Prognozy wciąż nie są stabilne jeśli chodzi o mróz i wartości temperatury jakie pojawią się w Polsce w najbliższych dniach. Zrobi się chłodniej, a w tym wpisie przeanalizuję najnowsze dane meteorologiczne pod tym kątem.
Mrów w regionie. Dlaczego zrobi się chłodniej?
Obecnie znajdujemy się w obszarze blokady wyżowej. Pogoda jest stabilna, a w regionie lekki mróz panuje tylko nocami. Jednak wraz ze zbliżaniem się weekendu sytuacja baryczna w Europie zacznie się zmieniać.
Powyżej mapa baryczna na noc z piątku na sobotę. Widać, że centrum wyżu znajduje się na północnym wschodzie Rosji. Masy powietrza wokół niżu krążą na naszej półkuli w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jak łatwo sobie wyobrazić, w związku z tym w weekend zacznie spływać do nas powietrze z dalekiego wschodu Rosji. Mróz w dalekiej Rosji jest naprawdę silny. Stąd też spływające do Europy Centralnej masy powietrza również będą bardzo chłodne. Znajdzie to odzwierciedlenie na mapach temperatury w wyższych partiach troposfery w Europie.
Powyżej mapa, która odzwierciedla rozłożenie mas powietrza w Europie na początek weekendu. Widać, że chłodne masy powietrza spływające znad Rosji sięgną całego centrum kontynentu. Chłodna zrobi się nawet we Francji i Hiszpanii. Ponieważ Polska również znajdzie się na trasie spływu chłodniejszych mas powietrza, mróz wystąpi również w naszym kraju.
Mróz w Polsce. Gdzie i kiedy zrobi się chłodniej
Wiemy już dlaczego w nasz region spływać zaczną chłodniejsze masy powietrza. Dlatego teraz sprawdzimy gdzie i kiedy w kraju mróz będzie największy. Tak jak wspominałem, modele mają jeszcze rozbieżności w temacie prognoz temperatury. Na początek spójrzmy na animację prognozy temperatury modelu GFS.
Przez najbliższe dni mróz całodobowy nie będzie występował na całym obszarze kraju. Na mapach prognoz temperatury znajdują się obszary, gdzie temperatury będą ujemne przez całą dobę. Jednak w prognozach nie widać całodobowych spadków temperatury poniżej zera na całym obszarze Polski. Nie oznacza to jednak, że mróz nie stanie się lokalnie siarczysty. Kolejne nadchodzące noce będą bardzo chłodne na południu kraju. Temperatura w górach spadać będzie nawet w okolice -10 stopni. Pod koniec weekendu w prognozach widać nawet -15 stopni w górach. Tak mówią prognozy amerykańskiego GFS. Poniżej prognoza temperatury na noc z
Widać, że model ECMWF widzi co prawda mróz nieco mniejszy w górach, jednak za to mocniejsze spadki temperatury prognozowane są na większym obszarze kraju. Jeszcze większe spadki temperatury prognozowane są. Ochłodzenie trwać ma do niedzieli. Wtedy to w nasz region nurkował będzie głęboki niż z północy przynosząc silne załamanie pogody w regionie. Przeczytaj: Wichura i załamanie pogody uderzy w Polskę
Początek lutego przyniesie dużo dynamiki, ale i wyższe temperatury
Mróz i ochłodzenie nie potrwają w Polsce długo. Po chłodnej pierwszej połowie weekendu do głosu dojdą niże z północy kontynentu. Przyniosą one silne śnieżyce i wichury. Pogoda w Polsce zrobi się bardzo dynamiczna. Jednak temperatury staną się bardziej przedwiosenne niż zimowe. Lekki mróz pojawiał będzie się lokalnie nocami. Jednak za dnia termometry pokazywały będą w przyszłym tygodniu zdecydowanie dodatnie wartości.
Powyżej prognoza temperatury na 2 lutego dla Polski. Na zachodzie kraju termometry wskazywać będą nawet 8 stopni na plusie. W kraju pojawiać będą się nawet burze. Widać więc, że zima wróci do kraju tylko na chwilę. Na koniec zachęcam do zapoznania się z prognozą pogody długoterminowej na luty. Arek rozłożył tam pogodę na czynniki pierwsze. Sprawdzał też, czy mróz wróci do kraju.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie