Wichura na zachodzie. Silne upały i burze w wielu regionach Europy

wichura

Pogodę nad Europą kształtuje wyż na wschodzie kontynentu do spółki z bardzo głębokim niżem, którego centrum znajduje się obecnie nad Wyspami Brytyjskimi. Warto zwrócić uwagę na rozległy system frontów atmosferycznych rozciągający się od Skandynawii po Hiszpanię. To w tym obszarze dojdzie dziś do rozwoju silnych burz.

sytuacja baryczna w europie

Silna wichura na zachodzie Europy

Z niżem JANTRA związana jest silna wichura. Prognozowaliśmy ją w tym wpisie. W nocy porywy wiatru sięgały 120 km/h. Obecnie najsilniejsze porywy wiatru występują na wschodzie Irlandii oraz zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Wiatr w wielu miejscach przekracza 100 km/h. W kolejnych godzinach wichura przesuwała będzie się dalej na wschód tracąc na sile.

wichura w Europie

Położenie głębokiego niżu, a także silny gradient baryczny widać na powyższej mapie rozkładu wiatru w Europie. Piątek będzie burzowym dniem na naszym kontynencie. Największe szanse na silne zjawiska burzowe mają mieszkańcy pasa od południowej Skandynawii, przez Niemcy, południe Francji, aż po Hiszpanię.

burze w europie

Możliwe nawałnice w piątek

Powyżej zamieszczamy mapę z ostrzeżeniami dotyczącymi burz wydaną przez Stowarzyszenie ESTOFEX. Burze, które przejdą dziś nad Europą będą niosły ze sobą zagrożenia wiatrowe. Lokalnie możliwe są opady dużego gradu. Burze mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Wszystko za sprawą bardzo ciepłych mas powietrza nawet w wyższych partiach troposfery. Przypominamy, że do wielu regionów Europy w tym Polski napływa gorące, upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Jego zasięg doskonale widać na poniższej mapie rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa.

temperatury europa

W związku z tym to będzie bardzo gorący dzień w wielu miejscach kontynentu. Upał rozciąga się od południa Hiszpanii, przez Francję, południe Niemiec, aż do Polski zachodniej. Gorąco będzie dziś również na połduniowym wschodzie kontynentu. Najchłodniejszym regionem w Europie będą dziś Wyspy Brytyjskie, które zmagają się z silną wichurą związaną z niżem JANTRA.