Najnowsza pogoda na marzec 2019 r. Duża dynamika, możliwe kolejne burze i wichury

Marzec zgodnie z prognozami przynosi nam wysokie temperatury. Pogodą w naszej części Europy steruje tzw. zachodnia cyrkulacja atmosfery. Charakteryzuje się ona na ogół napływem bardzo ciepłych mas powietrza z zachodu, natomiast w ciepłych wycinkach niżów również z rejonu Morza Śródziemnego. Nie brakuje zjawisk burzowych, które formowały się zarówno w pobliżu frontu chłodnego, jak i też wewnątrzmasy.

Zmienna pogoda, typowa dla przejściowej pory roku, kiedy ścierają się masy powietrza o różnych charakterystykach termicznych i wilgotnościowych nie jest niczym nadzwyczajnym w naszych szerokościach geograficznych. Liczne układy niskiego ciśnienia formujące się nad Oceanem Atlantyckim przynoszą w Polsce dużą zmienność pogody. Amplituda temperatury jest również znaczna.

Do Polski zmierza wichura, o czym więcej pisaliśmy pod adresem poniżej

Według prognoz modeli numerycznych w najbliższych dniach w Polsce spodziewane są opady śniegu. Do niedzieli największe ryzyko opadów śniegu jest na Pomorzu i Warmii oraz Mazurach oraz Podlasiu. Przeważnie jednak w kraju będzie padać deszcz. Natomiast dużo wskazuje, że w niedzielę przez Polskę przejdzie druga wichura. Prognozy te ulegają jeszcze zmianom, więcej będzie można powiedzieć dopiero jutro.

Najprawdopodobniej na początku nadchodzącego tygodnia do Polski spłynie strumień mocno wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego. Przejściowo się ochłodzi, istnieje ryzyko powstania wielu śnieżyc konwekcyjnych w Polsce. Możliwe będą także burze śnieżne.

Adwekcja chłodu będzie jednak chwilowa i szczególnie odczuwalna w środkowej troposferze, co stworzy dogodne warunki do powstawania konwekcji masowej na obszarze Polski. Przy Ziemi będzie jednak dużo cieplej.

W marcu są jeszcze szanse na przymrozki, zwłaszcza nocami. Dużo wskazuje, że pogodą przynajmniej do drugiej dekady marca sterować ma strefowa cyrkulacja atmosfery. Okresowo w tylnych częściach układów niskiego ciśnienia spływać będzie masa pochodzenia arktycznego.

Siarczystych mrozów, takich jak zeszłorocznej „bestii ze wschodu” nie spodziewamy się. Warto wspomnieć o tegorocznym lutym, który zapisał się jako bardzo ciepły.

Również model CFS prognozuje, że marzec może zapisać się z bardzo dużą, wręcz rekordową anomalią temperatury względem normy wieloletniej, sięgając nawet 3 stopnie w Polsce. Są duże szanse, że taki wariant się sprawdzi. Jednak należy mieć na uwadze, że żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach – słowa jakże aktualne wypowiedziane przez ś. p. profesora Władysława Parczewskiego.

Zmienność pogody z jaką mamy obecnie mamy do czynienia doskonale obrazuje także ludowe powiedzenie „w marcu jak w garncu”.

Prognoza modelu CFS na marzec 2019 r. Jak widać może wystąpić bardzo duże odchylenie temperatury powietrza względem normy wieloletniej.

https://fanipogody.pl/pogoda-luty-anomalia-temperatury-burze-polska/