Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda będzie groźna. Otarliśmy się o upał, silne burze nadchodzą do Polski

pogoda. silne burze


Pogoda będzie groźna w czasie najbliższych kilkudziesięciu godzin na obszarze Polski. We wtorek otarliśmy się o upał na zachodzie. Jednak silne burze zbliżają się od naszych zachodnich sąsiadów.

We wtorek Polska znalazła się w zasięgu przemieszczającego nad Polską ośrodka niżowym wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, jaki przynosić będzie opady deszczu, miejscami burze. Napływają do nas umiarkowanie ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnego.

Jutro Polska w ciągu doby będzie w zasięgu rozległego niżu barycznego znad Morza Norweskiego oraz jego wtórnych niżowych, które przyniosą dynamiczną i w wielu regionach deszczową aurę. Prognozowane są jednak w wielu regionach także burze. Docierać mają ciepłe masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku, a przejściowo również zwrotnikowego z południowego zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Niektóre z burz okażą się gwałtowne.

Niżowa pogoda w kraju

We wtorek obserwowano przewagę zachmurzenia umiarkowanego. Jedynie na wschodzie oraz miejscami na północy duże i tam przelotne opady deszczu. Początkowo na południowym wschodzie zdarzyły się burze, którym mogły towarzyszyć opady małego gradu. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczyła 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono od zaledwie 20°C nad morzem. Natomiast na północnym wschodzie około 22°C/24°C oraz w rejonach podgórskich Karpat, w okolicach 26°C/27°C na Pomorzu, Mazowszu i w Małopolsce, do 29°C na krańcach zachodnich, południowo zachodnich. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Jedynie na północnym wschodzie słaby, zmienny. Jednak w czasie burz i w Karpatach wiatr w porywach do 60 km/h, tylko początkowo w Bieszczadach porywy wiatru do 95 km/h.

Zobacz też: Będą superkomórki burzowe z gradem 5 cm, ulewy i silny wiatr przerwą na moment upał. Możliwy MCS

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 11.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda przyniosła dzień gorący
Pogranicze dnia gorącego i upału, pogoda dziś zaskoczyła

Podczas nocy głównie na wschodzie i w centrum bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane wzrastające na zachodzie do dużego. Jednak nad ranem na zachodzie przelotne opady deszczu i lokalne burze. Możliwa akumulacja opadów w burzach do około 10-15 mm. Niewykluczone, że na Pomorzu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu utworzą się krótkotrwałe mgły ograniczająca widzialność do 500 metrów. W najchłodniejszej części nocy od około 12°C w rejonach podgórskich Karpat i na wschodzie kraju. Cieplej, bo do około 15°C w centrum do 18°C na zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Głównie w burzach wiatr w porywach do 65 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz