Nadchodzi fala upałów. Temperatury nawet 36 stopni w cieniu. Wystąpią silne burze

Już majówkę zapowiadaliśmy, że do Europy zachodniej wleje się upał. Sytuacja baryczna nad Europa potwierdziła się. Układ OMEGA przynosi na zachodzie falę upałów. Z dnia na dzień upał będzie narastał.

Przyznać trzeba, że już wczorajsze pomiary temperatury w Hiszpanii robią olbrzymie wrażenie. W bardzo wielu miastach na południu kraju odnotowano ponad 30 stopni Celsjusza. Takie temperatury spełniają już definicję upału.

W trzech miastach w Hiszpanii temperatury przekroczyły 35 stopni ciepła. W Almerii było ponad 36 stopni. Kilka stopni cieplej było w dniu wczorajszym w Portugalii. Przykładowo w Lizbonie słupki rtęci wzrosły do 28 stopni powyżej zera.

Już dziś fala gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego przesuwać się zacznie na wschód. Dziś najgoręcej będzie na południowym-wschodzie Hiszpanii, a także na południu Francji. Tutaj słupki rtęci również przekroczą dziś 30 stopni i będziemy pisać o upale.

Tam gdzie gorące, zwrotnikowe powietrze często dochodzi do rozwoju silnych burz. Nie inaczej będzie także w dniu dzisiejszym. Na styku gorącej masy powietrza, z powietrzem morskim płynącym od północy dojdzie dziś do rozwoju silnych burz.

Burze rozwiną się w południowej części Francji. Lokalnie mogą to być zjawiska bardzo gwałtowne. Najlepiej wypiętrzone burze niosły będą opady dużego gradu, silne uderzenia wiatru. Niewykluczone są przypadki trąb powietrznych. Warto zaznaczyć, że burze w Europie możliwe będą również w pasie od granicy Polski i Niemiec, przez Czechy aż po Węgry. Silniejsze burze wystąpią dziś na wschodzie Europy. W Turcji niektóre z burz mogą mieć dziś bardzo gwałtowny przebieg.

Niestety obecna sytuacja baryczna nad Europą foworyzuje napływ gorących mas powietrza na południe kontynentu. Europa Centralna i północna pozostaje pod wpływem powietrza morskiego o charakterze chłodnym. Stąd, między innymi w Polsce notujemy raczej umiarkowane temperatury. Słupki rtęci nie przekraczają 16 stopni. Pogoda jest przyjemna, ale upałów w Polsce na horyzoncie nie widać