Superkomórki burzowe uderzą w Polsce. Burze przyniosą grad o średnicy aż 5 cm, podtopienia i dużą aktywność elektryczną oraz wiatr 90 km/h [PROGNOZA]

Superkomórki burzowe powstaną dziś nad Polską. Faworyzowane jest w środę dyskretny tryb konwekcji. Niewykluczone opady dużego gradu o średnicy sięgającej do około 5 cm, możliwe są też podtopienia i wysoka aktywność elektryczna. Porywy wiatru związane z prądami zstępującymi mogą sięgać do 90 km/h. Istnieje niskie ryzyko lokalnych trąb powietrznych

Gwałtowne burze superkomórkowe w środę na obszarze Polski

Dziś pogodę w Polsce kształtować ma rozległy, wielocentryczny ośrodek niżowy znad Europy Północnej i Morza Norweskiego o imieniu Ronson. Szczególny wpływ na aurę w kraju ma mieć wtórny niż znad południowej Skandynawii. Przez nasz kraj przechodzić ma dziś układ frontów atmosferycznych. Początkowo znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu. Jednak od zachodu, północnego zachodu nacierać ma front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który poprzedzony ma być dolno-troposferyczną linią konwergencji wiatru. W ciepłym sektorze niżu znajdzie się gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu Europy. Dlatego niewykluczone są burze, które lokalnie mogą mieć gwałtowny charakter. Już od godzin porannych w środę grzmi na obszarze woj. dolnośląskiego i lubuskiego. Szczyt aktywności burzowej przypadnie dziś na godziny popołudniowe.

Sytuacja baryczna na 12 lipca 2023 r. nad Europą i obszarami przyległymi według DWD dla Europy i obszarów przyległych

silne burze superkomórkowe dziś nad Polską
Silne burze superkomórkowe w środę nad Polską

Silne, lecz lokalne burze z opadami dużego gradu

W środę zaistnieje podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia burz superkomórkowych z dyskretnego trybu konwekcji. Jednak miejscami nie da się całkowicie wykluczyć struktur wielokomórkowych, nawet z wbudowanymi liniami szkwału i superkomórkami burzowymi. 

Burze superkomórkowe dziś nad Polską

Zobacz też: Zagrożone rekordy temperatury lipca?

Szacujemy, że w zasięgu ośrodków burzowych wysokość opadów sięgać może do 20-45 mm, powodując lokalnie podtopienia i zalania. Głównie obszarów mocniej zurbanizowanych. Możliwe są opady gradu o średnicy do 2-4 cm, a gdzieniegdzie w obrębie silnych superkomórek burzowych do około 5 cm, prowadząc do znacznych szkód. Najprawdopodobniej porywy wiatru w burzach do około 80-90 km/h, jakie związane będą z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących. Istnieje niskie ryzyko lokalnej mezocyklonalnej trąby powietrznej, czemu sprzyjać może w godzinach późno popołudniowych i wieczornych obniżający się poziom kondensacji, wilgotna dolna troposfera i nasilające się pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-1 km w niektórych regionach naszego kraju. Na południu kraju warunki do rozwoju burz mogą być utrudnione z uwagi na występowanie niedosytów wilgoci w środkowej i górnej troposferze, ale i tu nie można wykluczyć burz superkomórkowych.

Prognoza burzowa na 12 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze superkomórkowe

Większość wiodących modeli numerycznych pokazuje, że w środę pomiędzy 14 a 20 pojawią się burze superkomórkowe ze zwiększonym potencjałem do przynoszenia groźnych zjawisk na swojej trasie. Ośrodki burzowe przemieszczać mają się przeważnie z zachodu na wschód. Jednak miejscami ruch ośrodków burzowych może być odchylona z uwagi na występowanie mezocyklonów, czyli rotujących prądów wstępujących. Przewiduje się, że burze zaczną zanikać w pierwszej części nocy ze środy na czwartek we wschodniej połowie kraju.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl