Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ekstremalny mróz w grudniu. Poniżej -55 °C. Temperatury w Polsce mocno nas zaskoczą

Ekstremalny mróz na wschodzie. Atak zimy w grudniu


Nie miałem w planach pisać dziś o temperaturach powietrza. Jednak koło takiej informacji nie da się przejść obojętnie. Mróz w azjatyckiej części Rosji sięgnął ostatniej doby poniżej -55 stopni Celsjusza. Już dawno nie notowaliśmy tak chłodnego początku grudnia, nawet w tym najchłodniejszym w Euroazji regionie.

Potężny mróz w Rosji. Ekstremalnie niskie temperatury

Jak co dzień przeglądałem materiały do kolejnych wpisów, by zobaczyć zestawienie widoczne na grafice poniżej. Jest to 10 miejsc z najniższą temperaturą w Azji. Wszystkie lokalizacje położone są w Rosji. Co ciekawe, większość z miejscowości położonych jest na południu kraju, blisko granicy z Chinami, czy Mongolią.

Silny mróz w Rosji ostatniej doby
Potężny mróz w Rosji

Najzimniejszym miejscem w Azji była ostatniej doby miejscowość Iema położona blisko granicy Rosji i Mongolii. Termometry zanotowały tu -57.8 stopni Celsjusza. Zwróćmy uwagę, że we wszystkich 10 miejscowościach z zestawienia mróz sięgał -52 stopni Celsjusza. Niesamowity chłód już na początku grudnia. Zresztą, w całej Rosji zima i bardzo niskie temperatury panują od wielu dni. Poniżej mapa temperatury w regionie za ostatnią dobę.

Mróz panuje na całym obszarze Rosji
Mróz na całym obszarze Rosji

Arktyczne masy powietrza płyną również w regiony bliżej Europy. Spójrzmy na szczegóły.

Początek tygodnia przynosi również mróz w Europie

Weekend przyniósł nam w Polsce ekstremalny atak zimy. Jednak śnieżyce dały się we znaki nie tylko u nas. Z intensywnymi opadami śniegu zmagali się mieszkańcy północnych Włoch, Austrii, Czech, Słowacji, Ukrainy, czy Białorusi. Aktywny niż przyniósł intensywne opady śniegu. Teraz czas na silny mróz w wielu miejscach Europy.

Mróz wlewa się do Europy

Powyżej animacja z prognozą temperatury dla Europy na najbliższe dni. Widzimy, że cała północna, centralna i wschodnia Europa przez najbliższe kilkadziesiąt godzin pozostanie w ujemnych temperaturach przez całą dobę. Mróz trzymał będzie w pasie od części Francji, przez Włochy, Bałkany po Niemcy i oczywiście kraje Europy Wschodniej. Ponieważ najbliższe noce przyniosą rozpogodzenia w regionie, spadki temperatur w naszej części Europy mogą być naprawdę silne. Ciekawie wygląda prognoza temperatury dla Europy Wschodniej na końcówkę tygodnia i przyszły weekend.

Spływ chłodu w przyszły weekend na wschód Europy
Silny spływ chłodu na wschód Europy w przyszły weekend

O tym co będzie działo się z temperaturą w Polsce jeszcze napiszę. Jednak zwróćmy uwagę na wschód kontynentu. Spływać zaczną tu bardzo chłodne masy powietrza. Mróz sięgać może w sobotę i niedzielę nawet -35 stopni Celsjusza w pasie od Białorusi po centralną Rosję. Spójrzmy teraz co przyniosą kolejne dni w sprawie temperatur w naszym kraju.

Temperatury w kraju mocno nas zaskoczą

Nie chcę tutaj pisać, że to dobrze, czy to źle. Podejdę do sprawy bezuczuciowo i napiszę po prostu, że przed nami odwilż. Wiem, że pogoda dziś, jutro, czy w środę nie będzie nam tego zapowiadała. Jednak pod koniec tego tygodnia temperatury w Polsce wzrosną.

Odwilż w Polsce za kilka dni
Odwilż w Polsce na przełomie pierwszej i drugiej dekady miesiąca

Do weekendu czeka nas jeszcze termiczna zima. Temperatury za dnia na delikatnym minusie. Nocami lokalnie, zwłaszcza na południu Polski mróz sięgać może -10 stopni Celsjusza. Jednak za około tydzień wrócimy pod silny wpływ cyrkulacji zachodniej. Niże atlantyckie przyniosą nam cieplejsze masy powietrza z kierunków południowych i południowo zachodnich. W przyszły poniedziałek prognozy temperatury widzą już dodatnie temperatury praktycznie w całym kraju. Nie na długo. Po 15 grudnia wiele wskazuje na to, że mróz (słaby) wróci w nasz region z kierunków wschodnich. To jednak bardzo odległy termin, więc nie będę jeszcze wchodził w szczegóły. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski

Podsumowując, bardzo silne spadki temperatury obserwowane są obecnie w Rosji. Termometry pokazują prawie -58 stopni Celsjusza. Kilka chłodnych dni i nocy również przed nami, jednak na przełomie pierwszej i drugiej dekady miesiąca czeka nas odwilż. Przez kilka dni temperatury w większości regionów Polski będą w dzień dodatnie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk