Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Porażający upał 42-45 stopni jeszcze w maju. Prognozy pogody dla Polski ulegają zmianom

Silny upał w maju. Temperatura do 45 stopni Celsjusza

Lato dotarło do Polski. W kraju zrobiło się bardzo ciepło. Czy pojawi się upał? Na to pytanie odpowiem w dalszej części wpisu. Zaczniemy jednak od temperatur jakie pojawiają się na Bliskim Wschodzie. Mamy dopiero maj, a temperatury na Półwyspie Arabskim są porażające.

Morderczy upał na Półwyspie Arabskim

W tym roku upał na Półwyspie Arabskim zrobił się potężny bardzo szybko. Już teraz temperatury w regionie sięgają 45 stopni Celsjusza. Jest niemal pewne, że 50 stopni zostanie w regionie przekroczone w najbliższych dniach.

Silny upał na Półwyspie Arabskim
Potężny upał na Półwyspie Arabskim

Obecnie najwyższe temperatury panują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie. Upał powyżej 32 stopni obserwujemy również w Arabii Saudyjskiej, jednak przy żarze z nieba, który występuje w wymienionych dwóch krajach 32 stopnie nie robią na nas większego wrażenia. Takie temperatury powietrza są groźne dla życia i zdrowia ludzkiego. Nie chcę nawet wchodzić w polityczną rozmowę o losach pracowników w tamtym regionie, zatrudnionych choćby do budowy wieżowców. Widziałem to na własne oczy i nie powinno to mieć miejsca w XXI wieku. Przytoczę tu za to opowieść znajomego. Otóż ten pojechał na misję bodajże do Kataru (pokojową). Bardziej doświadczeni żołnierze „podpuścili” młodego, że z pewnością nie przepłynie kilkunastu basenów w południe, gdy skwar jest największy. I wiecie co? Młody przepłynął, a następnie został odwieziony do szpitala z podejrzeniem udaru mózgu. Tak wysokie temperatury są naprawdę groźne dla naszego organizmu.

Upał na południu. Ciekawe wartości temperatury
Upał na Bliskim Wschodzie. Ciekawe wartości anomalii

Kończąc część wpisu dotyczącą temperatur na Bliskim Wschodzie mam dla Was ciekawostkę. Powyżej dwie mapy z anomalią temperatury w regionie. Na jednej z map jest anomalia nocą, na drugiej mapa za dnia. Podczas gdy anomalia nocna jest dodatnia (noce są w regionie cieplejsze niż norma wieloletnia), tak za dnia w regionie jest…. chłodniej niż norma wieloletnia. Niewiele, ale chłodniej. Jednak tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że upał ponad 45 stopni w maju robi wrażenie. Przeczytaj również: Katastrofalna powódź we Włoszech

Chłodniej niż zwykle na koniec maja w Europie

Podczas gdy bardzo blisko Europy temperatury wzrastają w okolice 45 stopni, upał w Europie nie występuje w ostatnich dniach prawie wcale. Od wielu dni bardzo zawodzi pogoda na południu Hiszpanii. Zalega tam mnóstwo zachmurzenia, które związane jest z kolejnymi niżami spychanymi w region przez silny wyż z północy. W związku z tym od wielu dni temperatury na południu Portugalii i Hiszpanii to raczej 20 niż ponad 30 stopni Celsjusza.

Upał zaginął w Europie

Potwierdza to powyższa prognoza temperatury. Podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu upał wlewał się z Afryki na Półwysep Iberyjskich, tak obecnie nie ma to miejsca. Są dni, gdzie cieplej niż w Hiszpanii jest choćby na zachodzie Polski, czy w Niemczech. Taka sytuacja będzie miała miejsce choćby dziś czy jutro. Podczas gdy temperatury w Europie Centralnej sięgały będą 27 stopni, w Hiszpanii, nawet w najcieplejszych regionach termometry wskazują do 24 stopni.

Temperatury w Hiszpanii poniżej normy
Niskie temperatury w Hiszpanii

Co zaskakujące, takie wartości temperatury notowali będziemy na północy kraju. W Andaluzji, tam gdzie zazwyczaj w maju panuje silny upał, prognozy na dziś wskazują 16 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji „honor” wysokich temperatur w Europie ratuje południe Turcji. Tutaj praktycznie co dzień termometry wskazują powyżej 30 stopni Celsjusza. Turcja to w ostatnich (i kolejnych) dniach jedyny kraj w Europie w którym możemy mówić o dniach upalnych.

Czy upał ma szanse pojawić się w Polsce?

Kilka dni temu dostałem maila. Czytelnik Michał (pozdrawiam!) w bardzo przyjaznych i kulturalnych słowach (pozdrawiam po raz drugi) zapytał, dlaczego tak często we wpisach szukam tych upałów w kraju. Odpowiem publicznie. Zgadzam się, że upał w maju w Polsce nie jest niczym zaskakującym. Jednak szukam go w prognozach, ponieważ w tym roku jeszcze go w kraju nie zaznaliśmy. To najchłodniejsza wiosna od lat. I co ciekawe modele numeryczne korygują swoje wyliczenia na ostatnią dekadę maja. Zobaczmy.

Gorąco, ale upał nie występuje w Polsce
Wysokie temperatury w Polsce, ale upał nie występuje

W niedzielę, poniedziałek i wtorek w kraju będzie gorąco. Zwłaszcza na zachodzie Polski temperatury będą wysokie. Termometry pokazywały będą powyżej 25 stopni, jednak w najbliższych dniach upał w Polsce nie wystąpi. We wtorek i środę przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Czekają nas burze, temperatury nieco spadną. Ciekawe co widzą obecne prognozy pogody na końcówkę maja. Jeszcze w czwartek i piątek ma być w kraju bardzo ciepło. Jednak obecnie na przyszły weekend zarówno europejski ECMWF, jak i amerykański GFS widzą ochłodzenie.

Ochłodzenie na koniec maja widoczne w prognozach pogody
Ochłodzenie na koniec maja

Ochłodzenie związane ma być z nurkującym z północy niżem. Liczyłem na upał, tymczasem najnowsze prognozy modeli numerycznych w ostatnich dniach maja widzą wręcz ochłodzenie do kilkunastu stopni w wielu regionach kraju. Wygląda na to, że moje poszukiwania temperatur powyżej 30 stopni w Polsce przeciągną się na czerwiec.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk