20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Na Europę sunie silna wichura. Możliwy niszczący wiatr i burze

wichura

Warto zwrócić uwagę na formujący się na Atlantyku głęboki niż. W najbliższych dniach połączy się on z zanikającą burzą tropikalną KYLE i uderzy w Europę przynosząc silną wichurę w wielu regionach kontynentu.

Prognozuje się, że silny wiatr uderzy w najbliższy piątek. Najbardziej zagrożonymi wichurą regionami będzie Wielka Brytania i Irlandia, a także Francja, Hiszpania, a może nawet kraje Beneluksu.

niż na atlantyku
wichura nadciąga
silna wichura

Zbliżanie się głębokiej depresji, a co za tym idzie silnej wichury do Europy widać doskonale na powyższych grafikach. Już w środę ciśnienie w centrum niżu spadnie do 990 hPa, by w piątek osiągnąć zaledwie 975 hPa. Jak widać będzie to głęboki niż niosący ze sobą bardzo wysoki gradient ciśnienia. Tam gdzie różnice ciśnienia są bardzo duże na małym obszarze, tam zawsze pojawia się bardzo silny wiatr. Nie inaczej będzie również w tym przypadku.

wichura uderzy w europę

Na powyższej grafice widać, że pierwsze uderzenie silnego wiatru nadejdzie nad Irlandię. Będzie to noc z czwartku na piątek. Wiatr w miejscowościach nadmorskich wiać może ze stałą prędkością przekraczającą 100 km/h. W porywach wiatr będzie silniejszy.

W piątek wichura wędrowała będzie nadal na wschód i południowy wschód obejmując silnym wiatrem również Wielką Brytanię. Sobota to mocny wiatr w pasie od północnej Hiszpanii, przez Francję aż po kraje Beneluksu. Niż docierając do Europy zacznie się wypełniać. W związku z tym gradient ciśnienia z każdą godziną weekendu będzie się obniżał, więc wiatr również będzie coraz słabszy. Opisywana wichura nie dotrze do Polski i innych regionów Europy Centralnej.