Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice 5 sierpnia 2023. Potężne burze wkraczają do Polski. MCS na pół kraju. RCB wysyła alerty

Prognoza pogody na sobotę 5 sierpnia. Burze i nawałnice dziś w Polsce


Od kilku dni w prognozach dla Polski piszę o silnym załamaniu pogody. To miało rozpocząć miało się w nocy z piątku na sobotę. W nocy przez wschód kraju przechodziły burze. Obecnie z południa do kraju wkracza silny układ MCS. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda dziś w Polsce

Dlaczego burze dziś będą tak silne?

Przyczyną silnego załamania pogody jakie wkracza właśnie do naszego kraju jest niż Zachariasz. Jest to silnie nawodniony, aktywny niż z południa kontynentu. Wraz z niżem do kraju dotrze front atmosferyczny oraz związana z nim linia zbieżności wiatru.

Front nad Polską. Dziś przez kraj przejdą silne burze i nawałnice
Front związany z niżem Zachariasz. Dzisiejsze burze będą naprawdę silne

Doskonałe warunki kinematyczne związane z niżem i frontem pokryją się dziś w części kraju z bardzo dobrą termiką, co jeszcze wzmocni dzisiejsze burze i nawałnice. Nad Polską przebiega granica pomiędzy zwrotnikowym, ciepłym i zasobnym w wilgoć powietrzem ze wschodu, a dużo chłodniejszym powietrzem morskim z zachodu Europy. Duży kontrast termiczny również w znacznym stopniu przyczyni się dziś do bardzo groźnej pogody.

Burze w formie rozległego MCS już wkraczają do Polski

Dzisiejszą prognozę burzową przygotowuję dla Was w momencie, gdy silne burze już wkraczają do kraju. Nie jest to tylko analiza modeli pogodowych i warunków atmosferycznym. Nawałnice są już teraz faktem. Świadczy o tym poniższy skan z detekcji wyładowań atmosferycznych Bliztortung.

Silne burze wkraczają do Polski
Silne burze wkraczają nad obszar Polski

Burze rozwijają się już nad południowo wschodnią Polską. Jednak najgroźniejsze zjawiska pogodowe zbliżają się obecnie do naszego kraju z południa. Rozległy, dobrze zorganizowany układ burzowy w formie MCS wkracza do Polski z obszaru Słowacji. W kolejnych godzinach układ ten mocno namiesza w pogodzie na Podkarpaciu i w Małopolsce. Poniżej skan radarowy z portalu Awiacja IMGW.

Burze wkraczają do Polski. Skand radarowy

Podczas gdy piszę tylko o wyładowaniach atmosferycznych, sobota przyniesie w kraju bardzo intensywne opady deszczu. Intensywny deszcz niosły będą nie tylko burze, ale i strefa zachmurzenia wielkoskalowego związana z frontem atmosferycznym. Już we wczorajszych prognozach pisałem, że do wtorku w wielu miejscach w Polsce spaść może sporo ponad 100 mm wody na metr kwadratowy. Przeczytaj również: Silna wichura pojawi się w Polsce. Wiatr do 115 km/h w prognozach

Ostrzeżenia 2 stopnia przed nawałnicami

Nie zawsze chwalę ogólnopolski system ostrzeżeń RCB. W sytuacjach gdy władza używa go w celach politycznych, to wręcz system ten ganię. Jednak ostrzeżenia wysłane w piątek i w nocy do mieszkańców Polski Wschodniej są jak najbardziej na miejscu. Tak nadchodzące opady i burze widać w prognozach modelu numerycznego ECMWF.

Burze i ulewy w weekend nad Polską

Polska zostanie w weekend podzielona na dwie strefy. Na zachodzie i w centrum kraju występowały będą silne, długotrwałe ulewy. Na wschodzie, w ciepłych masach powietrza występowały będą dodatkowo burze. Nawałnice mogą być w sobotę i niedzielę naprawdę silne, dlatego ostrzegamy. Największym zagrożeniem są opady dużego gradu. Nawalny deszcz oraz porywy wiatru sięgające 100 km/h. Dzisiejsze komórki burzowe są i będą bardzo aktywne elektrycznie.

Ostrzeżenia pogodowe Polskich Łowców Burz
Ostrzeżenia 2 stopnia wydane przez Polskich Łowców Burz

Stosowne ostrzeżenia wydali również członkowie stowarzyszenia Polskich Łowców Burz. Dzisiejsze warunki pogodowe wg. kolegów z PŁB zasługują na drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. W pełni się z nimi zgadzam.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk