Nawałnice nad Polską 22 maja 2024. Gdzie jest burza ? AKTUALIZACJA 14:00

Od kilku dni wiemy, że środa przyniesie nad Polską nawałnice i silne burze. Potwierdzaliśmy to w porannej pogodzie. Mamy wczesne popołudnie. Sprawdźmy co dzieje się na niebie nad Polską oraz przypomnijmy, gdzie grzmieć będzie do godzin wieczornych.

Nawałnice nad Polską w środę 22 maja. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie sprawdźmy jak wygląda sytuacja synoptyczna w regionie. Poniżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień.

Nawałnice nad Polska. Sytuacja synoptyczna w Europie
Nawałnice i burze nad Polską. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Decydujący wpływ na pogodę ma dziś niż z południa Europy nazwany Lisa. Centrum niżu znajduje się obecnie nad Morzem Północnym. Z niżem związany jest zokludowany front atmosferyczny. Przed frontem, z południa na północ przemieszcza się linia zbieżności wiatru. To właśnie oddziaływanie frontu oraz zbieżność wiatru spowoduje, że dziś nad Polską przemieszczą się silne burze i nawałnice. Poniżej Significant IMGW. Obrazuje on sytuację synoptyczną nad Polską na godziny wczesnopopołudniowe.

Nawałnice i burze nad Polską. Front okluzji i zbieżność wiatru
Nawałnice i burze nad Polską. Significant IMGW

Widzimy, że w okolicach godziny 14 zbieżność wiatru rozdziąga się od Wielkopolski, przez południe Ziemi Łódzkiej, Ziemię Świętokrzyską, południe Lubelszczyzny, po Podkarpacie.

Burze rozwijają się nad Polską. W kolejnych godzinach nawałnice

Mając na uwadze powyższą mapę i linię zbieżności wiatru, skonfrontujmy to ze skanem aktualnej detekcji wyładowań doziemnych (skan wskazuje gdzie obecnie są burze, które generują wyładowania atmosferyczne).

Gdzie jest burza 22 maja 2024. Nawałnice nad Polską
Nawałnice w środę nad Polską. Gdzie jest burza 22 maja 2024

Widzicie analogię pomiędzy położeniem zbieżności, a obecnym występowaniem burz? Dlatego zawsze mówię, że przy odrobinie wprawy i wiedzy, prognozowanie burz wcale nie jest takie trudne, jakim się wydaje. Front przesuwa się powoli na północ, dlatego poszczególne burze i nawałnice również przesuwały będą się w kierunkach północnych, z odchyleniem na północny zachód. W związku z tym w kolejnych godzinach spodziewamy się burz na linii na północ od tej, którą wyznaczają wyładowania (stan na godzinę około 13.40). Druga linia burz utworzyć może się w strefie oddziaływania blisko frontu. Zresztą, już widać, że do rozwoju burz dochodzi w Małopolsce. Tutaj właśnie ich rozwój wymusza już front okluzji, a nie przedfrontowa linia zbieżności wiatru.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed groźną pogodą 22 maja
Gdzie jest burza. Środa 22 maja. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz

Dodajmy, że najsilniejszych burz spodziewamy się nad Polską w kolejnych kilku godzinach. Obecnie wciąż dochodzi do ich rozwoju i umacniania się. Uważajmy dziś na siebie, ponieważ pogoda może być groźna do końca dnia. Burze i nawałnice powinny zaniknąć do wieczora, jednak ostatnie wyładowania padać mogą w kraju jeszcze po zmroku. Jednak te burze z pewnością nie będą niosły już aż tak groźnych zjawisk, jak chmury powstające nad Polską za dnia. Przeczytaj również: Upał do 38-40 stopni. Prognoza temperatury do końca maja

Burze również w kolejnych dniach nad Polską i w regionie

Front atmosferyczny zostanie z nami również w czwartek 23 maja. Jutro jednak front znajdował będzie się już na wschodzie Polski.

Groźna pogoda w czwartek 23 maja
Groźna pogoda również w czwartek 23 maja

W związku z tym jutro burze i nawałnice pojawią się jutro na wschodzie i północy kraju. Lokalnie będą to znowu zjawiska groźne, jednak szczegóły opiszemy w czwartkowej, porannej prognozie konwekcyjnej. Burze zostaną z nami w kolejnych dniach. Gorące masy powietrza wycofają się nieco na wschód, jednak grzmiało i błyskało będzie się nad Polską praktycznie codziennie do samego końca maja.