Koszmarny mróz sunie do Polski. Nawet -30 stopni Celsjusza w prognozach. Na jak długo zostaniemy zmrożeni

Koszmarnie wyglądają prognozy temperatury na początek przyszłego tygodnia. Niektóre z modeli pogodowych widzą dla Polski mróz nawet na poziomie -25 stopni Celsjusza. We wpisie porównamy różne prognozy. Sprawdzimy także do kiedy prognozy pogody widzą do silne ochłodzenie. Zapraszam do lektury.

Potężny mróz w Europie. Wyż daje się we znaki

O wpływie wiru polarnego na pogodę w Polsce na łamach portalu pisał Wam Arek. Wpis mocno naukowy, ale zachęcam do zapoznania się z nim. Ja natomiast przybliżę Wam procesy w pogodzie, które spowodują, że mróz w naszym regionie będzie niedługa bardzo silny.

Sytuacja synoptyczna doskonale tłumaczy mróz w Polsce
Mróz w Polsce. Przyczyny. Mapa synoptyczna

Powyżej mapa baryczna na poniedziałek 8 stycznia. Karty w pogodzie w naszym regionie rozdawał będzie wyż. Jego centrum znajdzie się nad Morzem Północnym. Na półkuli północnej masy powietrza krążą wokół wyżu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wokół niżu powietrze krąży w kierunku odwrotnym od ruchu wskazówek zegara. Na powyższej mapie nieco nieudolnie, ale jednak naniosłem białe strzałki. Wskazują one w jaki sposób przemieszczały będą się masy powietrza w najbliższym czasie. Widzimy, że zacznie docierać do nas bardzo chłodne powietrze z północy (za sprawą wyżu). Niż z południowego wschodu Europy dołoży cegiełkę i spowoduje dodatkowo spływ chłodu z dalekiego wschodu.

Spływ chłodu w Europie Wschodniej i Centralnej. Silny spływ chłodu
Mróz w Europie Wschodniej i Centralnej. Silny spływ chłodu

Do spływu chłodnych mas powietrza z północy i wschodu dodać należy liczne rozpogodzenia. W okresie zimowym bezchmurne noce zawsze oznaczają silną radiacje ciepła ku górze. Wszystko to złoży się na scenariusz pogodowy, w którym mróz w Polsce i regionie będzie naprawdę silny.

Mróz aż -25 stopni, czy to przekłamanie modeli pogodowych?

O tym, że silny mróz zawita w nasz region wiemy już od dłuższego czasu. Jednak spadki temperatury aż do -25 stopni Celsjusza pojawiły się w wyliczeniach modeli dopiero w piątek. Wstępnie spójrzmy zatem jak nadchodzące ochłodzenie widzi model GEMS, a następnie porównamy te wyliczenia z prognozami innych modeli numerycznych.

Potężny mróz w Polsce wg. modelu GEMS

Widzimy, że mróz pojawił się niemal w całym kraju już w piątek. W sobotę w dzień mróz nieco wycofa się do północnej i centralnej Polski. Noc z soboty na niedzielę to już spadki temperatury poniżej -15 stopni na północnym wschodzie. Wydaje mi się, że aż tak zimno w weekend nie będzie, jednak to sprawdzimy na innych modelach za chwilkę. Zrobimy to również dlatego, że model GEMS widzi nieprawdopodobne spadki temperatury na początek przyszłego tygodnia. Wg. wyliczeń modelu w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura w Polsce spadnie do -27 stopni Celsjusza.

Bardzo silny mróz w nocy z poniedziałku na wtorek
Potężny mróz w nocy z poniedziałku na wtorek

Czy takie spadki temperatury są możliwe na terenie naszego kraju już za kilkadziesiąt godzin? Przeskakuję na prognozy oparte na wyliczeniach modelu GFS. Amerykański model widzi spadek temperatury omawianej nocy do -18, maksymalnie -19 stopni na północnym wschodzie. Jednak wliczając w to rozpogodzenia, lokalne spadki temperatury mogą być w tym okresie jeszcze większe. A co mówi europejski model ECWMF?

Bardzo silny mróz również w przyszłym tygodniu
Silny mróz w przyszłym tygodniu również wg. modelu ECMWF

Noc z niedzieli na poniedziałek to według europejskiego modelu pogodowego spadki temperatury nawet do -20 stopni na północnym wschodzie i w górach. Podobnie zimno zapowiada się również kolejna noc z poniedziałku na wtorek, ponieważ i wtedy temperatury w wielu regionach Polski spadną poniżej -15 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Potężna śnieżyca przetoczy się nad USA. Strefa opadów na tysiące kilometrów

Jak długie będzie ochłodzenie?

Wiemy już, że pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia zrobi się bardzo zimno. Sprawdźmy teraz jak długo chłodne, arktyczne masy powietrza pozostaną z nami w kraju i regionie.

Ocieplenie w środku tygodnia w Polsce
Ocieplenie w środku tygodnia

Cieplej zrobi się w kraju w środku przyszłego tygodnia. Nie będzie to jednak ocieplenie silne i długotrwałe. Temperatury wyniosą lekko na plusie tylko przez kilka godzin. Na południu kraju całodobowy mróz utrzyma się prawdopodobnie przez cały przyszły tydzień. W weekend 13-14 stycznia powrót niskich temperatur do kraju. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać. Teraz skupmy się na tym, że w okresie od niedzieli do wtorku mróz będzie bardzo silny. W związku z tym apeluję do wszystkich. Nie bądźmy obojętni na ludzi bezdomnych i bezdomne zwierzaki. Pomagajmy, powiadamiajmy odpowiednie służy. Najgorszą cechą dzisiejszych czasów jest obojętność na krzywdę drugiej istoty.