Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Piekielny upał nie ustąpi. 46-48 stopni na termometrach w czerwcu. Gorąco w Polsce

Wysokie temperatury w Polsce. Upał na Świecie


Doczekałem się. Upał pojawił się w Polsce. W środę w miejscowości Kórnik, w Wielkopolsce temperatury przekroczyły 30 stopni Celsjusza. Pierwszy raz w tym roku, jednak kolejne dni przyniosą warunki do kolejnych tak ciepłych dni w kraju. Podczas gdy u nas informujemy o temperaturach powyżej 30 stopni, morderczy żar leje się z nieba na południu Azji. I od tych faktów zacznijmy dzisiejszy wpis.

Upał w Azji stał się morderczy

Mamy czerwiec, więc bardzo wysokie temperatury w pasie od Afryki Północnej przez Półwysep Arabski, po Indie nikogo nie dziwią. Jednak obecnie w regionie tym panują dramatycznie wysokie temperatury powietrza.

Silny upał między innymi na południu Azji
Upał w pasie od Afryki po Indie

Widzimy, że upał w Indiach i sąsiadującym z Indiami Pakistanie staje się bardzo silny. Termometry wskazują nawet 46-48 stopni Celsjusza. Są to wartości temperatur, w których ciężko mówić o normalnym funkcjonowaniu ludzi. Niestety w krajach takich jak wspomniane Indie i Pakistan ludzie umierają od upałów praktycznie każdego dnia. Odnoszę wrażenie, że życie ludzkie nie w każdym regionie Świata ma takie samo znaczenie. Wracając do pogody i temperatur. Przejrzałem mapy na najbliższe dni dla omawianego regionu. Praktycznie co dzień upał będzie bliski 50 stopni, jednak nie widać w prognozach oficjalnie temperatur powyżej tej granicy. Przeczytaj również: Burze dziś w Polsce mogą być silne. Czwartek 8 czerwca

Co się dzieje z temperaturą w Europie?

Podczas gdy na południu Azji i w krajach arabskich panuje silny upał, niepokojąco wyglądają temperatury w Europie. Poniżej dziesięć miejsc w Europie z najwyższą temperaturą za ostatnią dobę.

Upał wyłącznie w Turcji i na Cyprze
Upał w Europie tylko lokalnie

Jak zapewne zauważyliście, większość stacji pogodowych na których zanotowano upał w Europie leży w Turcji. Dokładniej na południowym wschodzie Turcji, gdzie wlewają się dokładnie te same masy powietrza, które przynoszą piekielnie wysokie temperatury choćby w krajach arabskich. Podczas gdy sytuacja wygląda dość niepokojąco jeśli chodzi o Hiszpanię. Co prawda na terytorium Hiszpanii odnotowano ostatniej doby temperatury powyżej 30 stopni, jednak większość z tych stacji leży na Wyspach Kanaryjskich. Na kontynencie upał w Hiszpanii nie występuje.

Rozkład wartości temperatury w Europie
Rozkład wartości temperatury w Europie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień w Europie. Widać tu sytuację dość rzadką. Mianowicie w pasie od Francji, przez Niemcy po Polskę temperatury dziś będą znacznie wyższe niż choćby na południu Hiszpanii, czy na większości obszarów Turcji. Co ciekawe, taka sytuacja występuje w Europie już od wielu dni i na tą chwilę niewiele wskazuje, by miało się to zmienić.

Pierwszy upał w Polsce. Kolejne dni nadal z wysoką temperaturą

Podczas gdy kontynentalna Hiszpania „męczy się” w tym czerwcu dość mocno z brakiem prawdziwie letnich temperatur, pierwszy upał dotarł do Polski. Wyczekiwałem tego dnia, chuchałem we wpisach i zaklinałem prognozy pogody. Udało się. W środę 7 czerwca padł pierwszy upał w Polsce w 2023 roku. To zaledwie kilka dni wcześniej niż upał pojawił się w kraju rok temu (9 czerwca 2022), co pokazuję, że mieliśmy do czynienia z chłodną wiosną, ponieważ trzydziestki na termometrach pokazywały się tak późno aż 12 lat temu.

Upał możliwy również dziś w Polsce
Upał możliwy również dziś w Polsce

Śledząc prognozy temperatury dla kraju na kolejne dni, w zasadzie pewnym jest, że upał pojawi się na zachodzie kraju jeszcze w tym tygodniu. Dziś i w czwartek na zachodzie i północnym zachodzie wartości temperatury sięgać mogą 30 stopni Celsjusza. Wciąż nieco chłodniej jest na południu i południowym wschodzie gdzie zalega strefa wilgoci przynosząc większe zachmurzenie, a co za tym idzie odcięty jest dopływ promieni słonecznych do powierzchni Ziemi. W nadchodzący weekend zrobi się nieznacznie chłodniej, upał raczej w kraju nie wystąpi. Polska jeszcze bardziej podzieli się na chłodniejszy (w okolicach 20) wschód oraz gorący (ponad 25 stopni) zachód. Na chwilę obecną modele pogodowe widzą nieco chłodniejszy (ale nie chłodny) przyszły tydzień. Temperatury w Polsce oscylowały będą w granicach 20-24 stopni Celsjusza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk