Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz poniżej -15°C. Pogoda zaskoczy, możliwe słabe opady śniegu w Polsce

Mróz poniżej -15°C w Polsce już w nocy z 27/28 lutego 2023 r. Najchłodniej będzie na szczytach Tatr. Pogoda negatywnie zaskoczy na przełomie meteorologicznej zimy i wiosny, która rozpocznie się już 1 marca 2023 r. Kalendarzowa nadejdzie trzy tygodnie później.

Mróz w Polsce, napływa chłodna masa powietrza z dalekiej północy

W poniedziałek aura w Polsce jest kształtowana przez silny wyż z centrum w rejonie Szkocji, w którym ciśnienie wzrosło już do prawie 1040 hPa. Klin tego antycyklonu sięga naszego kraju. Taka konfiguracja pola barycznego – czyli ulokowanie wyżu na zachodzie i niżu na wschodzie. Prowadzi do adwekcji zimnej masy powietrza z północy Europy. Napływa chłodne przetransformowane powietrze arktycznego o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci, które przynosi zarówno małe, jak i duże zachmurzenie chmurami podinwersyjnymi.

Trajektoria wsteczna mas powietrza, 27.02.2023, 18 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa i 850 hPa oraz 700 hPa

mróz w naszym kraju
Mróz w Polsce, adwekcja masy arktycznej

Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z poniedziałku na wtorek Polska ma znajdować się pod wpływem układów wyżowych, których centra ulokowane będą głównie nad środkową i północno zachodnią Europą, ale także naszym krajem. Spływać będzie zimne, lecz przetransformowane powietrze arktyczne masy powietrza z północy Starego Kontynentu.

Zobacz też: Mróz nie odpuści. Minus 20 stopni w prognozach na marzec. Kiedy wiosna przyjdzie do Polski?

Poniedziałek przyniósł w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na południu zdarzyły się przelotne opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia 0°C we wschodniej połowie kraju, około 1°C/2°C w centrum do 5°C na zachodzie; chłodniej na Podhalu, około -4°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, powodujący zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych, 27 lutego 2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Wizualizacja: CMM IMGW

mróz w Polsce, luty 2023 r.
Mróz był słaby na nizinach dziś i mocno ograniczony obszarowo

Duże spadki temperatury głównie w górach

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na północy pogodną aurę. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie w południowej połowie kraju słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy na północy oraz w kotlinach górskich od -9°C do -6°C, lokalnie spadki temperatury do -12°C w kotlinach karpackich i -10°C na północy. Na szczytach Tatr poniżej -15°C. Natomiast na pozostałym obszarze od -6°C do -3°C, tylko nad morzem około -1°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr okaże się słaby, na południu północno-wschodni i wschodni, jednak na pozostałym obszarze zmienny.

Mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 uTC
Mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 UTC dla Polski

Porównanie ze skrajną prognozą modelu GEM, który często lubi prezentować większy mróz niż inne modele. Taki wariant spadków temperatury może sprawdzić się jedynie w obszarach przejaśnień i większych rozpogodzeń.

Mróz w Polsce, 28 lutego 2023, 06 UTC, wyliczenia pochodzą z modelu kanadyjskiego modelu GEM

mróz w kraju
Mróz większy w kraju widzi GEM, ale to skrajna prognoza i taka skala spadków raczej nie sprawdzi się

Śledźcie na bieżąco nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski i informacje ze świata.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz