Ekstremalny upał na przełomie miesięcy. 48,5°C nowym rekordem temperatury

Jak się okazuje końcówka czerwca przyniosła ekstremalny upał blisko Europy. Padł rekord temperatury wszechczasów. W dzisiejszym wpisie o tym, ale również o najnowszych prognozach temperatury dla Polski.

Silny upał blisko Europy

Jeśli zapytać na ulicy 100 osób, gdzie na Ziemi jest najcieplej, 95 z nich odpowie, że w Afryce. Nie jest to do końca prawda, bo rekord temperatury naszej planety należy do Ameryki Północnej. Jednak faktem jest, że lato w Afryce przynosi bardzo silny upał. Tak jest i w tym roku.

Silny upał w Afryce Północnej
Upał w Afryce jest już ekstremalnie silny

Widzimy, że w pasie od północno zachodniej Afryki po Półwysep Arabski i Indie upał jest bardzo silny. Temperatury powietrza sięgają 50 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury powietrza panują obecnie w Algierii i w Mali. Tutaj dzień w dzień pomiary temperatury przynoszą wartości ponad 49 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest rekord temperatury wszechczasów jaki pobity został kilka dni temu w Maroko. W kraju tym 26 czerwca 2023 odnotowano 48.5 stopni Celsjusza. Taka wartość padła w miasteczku Sidi Silmane. Poprzedni rekord zanotowano w roku 2012 i został on pobity o prawie półtorej stopnia Celsjusza. To sporo.

Upał w Afryce przyniósł rekord temperatury w Maroko
Upał w Afryce przyniósł rekord temperatury Maroko. Źródło grafiki: Scott Duncan @FB

O fakcie tym poinformował niezawodny Scott Duncan. Polecam jego profil na FB lub Instagramie. Gość jest niezawodny w dostarczaniu pogodowych ciekawostek. Tymczasem silny upał panuje nie tylko na północy Afryki. Gorące, zwrotnikowe masy powietrza wlewają się do Europy, a bramą na nasz kontynent jest dla nich Półwysep Iberyjski. Przeczytaj również: Silna fala upałów w lipcu. Ponad 40 stopni Celsjusza

Upał w Europie jest coraz silniejszy. Zwrotnikowe masy powietrza

Aby nie rzucać słów na wiatr, zaprezentuję dane z portalu Ogimet. Dane pokazują dziesięć najcieplejszych miejsc w Europie ostatniej doby.

10 miejsc z najwyższą temperaturą powietrza
10 najcieplejszych miejsc w Europie ostatniej doby

Powyższy ranking potwierdza to co napisałem wyżej. Upał wdziera się do Europy przez Półwysep Iberyjski właśnie. Zobaczmy zatem co przyniosą nam temperatury w kolejnych dniach lipca. Wszsstko wskazuje na to, że upał obejmować zacznie coraz bardziej znaczny obszar Europy. Zobaczmy.

Upał w lipcu obejmie całą Europę

W rozpoczynającym się od poniedziałku tygodniu upał powoli postępował będzie na północ. Bardzo wysokie temperatury powietrza występowały będą w pasie od Półwyspu Iberyjskiego, przez południe Francji, Bałkany, po Turcję i południowy wschód Europy. Kolejny weekend to wg. prognoza GFS bardzo wysokie temperatury już także w Europie Centralnej. Ponieważ zwrotnikowe powietrze dotrze w nasz region również w Polsce zrobi się bardzo gorąco.

Kiedy bardzo wysokie temperatury wrócą do Polski?

Nie mamy co narzekać na pogodę na przełomie czerwca i lipca. Obecnie nad Polską mamy do czynienia z ochłodzenie, jednak termometry i tak wskazują w okolicach 22-25 stopni Celsjusza. W kraju notujemy bardzo przyjemny weekend. Może zbyt mocno wieje, ale o wietrze i wichurze sporo pisał dla Was Arek w dzisiejszym popołudniowym wpisie. Wróćmy do temperatury.

Upał w przyszłym tygodniu bardzo silny
Upał w przyszłym tygodniu zrobi się bardzo silny

Przyszły tydzień będzie ciepły, temperatury będą letnie. Jednak jeśli prognozy GFS się sprawdzą, to ekstremalnie gorąco ma zrobić się z początkiem drugiej dekady lipca. W obecnych prognozach widać wartości temperatury nawet na poziomie 35-36 stopni Celsjusza w Polsce. Jednak spokojnie, to prognozy na ponad tydzień w przód. Jeszcze sporo w wyliczeniach modeli numerycznych może się zmienić.