W piątek pogodę w Polsce kształtuje wieloośrodkowy niż o imieniu „THEKLA” z głównym centrum nad Lofotami. Od północnego-zachodu w drugiej części dnia wkroczył front chłodny, który powoduje wymianę masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Przed czołem frontu uformowała się silna strefa zbieżności wiatru. To głównie na niej występuje dziś szczytowa aktywność burzowa. W nocy z piątku na sobotę front dotrze do wschodnich dzielnic naszego kraju, wyraźnie zwolni i zacznie falować. Ciepłe i dość chwiejne powietrze pozostanie z nami jeszcze w sobotę, najprawdopodobniej wilgotna i cieplejsza masa znajdzie się już w całości poza Polską w niedzielę.
Po krótkotrwałym okresie zalegania upalnego powietrza zwrotnikowego dzisiaj front chłodny realizuje swoją wędrówkę z północnego-zachodu na południowy-wschód, wschód Polski. Jest to ostatni raz w bieżącym tygodniu, gdy powietrze zwrotnikowe zalega nad naszą częścią Europy. Termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą dziś od 29°C do 31°C.
Aktualne dane radarowe, zdjęcia satelitarne wskazują wskazują na występowanie aktywnej strefy burz.
Chmury burzowe powstały na silnej przedfrontowej zbieżności wiatru. Rozciąga się ona od województwa śląskiego przez Ziemię Łódzką przez zachodnie Mazowsze aż po Mazury. Kieruje się na wschód.
Z danych radarowych wynika, że na tym obszarze występuje większa strefa komórek burzowych, które są całkiem dobrze zorganizowane w formie liniowej.
Przemieszcza się ona w kierunku północno-wschodnim, wschodnim.
Korzystne warunki do rozwoju burz na głównej strefie konwergencji wiatru przemieszczają się w kierunku województwa lubelskiego. Według prognoz numerycznych główna strefa burzowa powinna dotrzeć nad zachodnią część regionu około godziny 19-20 w piątek.
W kolejnych godzinach dosyć szybko burze powinny przemieszczać się w głąb regionu. Zarówno mogą być to pulsacyjne burze, jak i też większe struktury wielokomórkowe w formie liniowej.
Podstawowym zagrożeniem dzisiejszych burz, który zwłaszcza w zachodniej części województwa lubelskiego mają być najgroźniejsze powinien być silny wiatr do 90 km/h, w mniejszym stopniu deszcz, który punktowo prowadzić może do zalań. Nie można wykluczyć w początkowej fazie opadów gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm.
Na obszarze wschodniej Polski obserwuje się od kilku godzin rozwój chmur burzowych. Komórki opadowe i pulsacyjne burze występują od kilku godzin w północnej części województwa lubelskiego. Tutaj konwekcja powstaje z dala od głównej przedfrontowej zbieżności wiatru i frontu chłodnego. Cumulonimbusy formują się na lokalnych strefach konwergencji wewnątrz masy.
Według prognoz numerycznych burzowa aura na obszarze woj. lubelskiego może utrzymać się przez całą noc z piątku na sobotę. Lokalnie grzmieć może jeszcze rano. Jednak potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk po zachodzie słońca będzie ograniczony. Przeważnie występować mają krótkotrwałe ulewy do 20 mm deszczu z najsilniejszych burz, wiatr do 65 km/h i duża ilość wyładowań.
W sobotę możliwe są kolejne burze. Zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu, ale o tym niebawem.
Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.
Prognozowane położenie frontu chłodnego i przedfrontowej konwergencji wiatru na dzień 24.08.2018 r. godzina 18 UTC
BIEŻĄCE POŁOŻENIE STREFY BURZOWEJ MOŻNA ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Gdzie ta burza Mikołajki koło Mrągowo godz 21 50 zero