Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Żar z południa wtargnie na kontynent. Ponad 40 stopni Celsjusza. Upał w Polsce jeszcze w maju?

Upał coraz bliżej Europy. Rozpoczyna się fala upałów?

Coraz bliżej lata. Za kilka dni rozpoczynamy ostatnią dekadę maja. Nie powinno nikogo dziwić, że temperatury w kraju już za kilka dni sięgały będą 28-29 stopni. Sprawdzę kiedy upał możliwy jest w Polsce. We wpisie zajmę się również południem Europy, ponieważ do niektórych regionów wlewa się prawdziwie afrykański żar. Temperatury przekraczają 35 stopni, a blisko Europy jest ponad 40 stopni powyżej zera.

Upał ponad 40 stopni przy granicy kontynentu

Gorące, zwrotnikowe powietrze coraz bliżej Europy. Tuż za południowymi granicami Turcji upał przekracza już 40 stopni. Można powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego, jednak w ostatnich dniach napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza na południe kontynentu przybrał znacznie na intensywności.

Upał na południu Europy. Fala upałów na południu Turcji
Upał na południu Europy przybrał na sile

Powyżej mapa z temperaturami w Europie na środę 17 maja. Widać, że do południowej Turcji napływa gorące powietrza znad Półwyspu Arabskiego. Temperatury tuż za południowymi granicami kraju przekraczają 40 stopni. W samej Turcji panuje upał, jednak jest on tylko lokalny. Za to w kolejnych dniach maja napływ gorących mas powietrze będzie w regionie jeszcze silniejszy i temperatury rzędu 35 stopni staną się codziennością. Przeczytaj również: Lato nadciąga do Polski. Silne ocieplenie od weekendu

Załamanie pogody w Hiszpanii

Drugim regionem w Europie, gdzie upał w maju nie jest niczym szczególnym jest Hiszpania. Tymczasem na Półwyspie Iberyjskim obserwujemy załamanie pogody. Od kilku dni w regionie dominuje niż. Zwłaszcza na południu Hiszpanii i Portugalii zalegają chmury deszczowe.

Upał w Hiszpanii nie jest oczywisty
Upał w Hiszpanii wcale nie jest obecnie codziennością

Podczas gdy w Portugalii termometry pokazują lokalnie 30 stopni, na południu Hiszpanii, tam gdzie zazwyczaj upał jest najsilniejszy wcale nie jest bardzo ciepło. Termometry choćby w okolicach Malagi pokazują zaledwie 16 stopni Celsjusza. To sytuacja bardzo niecodzienna jak na obecną porę roku i region. Tym bardziej, że załamanie pogody na południu Hiszpanii potrwa jeszcze kilka dni. Niż zalegał będzie w regionie przynajmniej do początku przyszłego tygodnia przynosząc ochłodzenie oraz liczne opady deszczu i burze. To sytuacja mocno niekomfortowa dla regionu, który w dużej mierze utrzymuje się z turystyki. Oby słońce i wyższe temperatury wróciły w ten region jak najszybciej.

Upał możliwy w Polsce jeszcze w maju

Sporo o nadchodzącym w weekend ociepleniu pisałem w porannym wpisie, którego „reklamę” umieściłem w pierwszej części wpisu. Fakt jest taki, że od weekendu w Polsce zacznie robić się naprawdę ciepło. Spójrzmy na prognozę temperatury.

Dziś, jutro i w piątek temperatury nie będą nas rozpieszczać. nie będzie mocno zimno, jednak maksymalnie na termometrach ujrzymy do 16 stopni. Natomiast prognozy pogody na nadchodzący weekend zapowiadają się wspaniale. W sobotę i niedzielę termometry w większości regionów Polski przekroczą 22-23 stopnie Celsjusza. Lokalnie mogą to już być dni gorące ponieważ pomiar temperatury może wskazać ponad 25 stopni. Jeszcze cieplej w przyszłym tygodniu. Praktycznie codziennie w kraju będą regiony z temperaturą powyżej 25 stopni. Czy możliwy jest upał w Polsce?

Upał w maj w Polsce jest bardzo prawdopodobny
Upał w Polsce w maju bardzo możliwy

Powyżej prognoza temperatury na środę 24 maja. Na mapie widać, że na zachodzie kraju prognozowane są wartości temperatury nawet do 29 stopni Celsjusza. Przy takich prognozach, przekroczenie trzydziestek, a więc upał w Polsce są bardzo możliwe. Trzymacie kciuki za tak wysokie temperatury? Czy raczej wolelibyście, aby termometry zatrzymały się na spokojnych 23-25 stopniach?

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk