Najwyższa temperatura w tym roku. Pogoda sprawdziła niespodziankę. Aż 27°C i gwałtowne burze w Polsce

Najwyższa temperatura od początku 2023 roku została zanotowana na stacji synoptycznej w Szczeciniem gdzie odnotowano wczoraj aż 27°C w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów. Pojawiły się również gwałtowne burze w pasie południowym naszego kraju, które doprowadziły do podtopień. Średnia dobowa temperatura powietrza dla wielu regionów była powyżej normy wieloletniej i charakterystyczna dla lata termicznego.

Wysoka temperatura w Polsce i burze termiczne

Ubiegłej doby aura na przeważającym obszarze Polski była kształtowana przez układ wysokiego ciśnienia z centrum znajdującym się nad obszarem Rosji. Tylko województwa zachodnie i południowe znalazły się na północno – wschodnich peryferiach pola obniżonego ciśnienia znad zachodniej, środkowej i południowej części kontynentu europejskiego. Do Polski ze wschodu, południowego wschodu Europy napływało na ogół suche i ciepłe powietrze polarne, przynosząc pogodną i słoneczną aurę. Przelotne opady i lokalne burze pojawiły się tylko tylko w rejonach podgórskich i górskich, co było związane z orografią terenu.

Sytuacja baryczna na 21 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW

najwyższe temperatury od początku 2023 roku
Najwyższe temperatury od początku bieżącego roku zmierzono na zachodzie Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza charakterystyczna dla lata termicznego.

Anomalia temperatury powietrza, 21 maja 2023 w Polsce, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

najwyższa temperatura w Polsce
Najwyższa temperatura i dodatnia anomalia temperatury w całej Polsce, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020 r.

Letnie temperatury w kraju. Jednak w rozpoczynającym się tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie

W niedzielę panowało na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu wzrosło miejscami na zachodzie i południu kraju dużego i tam przelotne opady deszczu, zdarzyły się miejscami wewnątrzmasowe burze i grad. W czasie burzy opady do 10-30 mm, które z uwagi na słaby przepływ, prowadziły do lokalnych podtopień. Początkowo w Kotlinie Kłodzkiej utrzymywała się mgła ograniczająca widzialność do 200-300 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 21°C na północnym wschodzie do 25°C, 27°C na zachodzie, chłodniej w dolinach karpackich oraz nad morzem miejscami w zasięgu bryzy morskiej od 16°C do 20°C oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej od 15°C do 23°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach sięgał do 60 km/h.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 21 maja 2023 na obszarze Polski – odnotowana na stacjach PSHM

Wczorajsza średnia dobowa temperatura powietrza

Zgodnie z naszymi prognozami numerycznymi dziś wystąpił dzień gorący, czyli dzień z temperaturą powyżej 25°C. Liczba takich dni gwałtownie zmniejsza się ze wzrostem wysokości nad poziomem morza i zanika w Sudetach na wysokości 1350 m n.p.m., a w Karpatach na wysokości 1650 m n.p.m. – poinformowało CMM IMGW-PIB.

Temperatura maksymalna, 21 maja 2023, 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce

najwyższa temperatura w Polsce

Dzień gorący na zachodzie i częściowo południu i północy. Bryza utrzymywała się wzdłuż gmin nadmorskich, ochładzając powietrze od morza

Opady burzowe spowodowały podtopienia w Polsce

Ubiegłej doby zła sytuacja panowała w Giebułtowie i Giebułtówku, na zachód od Mirska. Na skutek obfitych opadów pochodzenia konwekcyjnego zalane zostały ulice i domy oraz pola uprawne.

Występujące niemal stacjonarne komórki burzowe nad południowo-zachodnią częścią naszego kraju, generowały intensywne opady deszczu. Ponadto w Mirsku (woj. dolnośląskie) na stacji IMGW, spadło w ciągu godziny 24,3 mm deszczu. Ponadto w Gryfowie Śląskim (woj. dolnośląskie) suma opadu za 1h wyniosła około 20,5 mm. Dlatego też opady burzowe spowodowały na tym obszarze podtopienia. Zbliżona sytuacja pogodowa wystąpiła w Świeradowie-Zdroju, także w w woj. dolnośląskim. Krótkotrwała burza spowodowała tam lokalne podtopienia ulic.

Wyładowania atmosferyczne 21 maja 2023 r. na obszarze Polski przez sieć amatorskich detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung

burze wewnątrzmasowe
Wysoka temperatura w Polsce i burze wewnątrzmasowe w rejonach górskich i podgórskich

Zjawiska burzowe powstały już około południa

Burze pojawiły się wczoraj szczególnie w rejonach górskich, gdzie ważną rolę odegrała orografia terenu. Zjawiska konwekcyjne ustąpiły wieczorem i ubiegłej nocy nie występowały już komórki burzowe nad Polską.

Zobacz też: Porażający upał 42-45 stopni jeszcze w maju. Prognozy pogody dla Polski ulegają zmianom

zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 7°C na południu i południowym wschodzie, około 9°C, 11°C  w centrum do 14°C na zachodzie. Na obszarach podgórskich od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami na południowym zachodzie porywisty, wschodni.

najwyższa i najniższa temperatura w Polsce
Najwyższa temperatura i najniższa ubiegłej nocy w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl