których centra ulokowane będą głównie nad środkową i północno zachodnią Europą, ale także naszym krajem. Spływać będzie zimne, lecz przetransformowane powietrze arktyczne masy powietrza z północy Starego Kontynentu.
Zobacz też: Mróz nie odpuści. Minus 20 stopni w prognozach na marzec. Kiedy wiosna przyjdzie do Polski?
Poniedziałek przyniósł w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na południu zdarzyły się przelotne opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia 0°C we wschodniej połowie kraju, około 1°C/2°C w centrum do 5°C na zachodzie; chłodniej na Podhalu, około -4°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, powodujący zamiecie śnieżne.
Temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych, 27 lutego 2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Wizualizacja: CMM IMGW

Duże spadki temperatury głównie w górach
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na północy pogodną aurę. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie w południowej połowie kraju słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy na północy oraz w kotlinach górskich od -9°C do -6°C, lokalnie spadki temperatury do -12°C w kotlinach karpackich i -10°C na północy. Na szczytach Tatr poniżej -15°C. Natomiast na pozostałym obszarze od -6°C do -3°C, tylko nad morzem około -1°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr okaże się słaby, na południu północno-wschodni i wschodni, jednak na pozostałym obszarze zmienny.
Mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Porównanie ze skrajną prognozą modelu GEM, który często lubi prezentować większy mróz niż inne modele. Taki wariant spadków temperatury może sprawdzić się jedynie w obszarach przejaśnień i większych rozpogodzeń.
Mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 UTC, wyliczenia pochodzą z modelu kanadyjskiego modelu GEM

Śledźcie na bieżąco nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski i informacje ze świata.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC