Prognoza pogody do końca maja. Uderzenie lata. Temperatury 25-29 stopni i burze.

Obecnie w Polsce trwa okres, który w wielu regionach przynosi bardziej jesienną, niż letnią pogodę. Jednak poniższa prognoza pogody do końca maja napawa optymizmem. Do Polski wraca ciepło i słońce. Aura w kraju i regionie zrobi się prawdziwie letnia.

Prognoza pogody mówi jasno. Przed nami gorący okres w pogodzie

Ciepłe masy powietrza wrócą do nas od weekendu. Sprawdźmy co będzie przyczyną. Spójrzmy na sytuację baryczną. Weźmy pod lupę piątek 19 maja.

Prognoza pogody do końca maja. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody do końca maja. Sytuacja synoptyczna

W północnej części Europy Centralnej rozwija się wyż. W piątek jego centrum znajdzie się nad Bałtykiem. Spowoduje to zmianę przepływu mas powietrza. Od piątku w nasz region zacznie napływać znacznie cieplejsze powietrze z południowego wschodu. Wyż ten umocni się w weekend powodując, że napływ gorących mas powietrza z okolic Morza Czarnego jeszcze się wzmocni. Tuż po weekendzie nad Republiki Bałtyckie zbliży się niż ze wschodu nieco spychając strumień gorących mas powietrza bardziej w stronę naszych zachodnich sąsiadów. Tak czy inaczej prognoza pogody do końca maja mówi jasno. W regionie zrobi się gorąco.

Prognoza pogody do końca maja. Dodatnia anomalia temperatury
Prognoza pogody. Mocno dodatnia anomalia temperatury do końca maja

Potwierdza to mapa anomalii temperatury na końcówkę weekendu. Temperatury w naszym regionie będą o nawet 10 stopni wyższe od norm wieloletnich. Dlatego właśnie w regionie zrobi się bardzo ciepło. Przeczytaj: Upał wdziera się na południe Europy

Prognoza pogody do końca maja dla Polski. Kiedy zrobi się gorąco?

Jeszcze w czwartek w Polsce temperatury nie rozpieszczają. Nieco cieplej zrobi się w Polsce w piątek. Jednak prawdziwe nadejście termicznego lata przed nami w weekend i w kolejnych dniach nowego tygodnia. Poniżej animacja temperatury modelu ECMWF.

Prognoza pogody do końca maja. Zrobi się gorąco

W nadchodzący weekend termometry wskażą nawet powyżej 25 stopni na zachodzie kraju. Zgodnie z tym co napisałem powyżej. Najcieplejsze masy powietrza znajdą się nad Niemcami. U naszych zachodnich sąsiadów w najbliższych dniach może pojawić się pierwszy w tym roku upał. Podczas gdy do wtorku pogoda będzie wspaniała i stabilna, we wtorek w nasz region zbliży się front atmosferyczny. Gorące masy powietrza wypchnięte zostaną na wschód. Jednak tylko na krótki okres. Według prognoz zarówno europejskich, jak i amerykańskich modeli końcówka maja ma być bardzo ciepła.

Upał na koniec maja całkiem prawdopodobny
Upał w Polsce możliwy na koniec maja

Dotychczas we wpisie posługiwałem się wyliczeniami modelu ECMWF. Powyższa mapa powstała na podstawie amerykańskiego modelu GFS. Prognoza pogody wynikająca również z tego modelu mówi jasno. Końcówka maja znów będzie gorąca. Kto wie, może zanotujemy pierwszy upał w tym roku?

Pojawią się silniejsze burze w Polsce

Prognoza pogody zawarta we wpisie dotyczy przede wszystkim temperatur jakie czekają nas do końca maja w Polsce. Jednak na koniec zdecydowałem się napisać kilka zdań o groźnej pogodzie jaka prawdopodobnie pojawi się w kraju w przyszłym tygodniu. Wraz ze wzrostem temperatury i napływem wilgotnych mas powietrza w Polsce zaczną pojawiać się aktywniejsze burze. W pierwszej części tygodnia burze w Polsce ograniczą się raczej do terenów podgórskich. Jednak w połowie tygodnia przez kraj wędrować ma front atmosferyczny. Na ten moment za wcześnie bym podał Wam bardzo konkretne szczegóły odnośnie dokładnego czasu i obszaru najgroźniejszych zjawisk burzowych. Jednak na obecną chwilę w okolicach środy bardzo groźne burze prognozowane są dla centralnej i wschodniej Polski. Wstrzymamy się jeszcze z prognozą w tym temacie. Miejmy jednak w tyle głowy, że groźniejsza pogoda zacznie pojawiać się kraju coraz częściej.