26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Nadciąga mróz. Na wschodzie nawet -20 stopni

Nadciąga mróz. Mrozy nad Polską

Obecnie znajdujemy się w ciepłym sektorze powietrza. W Wigilię temperatury w Polsce południowej i zachodniej wzrosną nawet do 10 stopni Celsjusza. Jednak do kraju nadciąga ochłodzenie. Pojawi się mróz, spadnie śnieg. Sprawdźmy kiedy nadejdzie mróz i czy mrozy zostaną z nami na dłużej.

O dzisiejszym, ciepłym dniu rozpisywali się nie będziemy. Szczegóły dotyczące temperatury i opadów w Wigilię opisaliśmy w dzisiejszej prognozie pogody. Tym bardziej, że we wpisie chcemy zająć się mrozem w Polsce, a ten dziś jeszcze nie wystąpi. Pierwsze przymrozki nad Polską pojawią się w nocy z czwartku na piątek. W górach możliwy lekki mróz.

Przymrozki w Polsce

Boże Narodzenie nie przyniesie nam jeszcze całodobowych spadków temperatury poniżej zera. Lekki mróz pojawi się w piątek po południu na północnym wschodzie i południu kraju. W górach mróz może być kilkustopniowy już w piątek.

Przymrozki i mróz nadejdą w weekend do Polski

Sytuacja z temperaturą znacznie zmieni się w nocy z piątku na sobotę. Ujemne temperatury pojawią się w nocy już niemal w całym kraju. Mróz i przymrozki nie wystąpią jedynie na północy, nad morzem i częściowo na Warmii i Mazurach.

Mróz w Polsce

Sobota upłynie pod znakiem temperatury w okolicach zera stopni. Im dalej na południe kraju tym szanse na mróz są większe. Minimalnie poniżej zera będzie również na wschodzie Polski. Nie będzie to jednak mróz siarczysty. Z większym mrozem będziemy mieli do czynienia w górach. W Tatrach czy Karkonoszach mróz osiągać może nawet dwucyfrowe wartości. Noc soboty na niedzielę jeszcze chłodniejsza.

Mróz w nocy z soboty na niedzielę

Na nizinach w Polsce w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -2, nawet -4 stopni Celsjusza. Oczywiście, nie są to mrozy spektakularne, jednak jest to temperatura nawet o kilkanaście stopni niższa niż jeszcze kilkadziesiąt godzin wcześniej (choćby w Wigilię). Niestety, już w niedzielę po południu ujemne temperatury i przymrozki zaczną być wypychane na wschód przez cieplejsze masy powietrza z zachodu. W związku z tym śnieg, którego opadów spodziewamy się lokalnie już od piątkowego popołudnia zniknie w niedzielę. Oczywiście śnieg utrzyma się w Polsce w górach, gdzie mróz prognozowany jest również w ostatnich dniach grudnia i roku 2020.

Silny mróz w Europie Wschodniej

Z dużo silniejszym mrozem zmagali się będą w najbliższych dniach nasi wschodni sąsiedzi. Mróz panuje na wschód od Polski choćby dzisiaj, gdzie w Polsce termometry pokażą nawet 10 stopni ciepła. Mroźne dni czekają mieszkańców wschodniej Europy również w następnych dniach. W europejskiej części Rosji temperatura spadała będzie do -20 stopni w Święta Bożego Narodzenia. Dwucyfrowe mrozy panują choćby w Moskwie, gdzie dodatkowo intensywnie pada śnieg.