Mróz nawet minus dziesięć stopni na południu i przymrozki w wielu regionach. Gdzieniegdzie mgła i smog w Polsce

Mróz znów wystąpi w Polsce. Nawet -10°C na południu i przymrozki w wielu regionach. Lokalnie mgła i smog w kraju.

Mróz i przymrozki nocami nie odpuszczają w Polsce

W niedzielę o godzinie 16:33 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Oznacza więc to, że dzień będzie teraz dłuższy od nocy. Aczkolwiek nadejście kalendarzowej wiosny nie przyniosło istotnego przełomu w pogodzie. Dzisiaj warunki pogodowe były analogiczne w wielu regionach jak w niedzielę oraz sobotę. Większych zmian w pogodzie pod kątem zachmurzenia i opadów nie widać przynajmniej do czwartku.

Zimne noce i poranki, powietrze szybko się ogrzewa głównie od podłoża w ciągu dnia

Noce i poranki są nadzwyczaj chłodne jak na początek wiosny, gdyż zalega masa o niewielkiej zawartości wilgoci. Za dnia szybko się nagrzewa, osiągając 10-14℃, aby następnej nocy ponownie obniżyć się przez wypromieniowanie poniżej zera. Taka charakterystyczne warunki pogodowe przez wiele dni z rzędu są możliwe tylko w wyżu, przy braku chmur i wygrzewającej się masie powietrza pochodzenia polarnego na Starym Kontynencie. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej, natomiast w nocy spadki temperatury mają być coraz mniejsze. Deficyt opadów z pewnością pozostanie z nami do końca marca, dlatego też pogłębiać ma się susza, niekorzystnie wpływając m.in na rolnictwo. Obserwujemy również duże zagrożenie pożarowe oraz niestety masowe wypalanie nieużytków.

Mróz i przymrozki spowodowane obecnością silnej blokady antycyklonalnej

Nad przeważającą częścią Europy dominuje rozległy i silny wyż, w którym ciśnienie centrum nad Bałtykiem i Łotwą sięgało rzędu 1045 hPa ze stopniową tendencją spadkową. Cyrkulacja zachodnia będzie zablokowana jeszcze przez wiele dni. Większych zmian w pogodzie możemy dopiero oczekiwać pod tygodnia. Utrzymującą się przez wiele dni bezchmurną aurę zawdzięczamy zaleganiu suchej masy powietrza w całym pionowym profilu troposfery. Ubiegłej nocy sondowanie atmosfery w Legionowie k. Warszawy ujawniło marginalną wodność atmosfery, która wynosi w zasięgu wyżu zaledwie 5,57 mm. Szczególnie podinwersyjna, przyziemna warstwa powietrza może charakteryzować się większą zawartością wilgoci, lecz to za mało, aby mogło powstać jakiekolwiek zachmurzenie.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 22.03.2022, 06Z według modelu GEPS

Mróz nawet minus dziesięć stopni na południu i przymrozki w wielu regionach. Gdzieniegdzie mgła i smog w Polsce

Blokada wyżowa jest obecna nie tylko w dolnej troposferze, ale także w środkowej i górnej troposferze, która powoli przesuwa się na południe. Otoczona jest po swojej wschodniej i stronie górnymi zatokami niżowymi. Dopiero w drugiej połowie mijającego tygodnia możemy spodziewać się wzrostu dynamiki w pogodzie.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 22.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Mróz nawet minus dziesięć stopni na południu i przymrozki w wielu regionach. Gdzieniegdzie mgła i smog w Polsce

Mróz na krańcach południowych, przymrozki w wielu regionach oraz smog w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek z dominacją pogody wyżowej. W wielu regionach bezchmurnie, lokalnie zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie, szczególnie w centrum i na północnym wschodzie kraju, możliwa krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą -4°C na wschodzie oraz miejscami w rejonach podgórskich i na Pomorzu, około -2°C  na przeważającym obszarze, do 2°C na zachodnim wybrzeżu. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -10°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych i wschodnich. W górach wiatr silniejszy i w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Z uwagi na marginalną prędkość wiatru w wielu regionach, pojawi się smog. Szczególnie dokuczliwy w większych aglomeracjach miejskich i osiedlach domków jednodziennych. Zanieczyszczenia kumulują się w najniższej warstwie troposfery z uwagi na występowanie inwersji radiacyjnych oraz braku wiatru, co uniemożliwia pionowe mieszanie. Jakość powietrza zacznie ulegać stopniowo jutro w ciągu dnia wraz ze zlikwidowaniem warstw inwersyjnych oraz wzrostem prędkości wiatru.

Prognozowana temperatura na 22.03.2022, 03 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

Mróz nawet minus dziesięć stopni na południu i przymrozki w wielu regionach. Gdzieniegdzie mgła i smog w Polsce