Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nadciąga silne ochłodzenie w Polsce. Przymrozki do -3 stopni. Czy wyższe temperatury jeszcze wrócą?

Ochłodzenie w Polsce. Wracają przymrozki

Poniedziałek 17 października to w wielu miejscach najcieplejszych dni października. Jednak przed nami ochłodzenie. Lokalnie temperatury w tym tygodniu mocno poszybują w dół. We wpisie sprawdzimy od kiedy czeka nas ochłodzenie i w których regionach zrobi się najchłodniej.

Bardzo ciepły poniedziałek w Polsce

Zanim do kraju nadejdzie ochłodzenie, dziś mamy najcieplejszy dzień października. Temperatury na południowym zachodzie przekroczyć mogą 25 stopni. Możliwy jest więc dzień gorący. W większości regionów Polski temperatury przekroczą dziś 20 stopni Celsjusza.

Zanim ochłodzenie, dziś bardzo ciepły dzień w Polsce
Zanim ochłodzenie to bardzo ciepły dzień w Polsce

Dziś tylko na północy kraju i w górach termometry wskazywały będą poniżej dwudziestek. Jednak nawet we wskazanych regionach będzie bardzo ciepło od 16 do 18 stopni Celsjusza. Wtorek przyniesie już pogorszenie aury i ochłodzenie. Chłodne masy powietrza spływać zaczną z północnego zachodu.

Ochłodzenie w Polsce. Czym będzie spowodowane?

Ciekawostką jest jak to możliwe, że jeszcze dziś w kraju zanotujemy nawet 25 stopni Celsjusza, a przykładowo w środę będą regiony z temperaturą poniżej 10 stopni w dzień. Spójrzmy czym to jest spowodowane.

Ochłodzenie. Czym będzie spowodowane
Ochłodzenie. Czym będzie spowodowane?

Powyżej sytuacja baryczna na noc z wtorku na środę. Nad Niemcami kształtuje się wyż. Masy powietrza w obrębie wyżu przemieszczają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że nad Polską powietrze spływało będzie z dalekiej północy. Jednocześnie nad zachodnią Rosją widzimy niż. Wokół niżu powietrze krąży odwrotnie niż w wyżu. To jeszcze wzmagać będzie silny spływ mas powietrza z północy w nasz region. Chłodne masy powietrza i ich spływ w region widać doskonale na mapach temperatury na wysokości 850 hPa.

Rozkład mas powietrza nad Europą
Rozkład mas powietrza nad Europą

Ciekawe, że taki układ ośrodków barycznych w momencie gdy nam zapewnia ochłodzenie, przykładowo w Niemczech doprowadzi do silnego napływu ciepła z południa. Podczas gdy w Polsce temperatury ledwo przekraczać będą 10 stopni, na południu Niemiec będzie kilka stopni powyżej dwudziestek.

Od kiedy i na jak długo zrobi się chłodniej?

Chłodniej zacznie robić się już we wtorek. Jednak jeszcze tego dnia nie wszędzie temperatury będą niskie.

Ochłodzenie nadejdzie z północy
Ochłodzenie nadejdzie z północy

Kraj zostanie jutro podzielony na dwie połówki pod względem temperatury powietrza. Podczas gdy na południu kraju wciąż będzie ciepło, lokalnie ponad 20 stopni, na północy kraju zaznaczy się już chłodniejsza masa arktyczna. Prognozy pogody dla Polski widzą silniejsze ochłodzenie w środę. Tego dnia w wielu regionach kraju termometry wskażą już zaledwie 10 stopni Celsjusza. Potwierdzenie w poniższej prognozie temperatury wg. modelu GFS.

Niższe temperatury w całym kraju od środy
Środa z niższą temperaturą w całym kraju

Noce w drugiej części tygodnia będą już bardzo chłodne. Powrócą przymrozki. Te możliwe są zwłaszcza we wschodniej Polsce oraz na terenach podgórskich. Temperatura o poranku spadać może lokalnie do nawet -3 stopni Celsjusza. Wiele wskazuje jednak na to, że ochłodzenie w regionie nie będzie trwało długo. Już w weekend od zachodu do Polski napłynie znów cieplejsza masa powietrza, a termometry wskazywać mogą znów w okolicach 20 stopni Celsjusza.