Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz powróci 19-21 maja? Czy czekają nas poranne przymrozki w Europie i w Polsce?

Mróz i przymrozki w Europie

Za nami ciepły okres w wielu regionach Europy. Również w centrum i na zachodzie kontynentu temperatury były bardziej letnie niż wczesnowiosenne. Jednak do regionów Europy Zachodniej nadchodzi ochłodzenie. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach we Francji, Niemczech, czy na Wyspach Brytyjskich nie możemy wykluczyć nawet porannych przymrozków. Mróz wystąpi w Skandynawii i Alpach. Zwłaszcza sytuacja w Skandynawii jest ciekawa, gdyż jeszcze kilkadziesiąt godzin temu w Finlandii notowano jedne z najwyższych temperatur w historii pomiarów.

Silny spływ chłodu na zachód Europy. Pojawi się mróz?

Przez wiele dni do Europy napływało gorące powietrze z południa. Masy powietrza nawet z nad północnej Afryki zapewniały duże wzrosty temperatury. W Europie mówiliśmy nawet o upałach, jak choćby w Krakowie, gdzie kilka dni temu „pękła” trzydziestka. Obecnie wróciliśmy do strefowej cyrkulacji powietrza, a do Europy Zachodniej i Centralnej spływa chłodne powietrze morskie z zachodu, znad Atlantyku. Spływ chłodnych mas powietrza do Europy widać doskonale na mapie anomalii temperatury na naszym kontynencie (źródło mapy tutaj).

Mróz i przymrozki w Europie w najbliższych dniach?

Widać tutaj z jak dużą anomalią temperaturą mamy do czynienia na zachodzie i w centrum Europy. W niektórych regionach temperatury będą niższe od normy wieloletniej nawet o 10 stopni. Czy oznacza to mróz i przymrozki w najbliższych dniach. Sprawdźmy to. Wszystko wskazuje na to, że najchłodniej na obszarze Europy będzie w nocy z 20 na 21 maja. Wtedy to temperatury we Francji, czy północnej Hiszpanii powędrują blisko zeru nawet na nizinach. W Alpach i górach na granicy Francji i Hiszpanii pojawi się mróz. Ciekawostką jest, że podczas gdy w opisywanych regionach pisać możemy o przymrozkach, na wschodzie kontynentu panował będzie upał.

Mróz w Europie Zachodniej w najbliższych dniach jest możliwy

Czy przymrozki pojawią się również w Polsce?

Na wstępie tego paragrafu od razu Was uspokoję. Modele pogodowe nie widzą mrozu w Polsce w maju. Na początek przyjrzyjmy się animacji anomalii temperatury nad Europą do końca maja.

W związku ze spływem chłodnych mas powietrza anomalia temperatury w Europie Zachodniej i Centralnej będzie ujemna. Dlatego też spodziewamy się znacznych spadków temperatury w wielu regionach Europy. W Polsce temperatury też będą niższe niż norma wieloletnia. Nie oznacza to jednak, że spodziewam się mrozu w Polsce w maju. Temperatury nocami spadać będą w okolice 4-5 stopni Celsjusza. Lokalnie może być jeszcze chłodniej. Mróz w Polsce jednak już nie wystąpi. Przypominam, że aktualną temperaturę w Polsce sprawdzamy w naszej zakładce z mapą aktualnej temperatury.

Mróz w Polsce w maju. Czy to możliwe?

Podsumowując, chciałbym zachęcić Was do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni dla Polski. Tam Arek również opisuje ochłodzenie, które nadeszło do naszego regionu.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz