Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice nad Polską 28.06. Nawalne ulewy i grad. Sprawdź gdzie jest najgroźniej

Nawałnice i burze nad Polską 28 czerwca

Zgodnie z porannymi prognozami dziś nad Polską dochodzi do rozwoju gwałtownych burz. Nawałnice przechodzą w pasie centralnym Polski. Najsilniejsze burze występują obecnie w Polsce Centralnej i południowej, choć grzmi również na północy. We wpisie sprawdzę również gdzie groźne będzie w najbliższych godzinach.

Nawałnice nad Polską. Stan na godzinę 16:00

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami burze przybierają obecnie na sile. Największej intensyfikacji zjawisk burzowych spodziewać musimy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jednak już teraz burze w wielu regionach kraju są groźne. W porannej prognozie pisaliśmy, że front powoli będzie zanikał i przekształci się w linię zbieżności wiatru. Poniżej aktualny skan satelitarny (sat24.com) z godziny 15:40

Nawałnice i burze dziś nad Polską

Widać tu potężnie wypiętrzone chmury burzowe w pasie od granicy Podkarpacia i Małopolski, przez Centrum kraju, po Pomorze i zachodnia Warmię. Na powyższym obrazku zaznaczyłem również prawdopodobne położenie zbieżności wiatru za około 2 godziny. Podczas gdy burze rano występowały na zachodzie kraju, obecnie mocno grzmi już w centrum. Najgroźniejszy obecnie układ burzowy w postaci multikomórki znajduje się na granicy Ziemi Łódzkiej, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Mazowsza. Zdecydowanie największym zagrożeniem ze strony tych burz są ulewne, wręcz nawalne opady deszczu. Lokalnie nawałnice te przynosić mogą nawet kilkadziesiąt mm wody na metr kwadratowy. Opad taki w przeciągu kilkudziesięciu minut może doprowadzić do zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. Dodatkowo, obecnie na północy świętokrzyskiego z pewnością przechodzą gradobicia. Tak wyglądają obecne burze na skanach radarowych IMGW..

Nawałnice przynoszą ulewy i gradobicia

Silne burze w kolejnych godzinach

Przez kraj przechodzą nawałnice, jednak to nie koniec burzowej aury na dziś. Kolejne godziny przyniosą silne burze w pasie od wschodu Ziemi Świętokrzyskiej, południowego i wschodniego Mazowsza po Warmię i Mazury. Lokalnie będą to burze naprawdę silne, o charakterze nawałnic. Rozwój burz wciąż postępuje na wschód. Jednak nie jest to kierunek przesuwania się komórek burzowych. Burze wymuszają rozwój nowych komórek od strony wschodniej i północnej. Stąd takie złudzenie, jednak w rzeczywistości to cały czas propagacja w kierunkach wschodnich nowo powstałych burz. Nawałnice pojawiać mogą się w Polsce do wieczora, ale burze choć nie tak silne zostaną z nami w nocy.

Burze również w nocy w Polsce

Powyżej ostrzeżenia IMGW przed burzami na noc z wtorku na środę. Widać, że wciąż silne burze występować mogą w całej wschodniej połowie kraju. Lokalnie burze nadal mogą być groźne, przynosić nawalne opady deszczu, lokalnie grad i mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Burze te występują w gorących, zwrotnikowych masach powietrza, warunki termiczne mają więc doskonałe. Jednak przy słabych warunkach kinematycznych nie są w stanie organizować się choćby w niszczące superkomórki, czy mezoskalowy układ konwekcyjny. Pamiętajmy, że silne burze w postaci wolno poruszających się układów wielokomórkowych to zawsze ryzyko zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. W związku z tym nie ma co lekceważyć dzisiejszych burz. Lokalnie dziś nad Polską pojawiają się nawałnice. Sprawdzajcie gdzie jest burza na naszej podstronie z detektorami wyładowań.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk