Silny układ MCS przejdzie na zachodzie. 3, najwyższy stopień zagrożenia przed nawałnicami. Burze te dotrą jeszcze dziś do Polski

Dziś dla regionów na zachód od Polski wydano 3, najwyższy z możliwych stopień ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodą. Burze i nawałnice przetoczą się przez zachodnią i centralną Europę. Wieczorem i w nocy do naszego kraju dotrzeć może większy układ MCS niosąc nawalny deszcz i silne porywy wiatru. Wcześniej nawałnice wyrządzać będą szkody na zachód od naszego kraju.

Burze i nawałnice na zachód od Polski. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie przyjrzyjmy się jaki jest powód, że burze i nawałnice na zachód od kraju będą dziś tak silne. Poniżej zrzut ekrany z obrazu satelitarnego.

Burze i nawałnice w Europie. Front i linia zbieżności wiatru
Burze i nawałnice w Europie. Rozwój burz na linii zbieżności

Na obraz satelitarny naniosłem niebieską linię z zaznaczonym frontem atmosferycznym. Przed frontem z południa napływa gorące, zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe. Dodatkowo przed frontem utworzyła się podręcznikowa linia zbieżności wiatru. To właśnie konwergencja wiatru jest zapalnikiem do szybkiego rozwoju silnych burz w Europie. Przez większą część dnia burze i nawałnice nie mogły powstawać z powodu silnych warstw hamujących konwekcję. Wszystko przez bardzo wysoką temperaturę jaka panuje na zachód od naszego kraju. Oto aktualne (godzina 16 UTC) wartości temperatury w Europie.

Upał w regionie, gdzie burze i nawałnice będą dziś szczególnie silne
Upał w Europie w regionie, gdzie powstają obecnie silne burze i nawałnice

Wydano trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nawałnicami

W regionie, w którym wydany został 3, najwyższy stopień zagrożenia przed burzami panuje obecnie upał na poziomie 35 stopni Celsjusza. Podczas gdy warstwy hamujące konwekcje były silne za dnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych warunki do powstania silnych burz będą szybko ulegały poprawie. Dlatego też w kolejnych kilku godzinach spodziewamy się rozwoju kilku gwałtownych superkomórek burzowych w pasie granicznym Francji i południowych Niemiec.

Najwyższy stopień ostrzeżenia. Nawałnice będą naprawdę silne
Ekstremalnie silne burze i nawałnice. Trzeci stopień ostrzeżenia

W kolejnych godzinach burze i nawałnice zaczną organizować się w większy układ konwekcyjny. Podczas gdy superkomórki niosły będą we wschodniej Francji i na południu Niemiec opady dużego gradu, tak w kolejnych godzinach MCS niósł będzie nawalne opady deszczu oraz bardzo silne porywy wiatru.

Burze te mogą dotrzeć do Polski jeszcze we wtorek

Burze z granicy Francji i Niemiec bardzo szybko nabierają na sile jednocześnie organizując się już w większy układ burzowy.

Układ zmierza dość szybko na północny wschód, w kierunku Polski. O tym, że nawałnice pojawią się w Polsce pisał z rana Arek. Wiele wskazuje na to, że burzowy okres, który trwał będzie kilkadziesiąt godzin rozpocznie się już pod koniec bieżącej doby. Jednak z tym poczekajmy jeszcze kilka godzin. Z pewnością damy Wam jeszcze dziś znać, jak wygląda sytuacja burzowa na zachodzie pod wieczór na zachód od Polski. Tymczasem, my w kraju przygotujmy się na bardzo burzową środę i czwartek.

Burze i nawałnice w środę i czwartek w Polsce
Burze i nawałnice w środę i w czwartek w Polsce

W środę już od godzin porannych grzmieć może na zachodzie Polski. Podczas gdy jutro groźna pogoda panowała będzie w zachodniej połowie kraju, w czwartek burze i nawałnice prawdopodobnie przeniosą się na wschód i południe kraju. Oczywiście, zarówno jutro, jak i pojutrze przygotujemy dedykowaną prognozę burzową dla naszego kraju.