Nadchodzą noce tropikalne do Polski. Powietrze zwrotnikowe i gwałtowne burze dadzą nam popalić

Nieznaczne ochłodzenie, z którym mamy do czynienia dzisiaj jest tylko chwilowe. Od jutra do Polski szerokim strumieniem zacznie postępować adwekcja masy pochodzenia zwrotnikowego. Sprzyjać ma temu specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, dodatkowo prognozowane są gwałtowne burze.

W niedzielę Polska znalazła się za frontem chłodnym. W strefie osiadania mas powietrza rozwinął się niewielki, wędrowny wyż o imieniu “RENATE”, jakiego centrum jest dziś nad Polską. Jest on gwarantem przyjemnej i spokojnej aury. Natomiast już w poniedziałek tylko północno-wschodni skraj Polski ma być w jego zasięgu, ponieważ od zachodu obejmie nas zatoka niżu znad Niemiec.

Umiejscowienie odciętego niżu w rejonie Niemiec i wyżu nad Rosją przyczyni się do napływu gorącego, miejscami bardzo wilgotnego i chwiejnego powietrza. Dlatego dużym zagrożeniem oprócz upałów mogą okazać się gwałtowne burze, jakie najbardziej prawdopodobne są jutro późnym popołudniem oraz wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek.

Szczególnie niebezpieczny obszar trudnej pogody przewidywany jest w zachodniej części Polski, jak i też Pomorzu Zachodnim. Prawdopodobne jest uformowanie się systemu burzowego, bądź układów konwekcyjnych z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Niewykluczone są nawet segmenty liniowe, na zobrazowaniach radarowych możliwe są w tych warunkach sygnatury bow echo świadczące o możliwości wystąpienia niszczących porywów wiatru.

Wcześniej prawdopodobne superkomórki burzowe z dużym gradem powstające z dyskretnego trybu konwekcji w obrębie frontu ciepłego.. Powróćmy jednak do głównego tematu wpisu, w którym opisujemy możliwość wystąpienia tropikalnych nocy na obszarze Polski.

Żeby stwierdzić wystąpienie tropikalnych nocy w naszych szerokościach geograficznych, musi wystąpić temperatura w porze nocnej na poziomie 20 stopni. Nie jest to jednak częste. Bywały sytuacje, że w Polsce notowano nawet 24 stopnie.

Dla przykładu W 2017 roku temperatura minimalna w Inwałdzie wyniosła ok. 23.9°C, w Bielsku Białej przez całą noc było ponad 24°C z krótkim wyjątkiem w okolicy 2UTC, kiedy to spadła ona do ok 23.3-23.5°C. Powyżej 20°C było również między innymi w Tarnowie (ok. 21.3°C), Zielonej Górze (ok. 21.5°C) – informował blisko 2 lata temu meteomodel.pl

W tym samym roku w Pszennie na południe od Wrocławia temperatura wzrosła z 26,2°C do 29 °C o północy, podobny skok pojawia się też na innych stacjach. W tym samym czasie, w Warszawie zanotowano 26°C.

Tropikalne noce rozpoczną się już w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy na termometrach może być na zachodzie, w centrum i południowym-zachodzie od 20°C do 23°C. Na pewno tak wysoka temperatura i całkiem spora wilgotność względna pogarszać będzie jakość snu. Nieco chłodniej ma być na wschodzie.

Bardzo ciepłą noc z poniedziałku na wtorek prognozuje również model HD

We wtorek takie wartości prognozuje model HD dla Polski. Są one jednak najprawdopodobniej nieco zawyżone, nawet o 2-3 stopnie, punktowo więcej.

Tropikalna noc ma szanse wystąpić także z wtorku na środę

W środę upalna aura rozleje się na cały kraj

Szczególnie “gorący” jest model ECMWF, prognozując nawet 36°C w Wielkopolsce, te wartości wydają się nieco przeszacowane i temperatura wyniesie około 32°C do 34°C.

Noc ze środy na czwartek również może być bardzo ciepła

Wiele wskazuje, że w czwartek z zachodu na wschód wędrować ma front chłodny i wiązać ma się z nim wymiana masy powietrza. Dlatego upał mocno ograniczy swój zasięg prawdopodobnie do dzielnic centralnych i wschodnich. Poniżej m.in 20 wiązek modelu GFS na czwartek ukazujące różne możliwe warianty z upałem.

Prawdopodobnie upał powróci do nas w piątek oraz sobotę, obejmując zwłaszcza zachodnie i centralne dzielnice Polski. Potem może nadejść ochłodzenie.

Noce tropikalne w Polsce mogą pozostać z nami niemal do końca nadchodzącego tygodnia.

Więcej informacji poniżej o zbliżających się silnych burzach