W czwartek przeważający obszar Polski jest jeszcze w rozległym ciepłym wycinku niżu. Od południowego zachodu napływa dużo cieplejsza masa powietrza, co objawia się wysokimi temperaturami w całym kraju. Wkrótce jednak sytuacja ulegnie zmianie, szczególnie niebezpiecznie będzie w piątek na zachodzie i północy Polski. Weekend również z silnym wiatrem w całym kraju.
Dane pomiarowe z dnia 7.03.2019 r. godzina 15 czasu lokalnego, źródło danych IMGW-PIB
Front chłodny wkraczył do Polski
Nad zachodnią część Polski wkroczył front chłodny, który stopniowo przesuwa się na wschód. Związana jest z nim wymiana masy powietrza na chłodniejszą, dodatkowo wzrosło zachmurzenie od umiarkowanego do dużego. Lokalnie według zobrazowań radarowych występują opady atmosferyczne.
Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym z dnia 7.03.2019 r. godzina 15:55 czasu lokalnego.W kolejnych godzinach front chłodny przemieszczać ma się dalej na wschód Polski. Prognozowane położenie frontu chłodnego na dzień 7.03.2019 r. godzina 19 czasu lokalnegoW nocy z czwartku na piątek opady dotrą m.in do centralnej i wschodniej części Polski. Będzie jednak ciepło jak na marzec (IMGW-PIB)
Duża zmiana w pogodzie w piątek
Już jutro czeka nas duża zmiana pogody. Niż z rodowodem atlantyckim, który otrzymał imię od Wolnego Instytutu w Berlinie imię „CORNELIUS” znad Morza Północnego skieruje się w kierunku Skanii, gdzie powoli zacznie się wypełniać. Następnie skieruje się znad Skandynawii w kierunku północno wschodnim.
Sytuacja synoptyczna na dzień 7.03.2019 r. godzina 12 UTC. Polska w rozległym ciepłym wycinku atlantyckiego niżu „CORNELIUS” ulokowanym w rejonie Morza Północnego, w najbliższych kilkunastu godzinach przemieści się on nad Skandynawię. W polskich górach obserwuje się występowanie silnego wiatru fenowego. Szczególnie silnie wiać będzie w piątek niemal w całej Polsce, a szczególnie mocno na zachodzie i Wybrzeżu kraju.Sytuacja synoptyczna na dzień 8 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Centrum głębokiego niżu „CORNELIUS” przemieści się nad Skandynawię. Nasz kraj znajdzie się za frontem chłodnym, w strumieniu dużo chłodniejszej masy powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Duży gradient baryczny na stosunkowo niewielkim obszarze przyniesie silny wiatr, dokuczliwy zwłaszcza na zachodzie i północy Polski.
Prognoza pogody na piątek dla Polski
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB). Nie zabraknie opadów atmosferycznych, istnieje niewielkie ryzyko burz z silnym wiatrem na zachodzie i północy Polski w piątek. W chłodnej masie powietrza formować ma się konwekcja z przelotnymi opadami. Chmury Cumulonimbus mogą układać się nawet w większe pasma konwekcyjne podczas przechodzenia ich prędkość wiatru może przekroczyć 90 km/h.
Gdzie wystąpi wichura?
Szczególnie silny wiatr obejmie takie województwa jak: opolskie, wielkopolskie, ale także dolnośląskie i łódzkie. Nieprzyjemny wiatr z sektora południowo zachodniego i zachodniego dokuczać ma w czasie piątkowego dnia również na Ziemi Lubuskiej i województwie zachodniopomorskim i pomorskim.
Najsilniejszych porywów wiatru należy spodziewać się na Wybrzeżu, tam prędkość wiatru osiągnie, a być może nawet przekroczy 100 km/h. Na Morzu Bałtyckim trwać będzie kolejny sztorm, jaki rozpocznie się w drugiej części nocy z czwartku na piątek i potrwa nawet do późnego wieczora w piątek.
Treść ostrzeżeń IMGW dla województw z 1-stopniem zagrożenia
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach od 75 km/h do 85 km/h z południowego zachodu i zachodu. Uwagi: Brak.
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, przejściowo wzmagający się do bardzo silnego o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu. Uwagi: Ostrzeżenie będzie kontynuowane z niższym stopniem.
Obszar ostrzeżeń IMGW-PIB przed wiatrem. Obecnie obserwuje się nasilający wiatr fenowy na południu Polski
Wietrzny piątek (wybrane wyliczenia modeli ARPEGE, GFS oraz ICON)
Prognoza porywów wiatru na piątek, model ARPEGE godzina 8 czasu lokalnegoPrognozowane porywy wiatru przez model ARPEGE na piątek godzina 12 czasu lokalnegoPrognozowane maksymalne porywy wiatru na dzień 8 marca 2019 r. godzina 15 czasu lokalnegoModel ICON prognozuje dużo większą prędkość wiatru niż ARPEGE. Zwłaszcza w momencie pojawienia się konwekcji wewnątrzmasowej w zachodniej i północnej części Polski. Prognozowane porywy wiatru na piętek godzina 10 czasu lokalnegoPrognozowane porywy wiatru przez model ICON w piątek godzina 14 czasu lokalnego w Polsce. W całym kraju będzie bardzo wietrznie, szczególnie groźnie jednak na zachodzie i północy kraju.Prognozowane porywy wiatru w piątek na godzinę 16 czasu lokalnego, model ICONPrognozowana prędkość wiatru o godzinie 17 czasu lokalnego w piątek, model ICONWiatr na sporym obszarze Polski zacznie słabnąć dopiero wieczorem w kraju. Najdłużej wietrzna aura utrzymywać ma się na północy Polski i w górach.
Model GFS
Prognozowane porywy wiatru w piątek o godzinie 7 czasu lokalnego, model GFSSilny wiatr w czasie piątkowego dnia obejmować ma coraz większy obszar Polski, prognoza modelu GFS na dzień 8 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnegoWiatr zacznie stopniowo słabnąć w piątek wieczorem. Jednak na północy utrzymywać ma się on nawet w nocy z piątku na sobotę, model GFS
O dynamicznym weekendzie już wkrótce na naszej stronie internetowej www.fanipogody.pl
2 thoughts on “Niebezpieczna wichura blisko Polski. Wiatr powyżej 100 km/h, burze i dynamiczna pogoda”