Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Najnowsza pogoda na lipiec 2019 r. Bardzo zimny miesiąc, pogłębiająca się susza i burzePo gorącym i rekordowym czerwcu nadszedł lipiec, który przynosi nam zdecydowanie niższe temperatury niż ubiegły miesiąc. Ocieplenie klimatu nie wyklucza okresów z ekstremalnie wysokimi temperaturami, ale także i miesięcy, gdy temperatura będzie poniżej średniej wieloletniej.

4 lipca 2019 roku mieliśmy ujemną anomalią temperatury powietrza w Polsce. Jak dużą, to możecie zobaczyć na grafice poniżej

meteomodel.pl

Na sporym obszarze Polski do 4 lipca 2019 r. panowała ujemna anomalia temperatury, która nie jest jeszcze szczególnie duża

Anomalia temperatury na kolejne tygodnie lipca według modelu CFS

Dosyć chłodny okres według modelu CFS panować ma do 10 lipca 2019 roku. Kolejna dekada może być nieco cieplejsza.
Do 17 lipca temperatura w wielu miejscach Polski temperatura będzie poniżej normy wieloletniej, dlatego na fale upałów nie mamy co liczyć.
Nieco cieplej powinno zrobić w okolicach 18 lipca. Możliwe są okresy z temperaturą w okolicach normy wieloletniej. Model GFS prognozuje nawet krótkie fale upałów w okolicach 18-20 lipca. Są to jednak odległe prognozy, które ulegać będą zmianie.
Model CFS sugeruje, że ostatnia dekada lipca przynieść może temperatury w okolicach normy wieloletniej, miejscami nawet powyżej normy. Są to jednak odległe prognozy, ale niewykluczone, że wyraźne ocieplenie i dłuższe okresy z zaleganiem powietrza zwrotnikowego wystąpią w ostatniej dekadzie lipca.

Dalszy deficyt opadów w Polsce

Pogłębiająca się susza jest sporym problemem w Polsce. W kolejnych dniach sytuacja nie ulegnie poprawie. Niewykluczone, że zmieni się to dopiero po 15 lipca,. To właśnie w lipcu statystycznie spada najwięcej deszczu. Poprawę sytuacji mógłby przynieść niż znad Morza Śródziemnego ze sporą ilością opadów wielkoskalowych trwających przynajmniej kilka dni. Niestety opady konwekcyjne, które występować mają lokalnie w kolejnych dniach, ale nawet tygodniach nie są w stanie poprawić sytuacji na rzekach, ani też odpowiednio nawodnić gleby.

Efekt długotrwałej suszy negatywnie odbije się na plonach. Ceny w sklepach poszczególnych produktów już poszybowały w górę, ale suche okresy mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuacje. Zwłaszcza na rynku warzyw i owoców.

Opady poniżej normy wieloletniej do 10 lipca 2019 r.
Niewiele deszczu spadnie w dalszym ciągu do 17 lipca 2019 r. według modelu CFS
Nieco więcej opadów ma wystąpić w okresie od 17 do 24 lipca 2019 r.
W okresie od 24 lipca do 31 lipca 2019 r. może wystąpić nieco więcej opadów

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz