Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące nawałnice nad Polską. 20 tysięcy wyładowań w kilka godzin. Groźna pogoda wieczorem i w nocy

Nawałnice nad Polską. Środa 5 lipca 2023


Zgodnie z poranną prognozą konwekcyjną, nad Polską rozwijają się burze. Lokalnie są to nawałnice o bardzo dużej sile. We wpisie przeanalizujemy gdzie pogoda aktualnie jest groźna, a gdzie niebezpiecznie będzie do wieczora i w nocy z środy na czwartek.

Nawałnice nad Polską. Dlaczego dziś są tak groźne?

Dziś na pogodę w Polsce wpływa ośrodek niskiego ciśnienia. Jest to aktywny niż, który utworzył się na froncie chłodnym. Doskonale widać go na mapach satelitarnych.

Nawałnice powstają w skutek oddziaływania niżu

Centrum niżu znajduje się obecnie nad południowym Bałtykiem. Powyżej obraz satelitarny na którym doskonale widać „wirujące” centrum ośrodka niskiego ciśnienia. Z niżem związany jest front i przedfrontowa zbieżność wiatru. To właśnie na linii zbieżności wiatru powstają silne burze i nawałnice na terytorium Polski, ale również na południu Niemiec, czy w Czechach. Sprawdź również: Prognoza konwekcyjna na środę 5 lipca

Gdzie obecnie występują nawałnice?

Poniżej zrzut ekranu z radaru opadów Awiacja IMGW. Widać doskonale, gdzie obecnie burze rozwijają się najbardziej intensywnie.

Nawałnice przybierają na sile nad Polską
Nawałnice rozwijają się nad Polską

Silne burze i nawałnice rozwijają się na terenie całej zachodniej Polski. Groźne, izolowane burze powstają na Pomorzu Zachodnim. Każda z powstających tu komórek burzowych ma potencjał do przekształcenia się w superkomórkę burzową niosącą duży grad i nawalne opady deszczu. Ryzyko trąby powietrznej jest dziś dość niskie. Podczas gdy w zachodniopomorskim burze mają charakter izolowany, w Wielkopolsce obserwujemy cały klaster wielokomórkowy. Na południu Wielkopolski w najbliższych godzinach możliwe są nawałnice z opadami dużego gradu i bardzo intensywnym deszczem. Coraz groźniej wygląda sytuacja na południu Polski. Ponieważ zafalowanie dopiero wkracza na południowy zachodów kraju, najintensywniejszych zjawisk spodziewamy się w kolejnych godzinach. Jednak już teraz burze są punktowo bardzo silne niosąc opady gradu i silny wiatr.

Nawałnice nad Polską. Rozwój burz po południu

Powyżej animacja radaru opadów z kilku ostatnich godzin. Widać tu doskonale jak burze formują się nad Polską i strefa burz wciąż w fazie rozwoju zmierza na północny wschód kraju. Warto dodać, że burz jest nad Polską mnóstwo i są bardzo aktywne elektrycznie. Od południa na obszarze naszego kraju padło prawie 20 tysięcy wyładowań atmosferycznych.

Groźna pogoda w nocy w Polsce

Podczas gdy burze szaleją na zachodzie Polski całe popołudnie, pogoda w nocy wcale nie zamierza się uspokajać. Strefa frontowa przemieszczać będzie się na wschód, by wieczorem i w pierwszej części nocy dotrzeć do centrum kraju. Podczas gdy do wieczora i w pierwszej części nocy lokalnie możliwe są nawałnice, tak burze w drugiej części nocy powinny się uspkajać.

Nawałnice uspokoją się, ale burze w nocy nadal będą groźne
Nawałnice się uspokoją, ale pogoda w nocy nadal bardzo groźna

Jednak synoptycy IMGW zdecydowali wydać się drugi stopień ostrzeżeń przed burzami dla centralnej części kraju. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 20 do godziny 8 w czwartek. W drugiej części nocy burze występować będą jeszcze na wschodzie i północnym wschodzie. Prawdopodobnie nie będą to już silne nawałnice, jednak jeśli wieczorem i w nocy powstanie większy układ MCS w centrum kraju, to nie można wykluczyć, że poranek na wschodzie również może przynieść dość groźną pogodę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk