Wiele wskazuje, że spokój w pogodzie nie potrwa długo. Modele numeryczne sugerują wystąpienie silnego załamania pogody, które związane będzie z napływem powietrza zwrotnikowego. Chmury Cumulonimbus przybiorą postać układu, bądź systemów burzowych, nawet z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Spodziewany jest także dyskretny tryb konwekcji z kilkoma gwałtownymi burzami zawierającymi mezocyklon. Przed niebezpiecznym załamaniem pogody ostrzega już ESTOFEX, jaki zajmuje się ostrzeganiem przed groźną aurą w Europie.
W poniedziałek Polska będzie w zasięgu niżu rejonu niemieckiej Bawarii i Czech, tylko na krańcach północno wschodnich utrzyma się skraj wyżu „RENATE”. Po wschodniej stronie niżu napływać będzie powietrze pochodzenia zwrotnikowego, ale tylko na zachodzie Polski będzie to masa zasobna w wilgoć i zarazem chwiejna. We wschodniej części kraju ma być ono suche, zwłaszcza powyżej planetarnej warstwy granicznej, dlatego warunki do rozwoju burz nie wystąpią.
Sytuacja synoptyczna na dzień 10.06.2019 r. godzina 12 UTC.
Tak sytuacje opisał prezes Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Możliwy silny incydent burzowy
Od jakiegoś czasu różne modele, w tym model GFS, wskazuje na duże prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo silnych burz w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek w naszym rejonie Europy. Na chwilę obecną największy problem mają środkowe i wschodnie Niemcy, gdzie w poniedziałek w godzinach popołudniowych rozwiną się niebezpieczne burze superkomórkowe z gradem o średnicy dochodzącej nawet do 6-8 cm oraz mogące sprowadzić bardzo silne tornada (F3, a może nawet F4!). Niebezpieczna pogoda swoją kulminację będzie mieć prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek na obszarze Niemiec Wschodnich, w tym landów graniczących z Polską. Utworzy się wtedy potężny mezoskalowy układ konwekcyjny zawierający dobrze wykształcone bow echo, które może generować niszczące porywy wiatru na bardzo dużym obszarze (może wystąpić tzw. derecho). Sytuacja pod względem wartości niektórych wskaźników konwekcyjnych i kinematycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o noc z 10 na 11 czerwca, przypomina nawet sytuację z niszczycielskim MCS-em z 11 sierpnia 2017 r. Niestety, zachód i północny zachód Polski nie będą bezpieczne – ta część naszego kraju może również doświadczyć przejścia gwałtownego układu MCS, jeżeli prognozy nawet w niewielkim stopniu przesuną miejsce pokrycia się dużych wartości energii CAPE z dużymi wartościami wskaźników kinematycznych oraz miejsce inicjacji konwekcji / przejścia potencjalnego układu na wschód. Z doświadczeń z poprzednich lat wynika, że jest to niestety całkiem możliwe. Zagrożone mogą być takie miasta, jak Gubin, Słubice, Gorzów Wielkopolski, Szczecin i Kołobrzeg – informował Artur Surowiecki na swoim facebookowym profilu.
Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie bardzo wysoka, dodatkowo pokryje się z silnym poziomym przepływem mas powietrza i podwyższonymi pionowymi uskokami wiatru w warstwie 0-6 km. Takie warunki w troposferze mogą faworyzować rozwój burz nawet w formie liniowej. Prognoza na godziny późno popołudniowe według modelu WRF-ARW na poniedziałek.
Estofex wydał już prognozę ostrzegającą przed możliwością wystąpienia silnego załamania pogody w naszej części Europy, zwłaszcza w poniedziałek oraz późny wieczór oraz noc z poniedziałku na wtorek
Tak argumentuje ESTOFEX wydanie wstępnie 2 stopnia zagrożenia przed burzami
Poziom 2 został wydany w różnych częściach Niemiec, północnych Czechach i na północnym-zachodzie Polski, głównie ze względu na silne, miejscami niszczące porywy wiatru, duży lub bardzo duży grad, intensywne opady deszczu i ryzyko wystąpienia tornad.
Szczególnie niebezpiecznie może zacząć robić się w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. Najpierw we wschodnich Niemczech, następnie zachodnią częścią Polski, gdzie istnieje ryzyko powstania silnych burz.
Następnie burze dotrzeć mogą do Polski. Niebezpieczna może być noc z poniedziałku na wtorek.
W kolejnych dniach gwałtowne burze nie odpuszczą. Mogą one wystąpić szczególnie na zachodzie i północy Polski, ale wiele wskazuje, że w drugiej połowie przyszłego tygodnia warunki do silnych burz mogą pojawić się w innych częściach naszego kraju.
Wkrótce więcej informacji o spodziewanym incydencie burzowym. Ryzyko wystąpienia silnych burz wynosi obecnie 70% w Polsce.
Najnowsze informacje pogodowe na
Położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Czy jeśli jutrzejszy incydencik pogodowy przerodzi się w derecho, które swoim obszarem obejmie zachodnią część Polski, to będzie to uwzględnione na wikipedii pod tym linkiem?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Derecho
Uważam że tak.
Miejmy na uwadze, że bynajmniej nie jest to Level 3 w zagrożeniach wydanych przez estofex, jedynie drugi ich poziom. A czy estofex wyda kolejną prognozę na poniedziałek z obszarem zaznaczonym na fioletowo?
Przeczytałem artykuł napisany przez Jarosława Turałę nazwany Sorry. Taki mamy klimat.