Najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Ciepłe okresy, więcej deszczu niż śniegu oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Ciepłe okresy, więcej deszczu niż śniegu oraz burze. Sprawdźmy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Model CFS prognozuje, że w grudniu temperatura będzie nawet 3 stopnie powyżej normy wieloletniej. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe są okresy chłodne i spadki temperatury do dwucyfrowym ujemnych wartości oraz śnieżne incydenty.

Prawdopodobnie nie zabraknie okresów ciepłych, gdy przez całą dobę przez wiele dni utrzymywać będą się dodatnie temperatury. Przeważnie rozkład mas powietrza sprzyjać ma opadom deszczu i deszczu ze śniegiem, zamiast śniegu.

Przez wiele dni wpływ na warunki pogodowe mogą mieć układy niżowe znad zachodniej i południowej Europy. Zdarzyć mogą się wilgotne epizody w naszej części Starego Kontynentu. Jednak nie prognozuje się złagodzenia suszy i deficyt w wielu miejscach Polski sięgać ma nawet kilkaset milimetrów.

Rozkład pola ciśnienia sprzyjać może napływowi łagodnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego oraz z południa Europy. Okresami w najcieplejszych momentach miesiąca prawdopodobne ponad 12 stopni, głównie na południu, wschodzie i centrum kraju.

Niewykluczone są okresy ze stabilną pogodą. W grudniu układy wyżowe nie zawsze przynoszą pogodną aurę, dlatego spodziewane są zgniłe wyże. W większych aglomeracjach miejskich uciążliwy będzie smog. Oprócz tego oczekiwane są okresami mgły oraz zamglenia i nieprzyjemne chmury Stratus.

W przypadku aktywnej cyrkulacji strefowej nie można wykluczyć wichur, w naszej części Europy.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie