Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne nawałnice. Grad 10 cm i szkwał do 150 km/h. Niszczące burze dziś nad PolskąDziś bardzo burzowy dzień nad Polską. Przez kraj przetoczą się nawałnice. Oby nie tak silne jak w dniu wczorajszym przez zachodnią Europę. Dokładną prognozę konwekcyjną z rana opublikował dla Was Arek. Ja tu opiszę po krótce co działo się wczoraj na zachodzie Europy, a w drugiej części wpisu podsumuję to co dziś wydarzyć może się w pogodzie nad Polską. Zapraszam na wpis.

Prognozy okazały się trafne. Niszczące nawałnice na zachód od Polski

Wczoraj po południu przygotowałem dla Was wpis, w którym pisałem, że na granicy Francji i Niemiec rozwijają się silne nawałnice. Byli tacy, co zaraz po publikacji wpisu nie do końca wierzyli w to co piszę. Jak to u mnie bywa „straszyłem” i „naciągałem rzeczywistość”. Rzućmy więc okiem na mapę wyładowań atmosferycznych nad Europą za ostatnią dobę. Dokładniej to mapa od wczoraj wieczór do dzisiejszego poranka.

Potężne nawałnice nad Niemcami
Potężne nawałnice nad Niemcami

Chyba nie ma co polemizować z faktem, że na zachód od Polski przetoczyły się potężne nawałnice? Prawdą jest, że we wczorajszym wpisie napisałem, że burze te dotrą do Polski jeszcze wczorajszej doby. Nie zdążyły i to mój błąd, jednak we Francji i Niemczech burze niosły ze sobą koszmarne zjawiska pogodowe. Zacznijmy od Francji, gdzie spadł olbrzymi grad.

Nawałnice przyniosły olbrzymi grad we Francji
Nawałnice przyniosły olbrzymi grad we Francji

Powyżej zrzut ekranu z profilu FB Hail Events Live. Fotkę wrzucił Almin Bektic. Według doniesień średnica największych gradzin we Francji sięgała w dniu wczorajszym 10 centymetrów średnicy. To już jest grad z łatwością niszczący samochody. Podczas gdy pierwsze godziny rozwoju nawałnic przyniosły superkomórki burzowe niosące gradobicia, po zmroku nawałnice zorganizowały się w układ MCS. W zasadzie to nocą nad Niemcami przetoczyły się dwa mezoskalowe układy burzowe. Burze te prócz nawalnych opadów deszczu niosły na czele silny wiatr szkwałowy.

Silny wiatr szkwałowy w Niemczech i Szwajcarii
Potężny wiatr szkwałowy z MCS w Niemczech, czy Szwajcarii

Podczas gdy burze niosące wiatr ponad 100 km/h są już bardzo silne, co powiedzieć, gdy nawałnice wczoraj na zachód od Polski przyniosły porywy wiatru przekraczające 140 km/h? Tak potężne uderzenia wiatru szkwałowego możliwe są wyłącznie przy doskonale zorganizowanych układach MCS. Oczywiście nie wspominam o tornadach. To inna historia.

Silne burze wystąpią dziś w Polsce

W środę 12 lipca dobre warunki do powstania silnych burz dotarły do Polski. Nie powinny być to nawałnice tak silne, jak to z ostatniej doby nad Europą. Jednak w naszym kraju dojdzie dziś do rozwoju groźnych zjawisk burzowych. Dziś rano Arek pisał, że superkomórki pojawią się dziś w Polsce. Lubię, gdy w kraju zanosi się na dzień burzowy, ponieważ mój wspólnik wstaje wtedy do pracy wcześniej niż 10 rano 😉 Napisał więc dziś prognozę przed 7 i pewnie jest już gdzieś w drodze na zachód kraju, ku burzowym łowom. Wracając do pogody nad Polską.

Burze od samego rana nad Polską
Burze od godzin porannych nad Polską

W środę 12 lipca w kraju grzmi od samego rana. Obecnie najaktywniejsze komórki znajdują się w Wielkopolsce. Jest to pozostałość po mezoskalowym układzie MCS, który nocą wędrował przez Niemcy niosąc duże szkody wiatrowe. Prawdopodobnie burze te stracą swą aktywność w przeciągu kilkudziesięciu minut. Do ponownego rozwoju burz dojdzie w godzinach popołudniowych. Lokalnie pogoda będzie naprawdę groźna. Czekają nas opady gradu o średnicy do 5 cm oraz uderzenia wiatru w granicach 80-90 km/h. Do Polski napływa gorące, zwrotnikowe powietrze. Dlatego też dzisiejsze burze i nawałnice będą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną.

Nawałnice i burze nad Polską. Mapa ostrzeżeń wydana przez Polskich Łowców Burz
Nawałnice i superkomórki burzowe dziś nad Polską

Polscy Łowcy Burz wydali dziś ostrzeżenia praktycznie dla całej Polski. Są to ostrzeżenia pierwszego stopnia, jednak synoptyk jasno zaznaczył, że w części południowej kraju stopień zagrożenia w dzień prawdopodobnie podniesiony zostanie do stopnia drugiego. Uważajmy dziś na siebie. Pogoda może być naprawdę groźna. Za dnia, w przypadku rozwoju groźnych burz z pewnością damy jeszcze znać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk