Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz sięgnął Polski. Zima walczy z „wiosną”. Temperatura spadła do blisko -10°C. Spodziewane opady marznące i śnieg


Mróz sięgnął nagle Polski. Zima walcz z wiosną w naszym kraju. Temperatura na północnym wschodzie spadła do blisko -10°C. Prognozowane są w kolejnych godzinach opady marznące i mokrego śniegu. Miejscami na drogach i chodnikach warunki będą trudne. Z prognoz numerycznych wynika jednoznacznie, że w kolejnych tygodniach zima nie zagości na dłużej w Polsce, a będzie to niewątpliwie zasługa aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery.

Mróz sięgnął Polski, duża różnica temperatury w Polsce i Europie

W pierwszy dzień długiego weekendu jesteśmy w zasięgu atlantyckiego niżu o imieniu Benito migrującego znad Morza Norweskiego nad Skandynawię. Początkowo nad Polską zaznacza się front o charakterze ciepłym, a następnie z zachodu na wschód przechodzić ma front o charakterze chłodnym.

Zobacz także: Śnieżyca na północy będzie potężna. Spadnie 30-50 cm śniegu. W Polsce możliwa gołoledź. IMGW wydaje alerty. Długotrwały atak zimy?

Sytuacja synoptyczna na 6 stycznia 2023 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

atlantycka cyrkulacja
Cyrkulacja strefowa nie odpuszcza

Zmiana ciśnienia na barometrach w Polsce w ciągu minionych 24 godzin. Źródło: CMM IMGW-PIB

ciśnienie gwałtownie wzrosło
Nagły i duży wzrost ciśnienia w ciągu minionych 24 godzin

Warto sprawdzić, jak duży kontrast termiczny wytworzył się pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Starego Kontynentu, gdzie zaznaczają się dwie skrajnie zróżnicowane termicznie masy powietrza – arktyczna oraz polarno-morska ciepła.

Przeczytaj również: Burze pojawiły się nad Polską. To pierwsze wyładowania w 2023 roku. Prędkość wiatru przekroczyła 150 km/h

Mróz i wysoka temperatura na obszarze kontynentu europejskiego i obszarów przyległych, 6 stycznia 2023 r.

spora różnica temperatury
Mróz i duży kontrast termiczny

Masa arktyczna i polarnomorska nad Polską. Całodobowa ujemna temperatura na północy i północnym wschodzie i częściowo wschodzie. Dużo cieplej w centrum i na zachodzie, południowym zachodzie

Na północnym wschodzie i częściowo wschodzie zaznacza się wpływ powietrza pochodzenia arktycznego. Najchłodniej jest na stacjach, na północno wschodzie, gdzie obecnie rejestrujemy na stacjach około -9 °C. Jednak im dalej w kierunku zachodnim, tym zaznacza się napływ znacznie cieplejszej masy powietrza pochodzenia polarnego. Najwyższe wartości są rejestrowane dziś na zachodzie, południowym zachodzie, gdzie zaznacza się cieplejsza masa powietrza i temperatura wynosi 7°C/9°C, lokalnie do 10°C. Różnica temperatury sięga dziś nawet 20°C nad Polską.

Mróz i duży kontrast termiczny w Polsce. Temperatura powietrza, 6 stycznia 2023 r. 14:00 czasu lokalnego według danych z sieci pomiarowej PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

mróz w kraju
Mróz w Polsce

Dziś na przeważającym obszarze Polski występuje zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Przesuwające się od zachodu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i w centrum przechodzące stopniowo w opady deszczu. Na północy możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 3-6 cm śniegu. Głównie na Pomorzu miejscami opady marznące, powodujące gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia będzie temperatura maksymalna od -9°C na północnym wschodzie, około 2-3°C w centrum i 9°C na południowym zachodzie. Dlatego, że zmniejszyła się wyraźnie różnica ciśnienia. Dlatego też wiatr na wschodzie jest słaby, z kierunków zmiennych, natomiast w pozostałej części kraju słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. Jednak wieczorem na zachodzie wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W górach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Strefa opadów widziana nad Polską według danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD

opady i mróz w Polsce
Opady już nad Polską

Fanipogody.pl