Nawałnice nawiedziły Polskę. Silne gradobicia, poważne szkody wiatrowe i zalania. W tych regionach burze były najgwałtowniejsze [MAPY]

Nawałnice pojawiły się w piątek nad krajem. Silne burze nad Polską. Miniona doba przynosiła bardzo silne burze, które powodowały poważne szkody. Dochodziło do zalań, szkód wiatrowych i opadów gradu, które skutkowały szkodami na sporym obszarze Polski.

Od kilku dni Polskę nawiedzają intensywne zjawiska burzowe, które w niektórych regionach przyjmują formę nawałnic. Już od godzin około południowych zaczęły formować się pierwsze burze. Jednak z biegiem godzin obserwowano intensywny wzrost aktywności burzowej na południu, zachodzie i częściowo w centrum kraju. Zanotowano obfite opady ulewnego deszczu, silne gradobicia i wysoką aktywność elektryczną. Silny wiatr, który dochodził w porywach do 70-90 km/h, powodował szkody w mieniu oraz liniach energetycznych.

Burze nad Polską minionej doby, które zostały zanotowane przez systemy teledetekcji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

silne burze przeszły nad Polskąw. formie nawałnic
Nawałnice spowodowały duże szkody w kraju. Miniona doba bardzo burzowa

Miejscami w Małopolsce, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz Wielkopolsce burze powodowały zalania, szkody wiatrowe oraz od opadów gradu. Miejscami występowały utrudnienia komunikacyjne i interweniowali strażacy, aby usunąć miejscowe zagrożenia.

Rozległa strefa burz zaznaczała się ubiegłej doby nad południową i częściowo centralną oraz zachodnią częścią Polski. Najsilniejsze burze wystąpił w woj. podkarpackim, małopolski, śląski, woj. świętokrzyskie, dolnośląskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie. Burze występowały do godzin nocnych miejscami na północy oraz lokalnie na południowym wschodzie. Najsilniejsze burze generowały opady gradu o średnicy 1-4 cm, wiatr do 80-90 km/h, nawalne opady burzowe, które prowadziły do podtopień.

Nawałnice pojawiły się w Polsce. Jednak w kolejnych dniach groźna pogoda

Silne burze nad Polską – 24 maja 2024 r. według danych z systemu teledetekcji wyładowań atmosferycznych

Nawałnice i gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze w kraju. Przeszły nawałnice burzowe. Źródło: burze.dzis.net

Nawałnice uderzyły w wielu regionach. Weekend z kontynuacją groźnej pogody

Na obszarze woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w zasięgu strefy burzowej wystąpiły szkody w drzewostanie oraz zerwane zostały dachy. Najgroźniejsza sytuacja pod kątem opadów burzowych wystąpiła m.in w woj. małopolskim. W powiecie krakowskim na przykład wysokość opadów burzowych przekraczała 40 mm. Z doniesień medialnych wynika, że w okolicach miejscowości Rybno doszło do zalania 15 dróg, co spowodowało poważne utrudnienia komunikacyjne. Na skutek silnego załamania pogody doszło do poważnych szkód, przez co interweniowali strażacy w celu usunięcia miejscowych zagrożeń. Zgodnie z informacją podaną przez kpt. Łukasza Nowaka z KW PSP w Opolu, straż pożarna interweniowała w mieście ponad 50 razy.

Burze poczyniły podtopienia, szkody wiatrowe i gradowe

Każdego roku powtarza się w wielu regionach sytuacja z podtopieniami i zalaniami, która wynika z tego, że w krótkim czasie spada bardzo dużo deszczu, której nie może odprowadzić kanalizacja burzowa. Na skutek gwałtownych burz pojawiają się utrudnienia komunikacyjne, dochodzi do zalań m.in gospodarstw domowych oraz ciągów komunikacyjnych. Niektórzy kierowcy decydują się przejechać przez rwące potoki po opadach burzowych, lecz wiąże się to z dużym ryzykiem uszkodzenia elektryki pojazdu i silnika. Minionej doby gwałtowne burze przynosiły miejscami na Podkarpaciu i Małopolsce opady gradu o średnicy dochodzącej do 2-4 cm. Dochodziło do poważnych zalań domów i dróg. Gwałtowna burza spowodowała również zalanie Opola i Łowiczki.


Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę burze występowały jeszcze w woj. wielkopolskim, sięgając dalej po woj. kujawsko-pomorskie. Wystąpiła wysoka aktywność burzowa, ulewne opady deszczu i silne gradobicia. Gdzieniegdzie na zachodzie i częściowo północy powodowały szkody.

Polecamy: Miażdżący upał blisko Europy

W nocy z piątku na sobotę burze zaczęły zanikać, odsuwając się dalej na północny zachód. Sobota będzie kolejnym dniem, gdy to na przeważającym obszarze Polski pojawiają się silne burze, także w formie superkomórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Będą ponownie gradobicia, zalania i szkody wiatrowe. Taka dynamiczna i groźna pogoda utrzyma się również w kolejnych dniach, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu. Burze mogą przybierać ponownie w formę nawałnic. Jednak miejscami o charakterze lokalnym w naszej części Europy w formie superkomórek burzowych i struktur wielokomórkowych i burz pulsacyjnych.

Źrodło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, burze.dzis.net