Burze znów w Polsce. Wiemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna

Burze wystąpią w niedzielę na obszarze Polski. Wiemy, gdzie pogoda okaże się dynamiczna w naszej części Europy.

Niżowa pogoda i możliwe burze pod koniec weekendu

W drugi dzień lipca na pogodę wpływa cyrkulacja strefowa i związana z nią rozległa zatoka niżową. Na północ od naszego kraju znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia. Dodatkowo z zachodu kontynentu europejskiego napływają umiarkowanie ciepłe i dość wilgotne masy powietrza, w których rozwijają się przelotne opady deszczu i burze. Duża różnica ciśnienia w naszej części Europy będzie powodować występowanie silniejszych porywów wiatru z kierunków zachodnich, potęgujących dodatkowe odczucie chłodu.

Prognoza burzowa na 2 lipca 2023 według ESSL dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze w kraju
Burze dziś nad Polską, 2-3 lipca 2023 r.

Zjawiska konwekcyjne będą dziś słabsze i mniej liczne niż wczoraj

Dziś największe ryzyko burz będzie na Podkarpaciu. Ponadto burze prawdopodobne są na wschodzie i południu kraju. Szczególnie podwyższone prawdopodobieństwo burz będzie w Bieszczadach i na Podlasiu. Akumulacja opadów w burzach sięgnie do około 10-15 mm, porywy wiatru do 50-60 km/h, a dodatkowo lokalnie może spaść grad. Szczególnie na Podkarpaciu burze mogą być silniejsze. Tam akumulacja opadów może sięgać 20-25 mm, a porywy wiatru 65-70 km/h. Chmury burzowe związane mają być przesuwającym się z zachodu chłodnym frontem atmosferycznym i linią zbieżności wiatru.. Niewykluczone, że miejscami przybiorą one nawet formę niewielkich i krótkotrwałych układów liniowych oraz superkomórek burzowych.

Prognoza burzowa na 2 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Dziś niżowa pogoda i zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu, natomiast we wschodniej połowie kraju miejscami możliwe burze, gdzieniegdzie z gradem. Spodziewana akumulacja opadów w czasie burz do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 19°C nad morzem, do 22°C, 24°C na przeważającym obszarze kraju, najcieplej, bo do około 27°C na Podkarpaciu. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, tylko nad morzem dość silny, okresami w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Szczególnie w czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Przeczytaj też: Wystąpiły powodzie błyskawiczne w Europie

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo na północy i południowym wschodzie miejscami zachmurzenie duże i tam słabe, przelotne opady deszczu. Nie są już prognozowane burze po zachodzie słońca. Natomiast w godzinach porannych w dolinach górskich lokalnie silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy od 10°C do 13°C, cieplej nad morzem miejscami 14°C, chłodniej w rejonach podgórskich lokalne spadki temperatury do 9°C. Wiatr słaby, nad morzem dość nad morzem początkowo porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl