Upał w październiku do 33 stopni. Lato w Polsce nie powiedziało ostatniego słowa

Za nami kilka bardzo ciepłych dni. Wtorek na Dolnym Śląsku określić można było dniem gorącym, gdyż lokalnie temperatura osiągnęła 25 stopni Celsjusza. Obecnie czeka nas kilka chłodniejszy dni, ale „lato” jeszcze powróci. Upał pojawi się w Europie. Termometry w kraju mogą jeszcze wskazać ponad 20 stopni. Zapraszam na szczegóły odnośnie temperatur do końca października.

Upał w Europie, gorąco w Polsce z początkiem tygodnia

Za nami najcieplejszy dzień października w naszym regionie. Termometry na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce wskazywały do 25 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze Polski było ponad dwadzieścia stopni. To bardzo wysokie temperatury jak na 17 października. To jednak nic w porównaniu z południem Europy.

Upał panował wczoraj w Hiszpanii i Turcji
Upał panował wczoraj w Hiszpanii i Turcji

Powyżej temperatury maksymalne w Europie za ostatnią dobę. Widać, że upał panował w Hiszpanii i Turcji. Termometry wskazały nawet ponad 33 stopnie Celsjusza. Ponad 32 stopni odnotowano w Europie na 10 stacjach meteorologicznych. Upał panował również na Krecie, jednak żadna ze stacji nie wskazała ponad 32 stopnie Celsjusza, by „złapać” się do powyższego rankingu. Podczas gdy na południu kontynentu bardzo gorąco będzie również dziś, tak w Polsce rozpoczęło się ochłodzenie. Czeka nas kilka chłodniejszych dni i nocy, a szczegóły opiszę w poniższym akapicie.

Krótkie ochłodzenie w Polsce

Już od dziś do Polski spływać zacznie chłodniejsze powietrze z północy. Przez kraj wędruje front chłodny. Za nim spływają wspomniane chłodniejsze masy powietrza. Jeszcze dziś nie będzie to bardzo odczuwalne na termometrach w kraju. Temperatury na północy Polski to około 16 stopni. Na południu znów może być powyżej 20 stopni. Jednak już w środę zrobi się odczuwalnie chłodniej. Masy powietrza z północy coraz śmielej będą napierać również do dzielnic południowych Polski.

Chłodniej w Polsce 19 października
Chłodniej w Polsce 19 października

Upał nadal panował będzie na krańcach południowych Europy. W tym czasie w naszym regionie spodziewamy się nocnych przymrozków. Nie będą to bardzo silne spadki temperatury, jednak podczas najbliższych nocy skrobanie szyb może przydarzyć się rano kierowcom w Polsce Wschodniej, na północy i południu kraju. Bardzo chłodna noc czeka nas z wtorku na środę oraz z środy na czwartek. W kolejnych dobach do kraju znów zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu i południowego zachodu Europy.

Może nie upał, ale wysokie temperatury jeszcze wrócą do kraju

Pomimo ostatniej dekady października upał nadal występował będzie na południu Europy. U nas oczywiście tak ciepło już nie będzie. Jednak spodziewamy się jeszcze wzrostu temperatury w okolice 20 stopni Celsjusza.

Nie upał, ale wysokie temperatury w Polsce
Nie upał, ale bardzo ciepło w Polsce

Cieplejszy będzie już weekend, podczas którego na zachodzie kraju termometry wskazywać mogą do 18 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej z początkiem przyszłego tygodnia. Na południowym zachodzie kraju temperatura wzrośnie do nawet 22 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje prognoza pogody dla naszych południowych sąsiadów. W Czechach na początku przyszłego tygodnia termometry wskazywać mogą nawet 26 stopni Celsjusza. Widać, że lato w naszym regionie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.