Gwałtowne burze już nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aura jest groźna, 28.06.2022

Gwałtowne burze dają się we znaki. Duże ryzyko zalań. Sprawdzamy, gdzie we wtorek w naszej części Europy aura jest groźna.

Gwałtowne burze dziś nad Polską. Najsilniejsze na linii zbieżności wiatru

Przeważający obszar naszego kraju znajduje się dziś pod wpływem powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jedynie nad dzielnice zachodnie wkroczył słaby front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Za frontem na kilkadziesiąt godzin napływa przejściowe chłodniejsze powietrze. Prognozy wskazują jednak, że w kolejnych godzinach front ma ulegać frontolizie. Dlatego też dojdzie do większej akumulacji wilgoci. Zwłaszcza na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego. Warunki korzystne do rozwoju burz przebiegać mają dziś przez południe przez centrum aż po północ naszego kraju. Sprzyjać ma to w kolejnych godzinach wzrostowi aktywności burzowej. Burze są na ogół krótkotrwałe i formują się w środowisku marginalnego przepływu mas powietrza, dlatego że z uwagi na małe kontrasty nie obserwuje się nasilonego wiatru na wyższych wysokościach.

Gwałtowne burze, 28 czerwca 2022. Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)

gwałtowne burze dziś

Największa koncentracja burz na południu Polski

Po godzinie 13 we wtorek największa koncentracja gwałtownych burz jest obserwowana w woj. małopolskim. Grzmi również na Górnym Śląsku. Niektóre z burz mają potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk, prowadząc do szkód wiatrowych oraz zalań. Zobrazowania radarowe sugerują podwyższone prawdopodobieństwo opadów gradu na południu Polski. Strefa burzowa powoli migruje na północ, północny-wschód. Kolejne burze tworzyć mogą się na granicy wypływu chłodnego powietrza.

Gwałtowne burze dziś. Zobrazowania satelitarne z godziny 12:50 czasu lokalnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi dla Polski

burze w kraju

Burze występują od godzin nocnych, ale to właśnie w ciągu dnia spodziewana jest dziś największa aktywność konwekcyjna. Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Strefa korzystnych warunków do rozwoju burz migruje na wschód. Na skutek dziennej insolacji wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną, linia zbieżności wymusi rozwój konwekcji. Najsilniejszych burz spodziewamy się w godzinach popołudniowych. Gwałtowne burze mogą powodować dziś lokalne zalania, szkody wiatrowe, jak i też przynosić opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Z uwagi na brak silnych uskoków wiatru, nie prognozuje się, aby te formacje konwekcyjne były długotrwałe. Obok jednej burzy na tzw. outflow boundary może dochodzić do formowania się kolejnych ośrodków burzowych. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może 20-30 mm, a lokalnie do 45-60 mm w ciągu kilkudziesięciu minut. Istnieje także ryzyko zejścia silnych prądów zstępujących. Porywy wiatru w burzach mogą sięgnąć 90-100 km/h. Z uwagi na lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

konwekcja w kraju

Gwałtowne burze możliwe początkowo po zachodzie słońca w Polsce

Wyraźny spadek aktywności burzowej i przesunięcie się strefy konwekcyjnej do wschodniej połowy kraju jest prognozowane na godziny późno wieczorne. Po zachodzie słońca atmosfera powoli zacznie się stabilizować, ale miejscami w pierwszej części nocy zjawiska o charakterze burzowym mogą być gwałtowne. Nie można wykluczyć, że w drugiej części nocy będą nad Polską jeszcze występować burze. Gwałtowne burze są prognozowane w pasie od rejonu Zatoki Gdańskiej przez woj. mazowieckie po woj. małopolskie, gdzie w godzinach przedpołudniowych popołudniowych następować ma najsilniejsza inicjacja konwekcji.

Gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne rejestrowane przez detektory wyładowań w ciągu minionych 2 godzin na obszarze Polski. W kolejnych godzinach nastąpi wzrost aktywności burzowej

strefa burzowa

1 komentarz do “Gwałtowne burze już nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aura jest groźna, 28.06.2022”

Możliwość komentowania została wyłączona.