Wichura i sztorm w Polsce, występują także burze. Porywy wiatru przekraczają 75 km/h

Wichura i sztorm w Polsce, występują także burze. Porywy wiatru przekraczają 75 km/h. Najsilniej wiało na platformie w Rozewiu, gdzie maksymalny poryw przekroczyły 21 m/s.

Wichura i niżowa pogoda spowodowana cyrkulacją strefową

Nad Europą i przyległościami dominuje cyrkulacja strefowa atmosfery od dłuższego Dodatkowo wzdłuż gmin nadmorskich oraz nad morzem występuje wichura związana z zaostrzonym poziomym gradientem ciśnienia i sztorm. Porywy wiatru na stacjach IMGW na północy przekraczają 20 m/s, czyli 72 km/h, zatem mamy do czynienia z wichurą na niewielkim obszarze Polski. Dodatkowo w obrębie struktur konwekcyjnych pojawią się dziś porywy wiatru w okolicach 70 km/h, które gdzieniegdzie powodują szkody. Duża różnica ciśnienia panuje pomiędzy klinem wyżu znad Azorów a ośrodkiem niżowym znad Skandynawii. Dlatego obserwujemy nasiloną prędkość wiatru nie tylko w dolnej, ale także i środkowej troposferze.

Wichura w kraju. Porywy wiatru na stacji IMGW położonej w Rozewiu (woj. pomorskie) – zmierzony maksymalny poryw o godzinie 12:30 UTC (21,6 m/s) – 78 km/h

wichura w Polsce
Wiatr jest szczególnie silny na północy kraju – 2 lipca 2023 r.

Wichura na północy. Na stacji w Łebie (woj. pomorskie) – maksymalny poryw na stacji PSHM 19,9 m/s o godzinie 13:00 czasu UTC

wichura w kraju
Blisko 20 m/s w Łebie. Szczególnie silnie wieje w rejonie gmin nadmorskich i morskich

Wichura w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) – zanotowane w porywie 20,5 m/s na 10 m w pobliżu Morza Bałtyckiego

wichura w Polsce
Silny wiatr na północy

Cyrkulacja strefowa dyktuje przebieg pogody na początku lipca

Postępuje dziś napływu z zachodu kontynentu europejskiego szerokim strumieniem wilgotniejszej i co najwyżej umiarkowanie ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, która przynosi w wielu regionach pogodną aurę, ale nie brakuje również przelotnych opadów konwekcyjnych i słabych burz na południowym wschodzie. Duża różnica ciśnienia ciśnienia atmosferycznego w naszej części Europy sprzyja występowaniu silniejszych porywów wiatru z kierunków zachodnich, potęgujących dodatkowe odczucie chłodu. Duża prędkość wiatru będzie obserwowana jest nie tylko w niedzielę. Jednak silnie powieje także w poniedziałek na północy naszego kraju – ze szczególnym uwzględnieniem gmin morskich i nadmorskich.

Zobacz też: Z nieba spadła „bomba wody

Wichura w Polsce – 2 lipca 2023 r. – silny wiatr szczególnie w górach i nad Morzem Bałtyckim, gdzie występuje sztorm

cyrkulacja strefowa nad Europą i wichura w kraju
Dynamiczna pogoda związana z cyrkulacją strefową

Prognoza sytuacji barycznej na 3 lipca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

dynamiczna pogoda
Silny wiatr również na początku przyszłego tygodnia. Jednak wtorek już ze słabszym wiatrem w kraju

Niżowa pogoda, silny wiatr i burze oraz przelotne opady

Dziś obserwujemy przewagę zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na zachodzie kraju. Na sporym obszarze Polski przelotne opady deszczu, zwłaszcza na południu, częściowo centrum i wschodzie. Na południowym wschodzie zdarzyły się słabe burze, niewielkie ryzyko pojedynczych wyładowań będzie na północy. Szacuje się, że wysokość opadów sięgać może do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia dziś od zaledwie od 18°C nad morzem do 23°C w centrum kraju i 27°C na Podkarpaciu. Wiatr okazuje słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Dynamiczna niżowa pogoda i silny wiatr

Jedynie nad morzem i w rejonie konwekcji silny i bardzo silny. Natomiast w porywach do 80 km/h, w głębi kraju w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz oraz w Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h. Jutro szczególnie wietrzna aura utrzyma się na wybrzeżu, gdzie porywy osiągać mogą skale wichury. Najchłodniej w tym czasie ma być wzdłuż gmin morskich oraz w obszarach górskich. Najcieplej w centrum oraz częściowo południu i południowym wschodzie, gdzie temperatury sięga dziś do 25°C/27°C.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl