Nawałnice na południu. Rzeki zalewają miasta i wsie. Nawet 90 litrów wody na m2. Silne gradobicia

Pogoda w Europie wciąż jest bardzo dynamiczna. W południowej części kontynentu dzień za dniem przechodzą gwałtowne burze i nawałnice. Zjawiska burzowe powodują zalania i podtopienia. Lokalnie burze niosą również duży grad. We wpisie pokażę kilka silnych nawałnic z Europy z ostatnich kilku dni. W drugiej części wpisu zajrzymy również do prognoz pogody w Polsce, ponieważ w części naszego kraju pogoda również będzie niebezpieczna.

Nawałnice na południu nie odpuszczają

Zacznijmy od południowego wschodu Europy. Poniżej mapa archiwalna z naniesionymi wyładowaniami atmosferycznymi za dwie ostatnie doby.

Burze i nawałnice na południowym wschodzie Eruopy
Burze i nawałnice na południowym wschodzie Europy

Silne burze występowały w zachodniej Turcji. Nie mamy doniesień o niszczących zjawiskach atmosferycznych z tego kraju, ale ilość wyładowań jakie przetoczyły się przez Turcję ostatniej doby robi duże wrażenie. Bardzo burzowo jest obecnie na Bałkanach. Praktycznie co dzień w regionie przechodzą silne burze i nawałnice. Notowane są raporty o tornadach i potężnych gradobiciach. Jednak największym zagrożeniem ze strony burz z południa Europu są obecnie potężne, lokalnie nawalne opady deszczu. Silne nawałnice przetoczyły się ostatniej doby przez Słowenię. Kumulacja opadów konwekcyjnych z niemal stacjonarnych burz doprowadziła do powodzi błyskawicznych. Szacuje się, że lokalnie ostatniej doby w Słowenii spadło nawet 90 litrów wody na metr kwadratowy.

Powyżej nagranie z północnych Włoch. Tak wyglądał krajobraz po przejściu burzy w miejscowości Gatta, na południe od Parmy. Widać, że położone na zboczu miasteczko zostaje dosłownie zalewane przez wielkie ilości wody spływające z gór. Burze i nawałnice w ostatnich dniach na południu Europy są naprawdę groźne. Niestety nic nie wskazuje, by miało się to zmienić w najbliższych dniach. Przeczytaj również: Piekielny upał do 46 stopni Celsjusza

Nawałnice również w innych regionach Europy

Grzmi nie tylko na południowym wschodzie i południu Europy. Silne burze pojawiają się również we Francji, Hiszpanii, czy przede wszystkim w Niemczech (południe i centrum kraju). Poniżej zbiór wyładowań atmosferycznych, jakie padły w opisywanym regionie ostatniej doby.

Nawałnice w Europie nie odpuszczą
Nawałnice w Europie nie odpuszczają

Mnóstwo burz przeszło ostatniej doby nad Niemcami. Nie były to jednak silne nawałnice, a największym zagrożeniem ze strony burz były silne, lokalnie nawalne opady deszczu. Deszcz przynosił lokalne zalania i podtopienia, jednak większych szkód burzowych w Niemczech nie odnotowano. Ciekawostką jest bardzo duża aktywność burzowa na północy Afryki. Poniżej historia wyładowań atmosferycznych za ostatnią dobę z północnej Afryki właście.

Nawałnice również w Afryce Północnej
Nawałnice również w północnej Afryce

Widzimy więc, że burze szaleją nawet w miejscach, w których nikt by się tego do końca nie spodziewał. Sprawdźmy więc jak będzie wyglądało to w najbliższym czasie.

Burze pojawiały będą się również w Polsce

Podczas gdy nawałnice szaleją w wielu miejscach Europy, w Polsce również grzmi. Czwartek przyniósł lokalne burze, jednak były miejsca, w których burze na krótki czas przynosiły zjawiska niczym prawdziwe, silne nawałnice. Tak było między innymi w Krośnie, gdzie po burzy z nawalnymi opadami deszczu doszło do zalań ulic. Jak donoszą koledzy z PŁB na spacji opadowej w BArwinku zanotowano opad godzinny na poziomie 35 mm deszczu na metr2.

Piątek również przyniesie burze w Polsce. Dziś obszar występowanie burz będzie nieco większy niż dnia wczorajszego. Nie wydaje mi się, by czekały nas nawałnice, choć z pewnością lokalnie burze przyniosą kolejne raz bardzo intensywne opady deszczu. Burze w Polsce możliwe są dziś od godzin około południowych. Najsilniejsze zjawiska burzowe wystąpią dziś na południu Polski, ale zagrzmieć może również w Polsce Centralnej i na wschodzie kraju. Minimalne ryzyko wystąpienia burz i opadów w północnej części kraju.

Burze w piątek nad Polską
Burze w piątek nad Polską

Powyżej prognoza ostrzeżeń konwekcyjnych na najbliższą dobę dla Polski. Kolega Krzysztof Ostrowski zdecydował się wydać 1 stopień ostrzeżenia przed burzami dla pasa Polski Południowej. Tu największym zagrożeniem będą nawalne wręcz opady deszczu. Burze dziś trwać będą do wieczora, po zmroku powinny zanikać.