Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice uderzą w Polsce. Superkomórki burzowe z gradem 5 cm, ulewy i silny wiatr przerwą na moment upał. Możliwy MCSNawałnice pojawią w Polsce w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Prawdopodobne superkomórki burzowe z gradem o średnicy osiągającej, a nawet przekraczającej 5 cm, silne ulewy i groźny wiatr przyniosą przerwę od upału. Możliwy jest również MCS.

Nawałnice dotkną Polski. Groźne prognozy numeryczne na środę

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu przemieszczającego nad krajem ośrodka niżowego wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, który przynosić ma opady deszczu, miejscami burze. Napływać będą ciepłe masy powietrza polarnomorskiego z rejonu południowego Atlantyku. Zasadniczo będziemy w tzw. obszarze siodłowym, który charakteryzuje się niewielkim gradientem barycznym. Tylko na południowym wschodzie w ciągu dnia mogą być jeszcze warunki do rozwoju burz.

Prognoza burzowa na 11 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burzowa pogoda
Burze dziś w kraju

Gwałtowne burze nad Polską w środę. Przybiorą nawet formę nawałnic

Jednak już w godzinach wieczornych od naszych zachodnich sąsiadów zacznie nasuwać się rozległa zatoka niżowa, dodatkowo zacznie płynąć w ciepłym wycinku niżu masa pochodzenia zwrotnikowego. Jutro w pierwszej części dnia będą występować zjawiska burzowe nad Polską. Niewykluczony jest mezoskalowy układ konwekcyjny, nawet w formie liniowej. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie 20-30 mm, lokalnie możliwy grad do 2 cm i konwekcyjne porywy wiatru do 70-80 km/h. Największy potencjał do schodzenia silnych prądów zstępujących będzie w obrębie struktur liniowych. Szczególnie w zachodniej części naszego kraju, gdzie zjawiska burzowe mogą być dobrze zorganizowane. Prognozowane są jutro przynajmniej dwie strefy burzowe.

Zobacz też: Prognozowane ponad 50 stopni w cieniu. Zagrożone rekordy temperatury lipca?

Dziś tylko na krańcach południowo wschodnich początkowo możliwe są słabe burze. Prognozowane są burze o niewielkiej intensywności i akumulacji opadów 10 mm i porywami do 60 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze w nocy nad Polską, lecz nie będą to jeszcze nawałnice

Przewiduje się, że jutro strefa burz ma migrować w kierunku wschodnim lub północno wschodnim. Zjawiska burzowe pozostaną aktywne w godzinach przedpołudniowych, stopniowo słabnąc. Potem dojdzie do powstania kolejnej strefy burzowej.

silne burze w Europie
Groźne burze w formie Europie

Grad o średnicy do około 5 cm, nawałnice okażą się silne

W środę przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczać się będzie system frontów atmosferycznych. Prognozowane są dwie strefy burzowe. Zjawiskom burzowym towarzyszyć mają opady o natężeniu 5-15 mm/h. Akumulacja opadów burzowych może sięgać nawet 30-40 mm, powodując podtopienia. Ponadto możliwe są porywy wiatru do 80-90 km/h. Gdzieniegdzie wystąpi opad gradu, niewykluczony duży, o średnicy około 4-5 cm. Istnieje ryzyko rozwoju superkomórek burzowych.

Nawałnice prognozowane w Polsce. Prognoza burzowa wstępna na 12 lipca 2023 według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

nawałnice i gwałtowne burze nad Polską
Nawałnice jutro w Polsce, możliwe superkomórki burzowe

Z uwagi na dynamiczną sytuacje, możemy spodziewać się korekty prognoz modeli numerycznych. Zasięg burz będzie zależny od skali adwekcji masy zwrotnikowej, obecności stref zbieżności wiatru. Warunki zmodyfikować może wędrujący w pierwszej części dnia układ burzowy w formie MCS. Zmienić to może warunki do rozwoju burz w drugiej części dnia. Dlatego podamy wkrótce kolejne informacje.

Nawałnice wystąpią w Polsce

Prognoza burzowa wstępna na środę (IMGW-PIB) dla Polski

nawałnice i burze w Polsce
Burzowa pogoda w środę, możliwe superkomórki

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz