Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nadchodzi fala upałów. Nawet 35 stopni w Europie. Upały zapewni układ OMEGA. Niestety nie w Polsce

Wczoraj wspominaliśmy o nadchodzących do Europy upałach. Układ OMEGA nad Europa południowo zachodnią utworzy prawdziwą autostradę, którą napływało będzie bardzo rozgrzane powietrza z południa.

W skutek napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza, w nadchodzącym tygodniu w Hiszpanii będą regiony, w których temperatury powietrza wzrosną do nawet 35 stopni powyżej era. To już prawdziwy upał. Fala upałów rozpocznie się 3 maja. Ciepłe powietrze napływało będzie do Europy południowej przez cały nadchodzący tydzień.

W pierwszej części tygodnia najwyższe temperatury odnotujemy w Portugalii i Hiszpanii. Z każdym kolejnym dniem napływ gorącego, zwrotnikowego powietrza przesuwał się będzie powoli na wschód. Upalne powietrze napływało będzie w kolejnych dniach do Francji, a później również do Włoch i Grecji.

Niestety, w czasie gdy na południu Europy temperatury będą zdecydowanie wyższe niż norma średnia z poprzednich lat, w naszej części Europy będzie dużo chłodniej niż być powinno na początku maja.

W najbliższych dniach, w Polsce i pozostałej części Europy Centralnej pozostaniemy pod wpływem chłodniejszych mas powietrza o cechach morskich. Temperatury w Polsce w najbliższych dniach nie będą przekraczały 20 stopni Celsjusza.

Pocieszające jest, że w czasie gdy w Hiszpanii i na południu Europy będzie upalnie i raczej sucho, w naszej części Europy odblokowana została strefowa cyrkulacja powietrza. Oznacza to, że prócz trochę niższych temperatur spodziewać się możemy również częstszych opadów deszczu. Spokojnie, na upały w Polsce przyjdzie jeszcze czas. W chwili obecnej trzymamy kciuki by natura odbudowała się hydrologicznie po pierwszych, bardzo suchych miesiącach 2020 roku.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk